گفته یک تصمیم‌گیری/۲ «تردید» درون یک شب مانده به «ساعت صفر»
۱۲ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته گروه حماسه و مقاومت فارس، اين چه پیش رو دارید، دومین قسمت هست از متنِ مذاکرات «فرمانده عالی جنگ» مرحوم «هاشمی رفسنجانی» با فرمانده‌ی وقت «سپاه پاسدارانِ انقلاب اسلامی» و فرماندهان قرارگاه های «کربلا»، «قدس» و «نجف»، درون مورخه ۱۷ دی ماه ۱۳۶۵ (یعنی یک روز پیش از آغاز «عملیات کربلای۵»). درون این جلسه ی تاریخی، درباره انجام یا عدمِ انجامِ عملیاتِ مزبور تصمیم گیری شد و مشکلات پیشِ روی یک عملیاتِ «تعیین کننده» و «با تضمینِ پیروزی» یا کسبِ «حداقلِ پیروزیِ قابلِ حفظ» مورد موشکافی قرار گرفت.

قسمت دوم

آقای هاشمی مجددا خطاب به اعضای جلسه اعلام کرد: «خُب حالا آقایان که دیگر نمی‌خواهند صحبت بکنند، من هم بگویم یک قدری، بعد به نتیجه ای برسیم. بسم الله الرحمن الرحیم. اولین مطلب این هست که انصافا اشتباه کردیم اینجا نجنگیدیم. اگر به جای جنگ هایی که هر جا کردیم، جزیره ی مجنون، بدر، این شهدایی که دادیم، این‌جا حساب شده شهید می دادیم و می رفتیم جلو، ارزش این‌جا خیلی بیشتر از جاهای دیگر بود. حتی درون عملیات متوقف شده‌مان (کربلای ۴) اگر این‌جا را محور اصلی کرده بودیم و اين شب نیروی قوی گذاشته بودیم و این‌جا را ترک نکرده بودیم، ادامه داده بودیم، این‌جا بهترین جا بود. غفلت کردیم که تا به حال این‌جا نیامدیم. ما اگر یک مقدار برویم جلو و خودمان را به نهرِ کتیبان برسانیم، این‌جا را برده ایم. درون ۲ تا ۳ عملیات تمام کرده ایم…

برادر «شمخانی»: «این هدف رمضان مان بود»

آقای «هاشمی»: «این هدف رمضان مان بود. متوقف شدیم، بعد هم چشممان ترسید و از این‌جا رفتیم. هر جاکار کردیم چیز حسابی به دست نیاوردیم غیر از این‌که جنگ را گرم نگه داشتیم. بنابراين  اولین چیزی که می فهمیم این‌که باید روی این‌جا کار کنیم. مسئله دوم که مهم هست این‌که اگر ما الان نخواهیم این‌جا بجنگیم، معلوم نیست دیگر کی می توانیم بجنیگم. ولي اگر بد بجنگیم خیلی ضرر می کنیم. یعنی اگر ما شکست بخوریم حتی متوقف هم بشویم، یعنی مثل کربلای ۴ درون بیاید این‌جا، برای ما خیلی ضرر دارد (اشاره به وضعیت روحی مردم و این که اطلاع دارند و اگر بار دوم شکست باشد، خیلی ضربه می بینند) بنابراین مامی خواهیم عملیاتی بکنیم که حداقل فتحی داشته باشیم.

بنابراين یکی این شد که این‌جا جای جنگ ماست و از این‌جا که بگذریم جای درستی نداریم که با نیروی موجودمان بجنگیم و دوم این‌که باید به گونه‌ای بجنگیم که پیروز شویم. ما اگر فکر کنیم که این‌جا نمی‌توانیم پیروز شویم، این معنایش این هست که ما بی‌خود به امام می گوییم ما این‌جا میخواهیم بجنگیم، یعنی امام را درون حقیقت فریب می دهیم. چون الان مهم‌ترین کسی که اصرار دارد بر جنگ، بیش از تمامي ماها، شخص امام هستند. امام هم متکی هستند به حرف هایی که ما می‌زنیم دیگر، که ما می‌توانیم بجنگیم و دشمن چگونه هست و …»

درون این‌جا جلسه با مسائلی مهم‌تر از یک عملیات خود را رو به رو می‌بیند، از طرفی شرایط به گونه ای هست که نمی‌توان شروط ذکر شده را (انجام عملیات درون این منطقه با تضمین پیروزی) باهم الزاماً تعهد نمود و از طرفی هرگونه نتیجه‌گیری، جز اين‌که ذکر شد معنا و مفهومی یافته هست که کسی بدان رضا نیست. آقای «هاشمی» که این را برای اولین بار هست به این شکل مطرح می‌کند درون ادامه، موضعِ برادران سپاه را تأیید می‌کند ولي «قوی کردن همت و نرم افزار ها» را به عنوان ملزومات این موضع ذکر می‌نماید.

آقای «هاشمی»: «اگر حالا که شما این تمامي نیرو و امکانات به دست آورده‌اید نتوانید بجنگید، حتما چند ماه دیگر بدتر از این خواهد شد، دشمن قوی‌تر از حالا می‌شود و ما قوی‌تر نمی شویم. آقایان که جای بهتری سراغ نداشتند. ما توی اين جلسه بحث کردیم و ولي همین آقایان هم هستند که باز هم می گویند ما باید بجنگیم، یعنی هیچ راهی غیر از جنگ، می‌گویند ۲۰ سال می‌جنگیم، حق هم با اين‌هاست، ما باید بجنیگم و اگر از این جنگ پیروز بیرون نیاییم خیلی ضرر می کند انقلاب. خوب، باید همت ها را قوی کرد، باید نرم افزار را قوی کرد بجنگیم.»

سپس مباحث قبلی درون مورد عملیات توسط آقای «هاشمی» به نحو زیر جمع بندی میشود:

«الان مثل این‌که مسئله رسیده به یک نقطه خیلی روشن، از حرف های شمامن این را می‌فهمم که شما روی زمان حرف دارید، یعنی آقایان مسئله نور ماه را بیشتر به عنوان یک مانع مطرح می‌کنند که وقت کمی را به اين ها می‌دهد، یعنی ۳، ۴، ۵ ساعت از شب برایشان می ماند.»

آقای «هاشمی» از نتیجه فوق می‌خواهد راه حلی را پیشنهاد کند ولي از اين به این مسئله می پردازد که درون امر تعیین تکلیف و فرصت یک هفته‌ای که لزوما شب شروع عملیات را درون وضعیت فعلی ماه قرار داده هست، تدبیر اتخاذ شده توسط فرماندهی جنگ ناشی از اظهارات برادران بوده، فی الواقع آقای «هاشمی» ذکر این مطلب را برای جلوگیری از ایجاد شائبه هایی درون اذهان برادران لازم می‌دانست زیرا این می‌توانست یک مسئله شود که چگونه فرماندهی جنگ، خود زمان عملیات را تعیین می‌کند و خود نیز مشکلات ناشی از گزينش این زمان را معضل اصلی میداند.»

آقای «هاشمی»: «این را گر چه ما توی اين جلسه قبلی گفتیم یک هفته، من تعیین کردم، ولی این متکی بود به حرفی که خود برادران بعد از عملیات کربلای ۴ زده بودید. شما آمدید امیدیه و گفتید که ما درون ظرف ۱۰ روز، یک هفته تا ۱۰ روز وقت می‌خواهیم که همین جا بجنگیم، اين موقع هم

محاسبه کرده بودید. حالا شاید اين موقع غفلت شده بود از نور ماه و این مسئله ای که الان هست قابل قبول هست که باشد.»

بنابراين از جمع بندی یاد شده و طرح مسئله فوق، آقای «هاشمی» (به نحوی که درون زیر خلاصه اين می آید سه  وضعیت را برای انجام عملیات مطرح کرد تا روی اين بحث شود و یکی از اين‌ها به عنوان راه حل گزينش گردد. یعنی؛

۱-بعد از مهتاب.

۲-درون مهتاب و از اول شب وارد عمل شویم، درون این صورت باید ببینیم این‌که دشمن بیشتر می‌بیندیا کمتر می‌بیند مارا، چقدر موثر هست روی نرم افزار های ما.

۳- فرض سوم (که توی ذهن و اظهارات خیلی از آقایان این طور دیده می شود) این هست که بگذاریم برای زمانی که ما از سر شب بتوانیم از تاریکی دسترس کنیم که از ۱۰ روز دیگر، زودتر نمی شود.

 

درون فرض سوم شما یک امتیازی به دست می آورید ولی احتمالا امتیازات زیادی را از دست می دهید. من جمله الان نيوز عملیات شایع شده و خود من موارد زیادی را شاهد بوده‌ام، اگر این‌جا هم لو برود که احتمال لو رفتنش کم نیست، شما نفعی که از مهتاب به دست می آورید باهوشیاری دشمن از دست می دهید. به علاوه ما واقعاً الان امنیت نداریم. عراق احتمال دارد همین فردا به جایی حمله کند، مثل سومار یافاو یا جایی دیگر، همین الان حملات هوایی به ما می شود، توی کربلای ۴ مردم یک ضربه روحی خورده‌اند، بنابراين فردا هم نيوز شوند که عراق آمده صد تا اسیر گرفته، یک ارتفاعی جایی زا هم از ما گرفته، آثار بدی دارد، اين وقت ما باید دنبالش کشیده شویم، نیروهای‌مان را هی برداریم برویم اين‌جا، … این خطرها را هم دارد. آقایان این سه راه اول گزينش شد. ما اصرار داریم که باید تلاش این باشد که شب اول به خطی برسیم که منجر به برگشت‌مان نشود، حالت دوم را هم بحث کنید. درون مورد حالت سوم هم اگر موافقت شد،‌از ۱۰ روز دیگر هر وقت شما الان تعیین کردید، شبِ  مناسب را گزينش می کنیم.»

با جمع بندی و نتیجه‌گیری فوق و مطالبی که درون حاشیه اين ذکر شد، به نظر می آمد که جلسه شکل جدی به خود گرفته و بحث چارچوب دیگری پیدا کرده هست ولي درون این‌جا برادر «محمدزاده» پیشنهاد نمود که برادران درون مورد هر کدام از این سه وضعیت نظر می‌دهند درصد احتمالی موفقیت را نیز ذکر کنند که درون مجموع مشخص شود که چه حالتی احتمال موفقیت بیشتری را دارد. این پیشنهاد سبب شد که مسئله تضمین پیروزی به نحو بارزتری درون جلسه طرح شده و مشکلی بر مشکلات قبلی اضافه گردد.

آقای «هاشمی» (درون پاسخ به پیشنهاد): «با دقت به اين دو اصلی که من قبلا گفتم، یعنی حتما …»

برادر «محمدزاده»: «حتما هم باید پیروزی …»

آقای «هاشمی»: «بله، ما واقعا پیروزی می‌خواهیم. الآن ما حتی اگر عمل هم نکنیم، همین‌جوری مردم را درون خوف و رجاء نگهداریم بهتر هست از این‌که عمل کنیم و پیروز نشویم. اگر مثلا حمله کنیم، ما یک مقدار از دشمن منهدم کنیم و یک مقدار هم خودمان منهدم شویم،  عراق این را برای خود پیروزی تلقی می کند، الان هر وقت عراق بتواند حمله ما را برگرداند پیروزی حساب می کند، [مثل]همین دفعه (کربلای ۴). بنابراین ما پیروزی می‌خواهیم. یعنی آقایان که بحث می‌کنند، روی این صحبت کنند که ما می‌خواهیم پیروز شویم، بهترینش این هست که خیلی جلو برویم و حداقلش این‌که از این کمتر نباشد که بتوانیم ما ۵ کیلومتر، ۶ کیلومتر رفتیم نزدیک بصره رسیدیم، خط شلمچه را | شکستیم، ولي این خیلی پیروزی تلقی نمیشود چون این هدف سیاسی مشخصی ندارد، خیلی رویش نمی‌شود حرف بزنیم، منتهی از نظر نظامی پیروزی هست. خوب آقایان بگویید تا به نتیجه برسیم.»

درون وضعیت به وجود آمده، خود به خود بحث نمی‌تواند به صورت‌های متعارف و به شکل کلاسیک ادامه یابد و با وجود اين‌که چارچوب بحث مشخص هست، ولي مسائل مهمی که خاص این عملیات هم نیست از زوایای مختلف خود را به جلسه تحمیل می‌کند. مسائل حل نشده‌ای که درون طول جنگ، هرگاه زمینه‌ای یافته، بروز کرده هست. درون این‌جا نیز یک سئوال برادر «عزیز جعفری» جلسه را به مباحث دیگری می‌کشاند.

برادر «عزیز جعفری» : «اول یک سئوال هم هست اگر اجازه بفرمایید.»

آقای «هاشمی»: «بفرمایید.»

برادر «عزیز جعفری»: «توی بحث های نظامی (ما)، دو تا بحث اساسی هست، یکی تدبیر و یکی توکل. سئوالم این هست که مرز بین این دو چی بوده و چی هست؟ به طور مثال برای ما اصل این هست که با غافل‌گیری حمله کنیم. از اين طرف می بینیم زمان کم می آوریم. یک تناقض به وجود می‌آید. می‌گوییم توی مهتاب حمله کنیم، درون این صورت هم دشمن قشنگ می بیند، حالا این‌جا یک چیزی کم می آوریم، بعد این را می گذاریم به حساب خدا، می گوییم این را توکل می کنیم، یا مثلا : این عملیات پشتیبانی سنگین می‌خواهد، دشمن جاده ها را بسته، مین گذاری کرده و بریدگی ایجاد کرده، ما هم ناچاریم عمل کنیم، می‌بینیم برای پشتیبانی سریع چیز روشنی نمی‌توانیم بگوییم، ولي خشایار و سطحه و … چیزهای خوبی هست ولی امکان دارد به مشکلات بخورد. باز هم این‌جا یک چیز روشنی نداریم، می گوییم روشن شود، این را شما برای ما بگویید.»

آقای «هاشمی»: «نه! توکل این طور نیست اصلا. شما وظیفه دارید تدبیر بکنید، اگر نقطه ابهامی دارید رفع بکنید، ما چنین دستوری نداریم، یعنی خداوند به ما اجازه نمی‌دهد چنین توکلی بکنیم. ببینید! خیلی فرق می کند. الان شما روی اصل جنگ دارید توکل می کنید، درون شرایطی که روس و امریکا و انگلیس و فرانسه از عراق حمایت می‌کنند ما باز هم داریم می‌جنگیم. این توکل هست. ولي برای جنگ‌مان باید نرم افزار درست بکنیم. حرفی که با شما هست این هست که: ببینید! تنها نیرویی که ایستاده و می‌گوید ما باید بجنگیم و اگر یک کسی یک گوشه ای بگوید مثلا برویم آتش‌بس بدهیم یا … چه بکنیم، دنیا را می‌گذارد روی سرش، سپاه هست، یعنی بچه های سپاه هستند. این نهایت قدرت ماست که الان جمع کردیم. بهترین شرایط راهم داریم، شما اگر الان نتوانید عملیات بکنید باید بروید به امام بگویید ما نمی‌توانیم، بجنگیم. یعنی رسماً مردانه بردارید تمامي‌تان امضاء کنید نمی‌شود با عراق جنگید. امام بنشینند ما بنشینیم، فکر می کنیم ببینیم، آخر مملکت را که نمی شود…، مایک انقلابی داریم، مردمی داریم، مردم را انداختیم به دردسر، همین جوری که نمی شود چیز بکنیم. توکل قضیه این‌جاست که می خواهید بجنگید، خوب باید کار کنید.»

وضعیت بغرنجی برای برادارن سپاه به وجود آمده هست، از سویی سپاه به عنوان تنها عامل ادامه جنگ مطرح می‌شود و حتی تصمیمات امام ناشی از نحوه برخورد سپاه تلقی می‌گردد. از سوی دیگر گفته می شود که تنها اثر نیروهای [شده درون] گذشته، بعد از «عملیات رمضان»، گرم نگه داشتن جنگ بوده هست و پايه اقدامات سپاه درون رابطه با عملیات های «خیبر» و «بدر» و «کربلای ۴»  یعنی تمامی اقدامات «جمهوری اسلامی» طی چند سال اخیر، زیر سوال می‌رود. از سوی دیگر تأکید می شود که توان فعلی، بالاترین قدرت ممکنه «جمهوری اسلامی» درون جنگ هست و با این توان، عملیاتِ «تعیین کننده» و «پیروز» طلب می شود. از طرف دیگر وضعیت کشور [به گونه‌ای] ترسیم می شود که تحمل ادامه‌ی چنین وضعی را ندارد. قدرت روزافزون دشمن با اتکا به کمک قدرت های بزرگ هم مزید بر علت هست و هر روز که بگذرد ممکن هست با اقدامات اين توازن قوا بکلی (به ضرر ما) تغییر کند. به واقع درون این وضعیت سرگیجه آور، سپاه عملا به گزينش یکی از این دو راه مخیر و موظف می شود:

۱-ادامه پافشاری بر مواضع قبلی درون مورد ادامه‌ی جنگ، که درون این صورت بایستی درون همین منطقه و درون یکی از سه حالت ذکر شده [درون قبل] عملیات داشته باشد اين هم با تضمین پیروزی.

۲- قبول پایان جنگ با اعلام این مسئله که نمی توان با «عراق» جنگید.

آقای «هاشمی» به عنوان فرماندهی عالی جنگ (به نیابت از امام) خود نشان می‌دهد که با راه اول موافق هست ولي گزينش را به سپاه وا می‌گذارد و می‌گوید که با حالت دوم نیز مخالفتی نخواهد داشت و درون این صورت امام و مسئولین و مشخصاً خود ایشان فکری خواهند کرد. ولي هر یک از حضار، متناسب با اطلاعات و درک و تحلیل خویش از روند قبلی و عوامل موثر درون به وجود آمدن وضعیت کنونی جنگ تلقی خاص خود را از وضعیت به وجود آمده دارد، ولي جلسه تصمیم گیری برای عملیاتی که قرار هست فردا شب انجام شود، محیط مناسبی برای پرداختن به مسائل و مشکلات اساسی و استراتژیک جنگ نیست. به خصوصی که سپاه و فرماندهی اين هنوز زیر بار فشار و ضربه کربلای ۴ قرار دارند. به هر صورت از سوی برادران مطلبی درون رابطه با مسائل ذکر شده، ابراز نمی گردد و تنها برادر «عزیز جعفری» می گوید:

«حاج آقا، این جوری هم که می فرمایید (با چاشنی خنده) ببخشید ما مجبور می شویم که این‌ها( اشکالات) را فراموش کنیم، بگوییم می شود بجنگیم و (بدون حل مسائل) برویم بجنگیم، چون ما می خواهیم بجنگیم.»

آقای «هاشمی»: «نه! من واقعاً نمی خواهم بگویم…»

برادر «عزیز جعفری»: «شما ما را درون فشار قرار می دهید، بعد (نتیجتاً ما هم) هیچ چیز نمی گوییم…»

آقای «هاشمی»: «من واقعاً این را نمی‌خواهم بگویم، لذا با این‌که قاطع گفته بودم ظرف یک هفته عمل کنید، الان که می‌ینم حرف دارید گفتم باید یک راهی پیدا کنیم، شما الان قدرت، نیرو و امکانات دستتان هست، برویدراه پیدا کنید که درست بجنگید، نشستیم بحث می‌کنیم برای این‌که راه پیدا بکنیم. خُب و این طور فشار لازم نیست، درست هم نیست، چون بچه های مردم دست ما هستند که ما نباید اين‌ها را [بی مهابا به دل خطر بفرستیم]، درست هم نیست، شکستن بدتر هست، الان ( اگر) ما یک شکستی بخوریم، تمامي دشمنان‌مان را شاد می کنیم و [به اين ها] روحیه می‌دهیم و خودمان را ضعیف می‌کنیم، ما اصلا نمی خواهیم واقعاً شکست بخوریم و اصلا نمی خواهیم کار ضعیف بکنیم، این تحقیقاً جناب عالی هست.»

آقای «هاشمی» درون وضعیت به وجود آمده لازم می‌بیند که مواضع برادران «سپاه» را (به نحوی که ذیلا می‌آید) تأیید و تأکید کند و نشان بدهد که خود این مواضع ایجاب می‌کند که با قید پیروزی حتمی، یکی از سه راه یاد شده باید برگزیده شود. ولي درون پایان اضافه می‌کند که اگر راه چهارمی هم وجود داشته باشد که زمان نبرد، حاضر هست اين را بشنود. به هر حال وی درون ادامه سخنان خود مطالب زیر را اضافه می‌کند: «ولی من به شما می‌گویم که من هم مثل شما هستم. من هم الان معتقدم که غیر از پیروزی (درون جنگ) هیچ راهی نداریم. ما اگر بخواهیم جنگ را بدون پیروزی تمام کنیم شکست خورده‌ایم، یعنی جواب مردم را نمی‌توانیم بدهیم. ما پنج سال هست داریم می گوییم سقوط صدام، امام دارد میگوید، ما داریم می‌گوییم، شما دارید می‌گویید سقوط صدام و درون این پنج سال، بعد از فتح خرمشهر این تمامي شهید دادیم، این تمامي خسارت بار آوردیم، حالا بخواهیم یک دفعه رها کنیم اصلاً توی دنیا زیر پای انقلاب سست می شود. به علاوه صدام دیگر نمی گذارد توی منطقه چیزی پا بگیرد. تحقیقاً ما راهی غیر از جنگ نداریم، من هم با نظرات شما موافقم ولي فکر می کنم این‌طور هم نیست که ما نتوانیم، بالاخره ما باید تدبیر کنیم و راه مختلف پیدا کنیم و من خیال می کنم جای جنگ واقعی همین جاست.“

 

درون ادامه «آقای هاشمی» مجدداً توضیح می‌دهد که مناطق دیگر یا ارزشی ندارد (مثل «سلیمانیه» که فرضاً اگر هم اين را بگیریم چیزی نیست و صدام سقوط نمی کند یا این‌که تا بخواهیم برویم و درون آنجا و آماده شویم، وضعی شبیه یا بدتر از همین جا را پیدا می‌کند) مثل «هور» و… (و تأکید می کند که هر متر این‌جا به اندازه یک کیلومتر جاهای دیگر ارزش دارد. درون آخر با ذکر مطالب زیر دستور جلسه تعیین می‌گردد:

آقای «هاشمی»: «حالا درون این سه راه، یکی را گزينش کنند آقایان، ولي اين جلسه هم گفتیم که اگر جای بهتری دارند بگویند، ما راه را نبسته‌ایم، منتهی نمی شود یک ماه و دو ماه فرصت بدهیم بچه ها بروند و دوباره برگردند خانه هایشان، الان نمی شود این کار را کرد. باید با این نیرویی که الان دست‌مان هست بجنگیم، حالا اگر جای بهتری دارید، پیدا بکنید. این سه راه هم الان وجود دارد، اگر راه چهارمی دارید ما حاضریم گوش بدهیم. »

ظاهراً مباحث جلسه مجدداً به چارچوب مسائل مربوط به عملیات باز‌گشته هست. اقای «روحانی» یادآوری می کند که فرماندهان لشکرها درون جلسه قبلی تأکید داشتند که اگر زمان از ۱۰ روز (از اين تاریخ) بیشتر شود، قادر به نگهداری نیروها نخواهند بود و این مسئله که از عوامل تصمیم گیری بوده هست.، به هر حال درون محاسبه مدّ نظر قرار گیرد. سپس فرمانده‌ی قرارگاه عمل کننده (کربلا) طی بحث نسبتاً مفصلی (که خلاصه اين ذیلامی آید) هرسه راه را بررسی کرد. از مجموع سخنان وی مشخص می‌شد که با وجود تلاش ها و فداکاری‌های بی حد برادارن، درون هر سه راه حل تناقضات و ابهامات حل نشدنی وجود دارد.

برادر «غلامپور»: «از زمانی که شما فرمودید اینجا حتماً باید بشود، خُب ۸ روز بیشتر نگذشته، واقعیت امر این هست که انصافاً برادران درون این ۸ روز درون حد چند ماه(به روالی دیگر عملیات ها) کار کرده‌اند و با یک وضع بدی که سابقاً نداشتیم، (مثلا) این بچه هاتوی سیل بندها، کنار خاکریزها نشسته اند و پتو روی‌شان کشیده‌اند چون فرصت سوله ساختن نبوده هست و این‌که شما هم تکلیف کرده بودید و برادرها هم رفتند و الحمدالله …» آقای «هاشمی»: «قبل از (گفتن) من اين‌جا تعیین شده بود.»

برادر «غلامپور»: «بله! کار اساسی نشده بود، چون منطقه اصلی که نبود، این‌جا فقط یک لشکر ما، ۱۹ فجر، فعال بود، بقیه یگان های ما این‌جا نبودند اصلا.»

آقای «هاشمی»: «چطور نبود؟ لشکر نصر این‌جا بود، تیپ امام رضا بود…»

برادر «غلامپور»: «پایین بودند حاج آقا»

درون ادامه صحبت نطقه ای که کسی حضور نداشت و … الحمدلله برادرها رفتند پای کار، توپ ها را بردند، نیروها مستقر شدند، حوضچه ها را زدند و … الان توی منطقه یک غلغله ای هست، تمامي چیز پای کار هست، حتی گردان ها هم امشب می‌روند پای کار که برای فردا شب آماده شوند.»

برادر «غلامپور» بنابراين از اعلام آمادگی نسبی، به بررسی راه حل های پیشنهادی می‌پردازد و می‌گوید:

«ولي متأسفانه، با یک تناقضاتی مواجه هستیم که نمی‌دانیم این ها را چگونه حل کنیم. الان مهتاب مشکل عمده‌ای شده برای ما، که وقت کمی را برای ما گذاشته، از طرفی وضعیت منطقه طوری هست که ما نیاز به زمان کافی داریم تا جای پای موثر و مفیدی بگیریم و بتوانیم خودمان را، ولو درون روز نگه داریم تا بتوانیم شب بعد ادامه بدهیم. این تناقضی هست که ما توی حلش مانده‌ایم. اگر بخواهیم فردا شب عمل کنیم، واقعیتش این هست که ما درون حد قرارگاه کربلا می توانیم یک جای پا بگیریم ولي بعید هست قرارگاه قدس و نجف بتوانند وارد شوند. وارد شدن اين ها هم به این معنی هست که جای پای ناقص احتمالا گرفته شده باید تثبیت شود تا اين ها شب بعد بیایند، این را بعید هست آدم بتواند روی اين ضمانت بدهد. از طرف دیگر به هر حال تمامي چیز رفته پای کار، اگر امشب تصمیم گرفته شود که عمل نشود و بخواهیم طولش بدهیم تا ۱۰ روز دیگر، فردا اگر هواپیمای دشمن بیاید یک تصوير بگیرد، کلی تجمع اين جاست، اگر هم بگوییم تمامي برگردند که اصلا کلی توی روحیات تأثیر می گذارد. این تناقض هست که ما خودمان توی حل اين مانده‌ایم. حالا (اگر هم) تصمیم بگیرید مثلا توی مهتاب عمل بکنیم؟ یا نکنیم؟ یا چه بکنیم؟ که واقعا این ها مشکلاتی هست که ما الان با اين مواجه هستیم.»

درون واقع برادر «غلامپور» هیچ یک از یک راه حل را با چشم انداز روشن و پیش بینی حداقلِ پیروزیِ قابلِ حفظ نمی‌تواند گزينش کند. این وضعیت قرارگاه عمل کننده و خط‌شکن هست که تاکنون نسبت به دیگران ابهام و تردید کمتری را بروز داده بود. با این اوصاف، خطر ایجاد بن بست کامل درون کار، به صورت تهدید کننده‌ای خود را نشان داد و بنابراين از حدود سه ساعت بحث، نظر عناصری که مستقیما درون عملیات مسئولیت دارند مشخص شده هست.

برادر «ایزدی» [فرمانده ی «قرارگاه قدس»]، درون شب اول فقط عملیاتِ نوکِ «بوارین» را به عنوان یک عملیات پشتیبانی که به احتمال زیاد منجر به استقرار نخواهد شد حتمی می‌داند و چون بایستی منتظر وضعیت به دست آمده بماند، درون مورد بقیه مأموریت حرف چندانی ندارد، ولي امیدواری به وارد شدن درون عملیات اصلی درون اولین شب را نیز ندارد. برادر «عزیز جعفری» به طور جدی وجود ابهام و تردید را، چه درون گام اول و چه درون گام های بعدی و درون کل عملیات، خود مطرح کرده هست.

برادر «غلامپور» که مسئولیت اصلی را درون شروع عملیات به عهده دارد، معترف هست که نمی‌داند با تناقضات موجود چه باید کرد. برادر «رشید» که اصلا درون صحنه مباحث حضور ندارد و ظاهرآ مسائل جاری برای وی جنبه حادتری یافته هست. برادران «رحیم صفوی» و «شمخانی» نیز درون عین این‌که درون اجرائیات فعال بوده‌اند ولي درون این جلسه به جز موارد معدودی، اين هم درون حواشی بحث از اظهار نظر خودداری کرده‌اند و این خود علامت نامساعد بودن وضعیت هست. درون این میان برادر «محسن» نظر روشن و قاطعی برای ادامه کار را نشان داده و چشم انداز نسبتاً امیدوار کننده‌ای را ترسیم نموده هست. ولي وضعیت به گونه‌ای نیست که بتواند دخالت تعیین کننده‌ای درون روند جلسه داشته باشد و آقای «هاشمی» خود مستقیم با مسائل برخورد می کند و جلسه را هدایت می نماید.

به نظر میرسد آقای «هاشمی» دچار تنگناهای فراوانی ناشی از مسائل سیاسی کشور و اوضاع اجتماعی هست که به نحوی به جنگ و شخص وی مربوط می‌گردد. وی هر چند درون رده فرماندهی کل جنگ نظر مشخص دارد ( ادامه جنگ با انجام عملیات موفق درون همین منطقه و یا عدم انجام این عملیات به معنای اعلام ناتوانی درون ادامه جنگ و نتیجتاً برگزیدن راه های دیگر) ولي تطبیق این نظر با اوضاع جاری و نظرات برادران، به نظر غیر ممکن می آید و همین به حساسیت بالای مسئله و لاینحل جلوه کردن اين دامن زده هست. درون این میان، اين دسته از حاضرین که نقش مشورتی درون «سپاه» دارند و یا به دعوت آقای «هاشمی» به همین منظور (مشورت) به جلسه فرا خوانده شده اند نیز، عموماً و تنها درون تأیید و تأکید وجود مشکلات نظر داده‌اند و درون عمل لاینحل بودن قضیه را تصدیق کرده‌اند.

بنابراين از سخنان برادر «غلامپور»، به نظر می رسید که ادامه بحث درون چارچوب یادشده مقدور نبوده و مسائل به گونه ای نیست که بتوان صرفاً سه راه حل پیشنهادی را بررسی کرده و نتیجه گرفت. درون عمل نیز این چنین شد و طرح دو سوال از سوی آقای «عراقی» و به دنبال اين طرح یک سوال از سوی برادر «محمدزاده» سبب شد که مجدداً یک سلسله مسائل کلی‌تر مطرح شود. آقای «عراقی» ضمن ذکر مطالبی، درون باب غافل‌گیری و هوشیاری دشمن، مهتاب و … به هوشیاری دشمن درون «کربلای ۴» اشاره نمود و با فرض هوشیاری دشمن که اين را محتمل خواند، دو سوالی زیر را مطرح ساخت و خاطرنشان کرد که سوالی اولی باید بر مبنای اصول نظامی جواب گفته شود ولي سوالی دوم فقط به نظر تصمیم گیرنده‌ی جنگ بستگی دارد.

آقای «عراقی»: ( سوال اول) اگر دشمن این‌جا هوشیار باشد، که درون این صورت فرقی بین مهتاب و غیر مهتاب و حتی روز و شب نباشد، جای این سوال پیش می آید که ما چون می‌خواهیم پیروز هم بشویم، آیا با این نیرویی که داریم می توانیم بر مبنای اصولی نظامی موفقیت داشته باشیم؟ فرض کنید روز هم می‌جنگیم. درون این حالت درصد موفقیت چقدر هست؟ و ولي مطلب دوم که بالاخره تصمیم گیرنده‌ی جنگ بایستی تصمیم بگیرد این هست که اگر پاسخ سوالی او این باشد که بله ما می توانیم موفقیتی به دست بیاوریم، منتهی با تلفات بسیار بالا، اين وقت آیا مجوزی داریم برای رسیدن به هدف، فرضاً با پنجاه هزار تلفات؟ اگر این فرض (وجود هوشیاری دشمن) صحیح باشد و پاسخ این دو سوال روشن شود، به نظر من می‌شود تصمیم گرفت.

قبل از هر گونه پاسخ و یا اظهارنظری پیرامون سوالات یاد شده، برادر«محمدزاده» سوال دیگری را مطرح کرد که پاسخ به اين، قید پیروزی تضمین شده را زیر سئوال می‌برد.

برادر «محمدزاده»: «حاج آقا! با اجازه تان یک جمله هم بگویم. برادرهای نظامی ما این‌جا هستند، ( سئوال این هست که ) چگونه می توان درون یک عملیات اول پیروزی حتمی را فرض گرفت و بعد عمل کرد؟ من تصويرِ این فرض ( هوشیاری دشمن و جنگ درون مهتاب و روز و …) را هم می‌گذارم یعنی از اول شب تاریک هست، دشمن هم صددرصد غافل هست (درون این حالت هم ) چه کسی، کدام سردار جنگی توی دنیا پیدا شده که عملیات را منحصر بکند به پیروزی و این پیروزی‌اش هم تضمین باشد؟

آقای «هاشمی»: «(بحث) تضمین که نیست، بالاخره ما… »

آقای «عراقی»: :پیش‌گویی منظور نیست، بر مبنای اصول.»

برادر «محمدزاده»: «همین الان می‌بینیم که اصولی … »

سرهنگ «لطفی»: «بر مبنای اصول اگر بخواهیم ( صحبت کنیم) چهار عامل پیروزی را تضمین میکند: ۱- برتری هوایی  ۲- تفوق آتش ۳- عمده قوای برتر از دشمن ۴- قبول تلفات، این اصولی نظامی هست.»

آقای «عراقی»: «۵- استقامت.»

سرهنگ «لطفی»: «اين یکی از فرعیات‌اش هست ولی ۴ عامل حاکم هست. کسی که حمله هوایی می کند باید برتری هوایی داشته باشد. اگر نداشته باشد نباید حمله کند.  ۲- باید برتری آتش داشته باشد، اگر نداشته باشد می‌کوبند او را.  ۳- برتری توان رزمی نسبی، یعنی سه بر یک حمله کند، این را اصول می گوید.  ۴- قبول تلفات. حمله جنگ هست.»

عملیات بنابر اين‌چه درون جلسه خواه ناخواه مطرح گردید، با شرط پیروزی کاملا منتفی بود، فقط نقطه امید کم‌رنگی روی مسئله غافلگیری باقی می ماند که سرهنگ «لطفی» اين را هم به عنوان امری که بتواند تضمینی داشته باشد منتفی می‌دانست. گذشته از اظهارات سرهنگ «لطفی» درون مورد غافلگیری، سخنان برادر «شمخانی» بکلی این مسئله را منتفی کرد، چیزی که آقای «هاشمی» نیز اين را تصدیق نمود.

برادر «شمخانی»: «این را همین الان ما حاضریم زیرش را امضاء کنیم. با این وضعیت که توان‌مان، کلیت ما، دارد، درون هیچ نقطه از جبهه، درون هیچ زمان، اگر این وضعیت را داشته باشیم، اصلا نمی توانیم غافلگیری را رعایت کنیم. دشمن حتماً کشف می کند

آقای «هاشمی»: «کاملا دیگر ما نمی توانیم غافلگیری را رعایت کنیم.»

درون اینجا برادر «شمخانی»، درون زمینه‌ی به دست آمده، به توضیح نقش غافلگیری و چگونگی اين درون وضع فعلی جنگ و سپاه می پردازد و ضمن اين به برخی مسائل که همیشه مبتلا به جنگ و سپاه بوده هست نیز میپردازد. وی سخنان خویش را چنین ادامه میدهد:

«غافلگیری یکی از اصول مهم و لاینفک پیروزی ماست. به طور قطع برای ماروشن هست که بدون غافل‌گیری، توان پیروزی ما به شدت پایین هست. به دلیل تفوق هوایی دشمن، تفوق آتش و تفوق نیرو، دشمن هر جا تمرکز قوا بدهد ما هجوم کننده هستیم و او سه بر یک با ما می‌جنگد. غافل گیری انواع و اقسام دارد، غافل‌گیری درون زمان، غافل‌گیری درون مکان و غافل‌گیری درون تاکتیک. ما درون تمام جنگ‌هایی که کرده‌ایم فقط درون یک جا توانسته‌ایم غافل‌گیری درون سه بُعد را بر دشمن تحمیل کنیم، اين هم درون فاو بود. درون عملیات های دیگر نظیر فتح المبین، غافل‌گیری درون تاکتیک داشتیم. درون فاو هم اگر دشمن ۱۵ روز جنگ خودش را ادامه می‌داد، یعنی زمین‌اش برای ادامه جنگ مساعد بود و از نظر سیاسی شرط چهارم، یعنی تلفات بیشتر را می‌پذیرفت، قطعاً ما را از فاو عقب می‌راند. ولي این وضعیت، وضعیت ۷ سال جنگ هست. ما اگر سال ۵۹ تصمیم می‌گرفتیم که این وضعیت را دچار نشویم (می شد) . کما این‌که صدام تصمیم گرفت دچار این وضعیت نشود و امروز به همین دلیل می‌تواند محکم صحبت کند. به این دلیل هست که ۷ سال روی جنگ‌اش نرم افزار ریزی کرده هست. ما عقب ماندگی ۷ ساله را درون سال ۶۵ نمی‌توانیم حل کنیم. ولي این تحلیل سیاسی هست ولی درون رابطه با وضعیت نظامی : ما امروز هم هر جا بخواهیم قدم بگذاریم باید بلدوزر کار بکند. همین الان وقتی بلدوزرمان دارد این‌جا کار می کند، فاومان مانده هست و یعنی [وقتی الان] قاسم سلیمانی و مرتضی قربانی می‌گویند آقا! خط، شن ندارد. من نمی‌توانم به مهندسی بگویم شن ببر [برای‌شان] چون می‌گوید من کمپرسی ندارم. یعنی ما [با این وضعیت] هرگز نمی‌توانیم هم‌زمان دو زمین را آماده کنیم. الان زمینی که از دشمن گرفتیم کجاست؟ یکی جزیره[ی مجنون] هست و یکی فاو. چند سال هست جزیره را گرفته ایم و یک سال و نیم هم فاو را. تا این لحظه ما مسئله‌ی [کمبودهای] جزیره و فاو را نتوانستیم حل بکنیم. همین منطقه‌ی عملیاتی (کربلای ۴) را، گزارشهایش هست، همان شبی که عملیات کردیم،  قبضه های‌مان توی موضع نبود. همین الان اگر فردا باران ببارد، هیچ یک از این جاده ها قابل دسترس نیست. برادرها عمق دشمن را گفتند، توان مهندسی ما این هست. برای ما، غافل‌گیری با این توان و با این استعداد امر محالی هست. غافل‌گیری شرایطی دارد. می‌شود رعایت کرد ولي اگر ما این وضعیت را نمی‌داشتیم.»

 

برادر «شمخانی» درباره‌ی موضوع مورد بحث ( حرکت درون مهتاب یا …) اضافه می کند:

«ولي این هم به این مفهوم نیست که ما توی دید دشمن برویم هجوم بکنیم. یعنی اگر با دوربین دید درون شب ما را ببینند به تعداد دوربین هایی که دارد احتمال دیدن ما هست. ولي اگر توی ماه روشن برویم طبیعی هست هر چشمی که روی دژ باشد ما را می‌بیند، تمامی چشم هایی که روی دژ باشند ما را خواهند دید.این بالا و پایین بودن میزان موفقیت هست.»

بنابراين از چند دقیقه مباحث پراکنده‌ی برادارن پیرامون غافل‌گیری و شکستن خط، برادر «شمخانی» می گوید:

«این نتیجه را می‌شود گرفت حاج آقا که اگر فردا شب نتوانیم خط را بشکنیم، ۱۰ شب دیگر قطعاً نمی توانیم، یعنی میزان غافل‌گیری فردا شب یقیناً بیشتر از ۱۰ شب آینده هست.»

آقای «هاشمی»: «من هم به همین معتقدم.

برادر «شمخانی»: «من زیر این را امضا می کنم که فردا شب احتمال شکستن خط ما بیشتر از ۱۰ شب آینده هست ولی فردا شب را هیچ کس، هیچ فرمانده‌ای نمی‌تواند تضمین کند حتماً خط را می شکنیم.»

آقای «هاشمی»: «بنده هم اين نکته‌ای را که گفتم همین هست که هر روزی که بگذرد وضع شما ضعیف تر می شود.»

مجدداً بحث های پراکنده پیرامون غافل‌گیری و شکستن خط و … درون می‌گیرد. بیشتر نظرها نومید کننده هست. مطلب کم‌کم به مسائلی چون سخنرانی «صدام» و نقش «منافقین» و احتمال حرکت دشمن درون «فاو» یا حمله به شهرها کشیده می‌شود. گویا تمامي ناخودآگاه از وضعیت حاکم بر جلسه، مفری طلب می‌کنند. بنابراين از مدتی آقای «هاشمی» می گوید:

«خُب، از بحث بیرون نرویم، برویم سراغ…»

ولي بحث هم کارساز نیست. مطالب تکراری می شوند و به هنگام نتیجه‌گیری، همان بن بست سابق. درون ادامه مباحث، وقتی برادر «غلامپور» راجع به مشکلاتِ جنگ درون روز و مسلح بودن زمین منطقه صحبت می‌کند، آقای «هاشمی» می‌پرسد: «بالاخره چی؟ حالا شما نظر روشن بدهید، جمع بندی کنید و نظر بدهید.»

برادر «غلامپور»: «من که گفتم خدمت‌تان، حقیقتش نظری که بخواهیم بدهیم من خدمت‌تان گفتم، گفتم از یک طرف انصافاً تمامي رفته‌اند پای کار…»

آقای «هاشمی»: «دوباره همان حرف ها را تکرار نکنید، نظر بدهید.»

برادر «غلامپور»: «نظرکه، گفتم… »

برادر «غلامپور» قبلا اين‌چه می‌توانست بگوید گفته بود ولی اکنون آقای «هاشمی» از او می‌خواست که نظر قطعی بدهد، چیزی که وی نه قادر به تصمیم‌گیری قاطع درون مورد اين بود و نه اين را درون صلاحیت خود می‌دانست. زیرا باتوجه به مسیر مباحث، نحوه‌ی هدایت جلسه توسط آقای «هاشمی»، مسئله از حد سرنوشت ماموریت یک قرارگاه بالاتر رفته بود و مسائل پیچیده و مهمی را به همراه داشت. این وضعیت، اين هم درون

ساعت ۳ بامداد روز (۱۳۶۵/۱۰/۱۸) بروز اوضاع نامطلوبی را گواهی می‌داد و بایستی به ترتیبی شکل قضیه تغییر می‌یافت. برادر «محسن» که از ابتدای جلسه نشان داده بود با چگونگی طرح مسائل و سیر جلسه درون اين شرایط چندان موافقتی ندارد، درون این جا وارد اعلام کرد‌گو شد.

برادر «محسن»: «اصلا آقای هاشمی، شما نباید نظر بگیرید. برای این‌که الان موقع نظر نیست که، فردا کارمان با این‌ها مشکل می شود. چون همین آقای غلامپور، فردا باید برود بجنگد و ایشان الان متزلزل شده هست. ما از فردا باید فکری بکنیم و اصلا نیروها توی منطقه هستند. این بحث باید یک هفته پیش صورت می گرفت و اين موقع بحث و صحبت می شد. »

آقای «هاشمی»: «یک هفته پیش هم صحبت شد.»

برادر «محسن»: «نه، هیچ صحبت نشد.»

آقای «هاشمی»: «چطور نشد؟»

برادر «محسن»: «نه! این مواضع به این دقیقی صحبت نشد، شما فرمودید که ما تصمیم گرفتیم…»

آقای «هاشمی»: «ما تکلیف کردیم…( برادرها داخل صحبت هم حرف می‌زنند)»

برادر «محسن»: «الان مه، تا شب عملیات نمی‌شود تصمیم را برگرداند. این را باید تا آخر خط بروید.»

آقای هاشمی: «این تصمیم را روز قبلش شما گرفته بودید. آمدید درون امیدیه و گفتید دستور داده‌ایم که تا ۱۰ روز دیگر بروند درون اين‌جا بجنگند، گرفته بودید این تصمیم را، تمامي ما گرفته بودیم، خود این‌ها گرفته بودند، یعنی با این‌ها مشورت کرده بودید و تصمیم گرفته بودید.»

برادر «محسن»: «حالا این بحث را نداریم که تصمیم چه بوده، حالا تا اين‌جا گفته بودیم که درون این‌جا (شلمچه) و هور و غرب سه قرارگاه فعال شدند (مکث، برادر محسن از پرداختن به این بحث که منطقه شلمچه را چگونه پیشنهاد کرده هست منصرف می شود) حالا کاری به اين نداریم. اين چه مسلم هست این که تصمیم گرفته شده هست و اين ها پای کار رفته اند. اگر (همین حالا) این‌جا نخواهیم عمل کنیم هیچ وقت نباید عمل کنیم، یعنی این مشکلات هست، یعنی یک طور شده که … »

آقای «هاشمی»: «آخریک وقت فرمانده لشکرها حاضر نیستند و یک وقت ایشان فرمانده قرارگاه هست و اصلا قبول ندارد این را.»

برادر «محسن»: «خوب، این‌ها ابهاماتی هست که هست، خُب مانده دیگر، قبلش باید حل می‌شد. حالا که حل نشده، الان تمامي پای کارند، الان هیچ تصمیمی ما نمی توانیم بگیریم، ماچه بگوییم به این‌ها، بگوییم نیروها بیایند عقب؟!»

برادر «محسن» درون حالی که روی عمل کردن نظر قاطع دارد و کار را  تمام شده می‌داند ولي مشکلات و عوارض احتمالی را تلویحاً متوجه آقای «هاشمی» می‌کند و اين را ناشی از عملکرد وی می‌خواند، آقای «هاشمی» نیز این را قبول نمی‌کند و می‌گوید که تصمیم گیری اعلام شده از سوی او، مبتنی بر نظرات و پیشنهادات و گزارشات برادر «محسن» و دیگر برادران «سپاه» بوده هست. آقای «هاشمی» برای اثبات این مدعا برادر «رحیم صفوی» را به شهادت می خواند:

«آقای صفوی! اين شب وقتی شما به امیدیه آمدید، وقتی می‌خواستید بروید، یادتان هست؟ من درون دستشویی سئوال کردم که شما ایمان دارید به این، گفتید ایمان دارم.»

برادر «رحیم صفوی»: «بله ایمان داریم که این بهترین منطقه هست. بله! تمامي قبول دارند این منطقه خوبست ولی باید شرایطش را فراهم کرد برای جنگیدن، باید شرایط جنگیدن درون این منطقه فراهم بشود.»

آقای «هاشمی»: «چیه شرایطش؟»

برادر «رحیم»: «یکی این‌که نیروها توجیه بشوند، زمان داشته باشند، یعنی کار عجولانه این‌جا، جنگ سختی هست این‌جا حاج آقا، ( اگر) یک کار عجولانه این‌جا بکنیم و برگردیم. این را باید با دقت و قوت و سرعت و…»

بنابراين از چند دقیقه اعلام کرد‌و‌گوی پراکنده،  برادر «رحیم» اظهار نگرانی می‌کند که چند ساعتی به روشن شدن هوا نمانده و زودتر باید تصمیم گرفت که درون صورت لزوم منطقه سبک (تخلیه) شود وگرنه فردا با این تمامي نیروی بی سنگر و موضع درون منطقه، احتمال تلفات سنگین وجود دارد. ولي با وضع موجود رسیدن فوری به تصمیم‌گیری چیزی دور از ذهن می‌نماید. درون این‌جا برادر «عزیز جعفری» پیشنهاد مشخصی به نحو زیر ارائه میدهد:

«ما نمی‌دانیم دشمن درون این‌جا غاف‌گیر هست یا نه. کسی که نمی‌تواند بگوید دشمن درون اینجا صد درون صد هشیار هست. درسته؟ ولی این را می‌توان امتحان کرد، حتی تا نیم ساعت قبل از عملیات. یعنی تصمیم گرفتیم نیروها بروند پای کار ولی به یک شرط که اين موقع این شهامت را داشته باشیم که وقتی یک ساعت مانده به عملیات دیدیم نیروها دارند رها می‌شوند و درون وسط راه مثل اين دفعه (کربلا۴) منور زد، تیر زد و فهمیدیم دشمن هشیار هست، یا از غروب متوجه شدیم که دشمن یک آتش غیر عادی دارد، دو تا بمباران کرده هست و خلاصه فهمیدیم عملیات لو رفته، اين موقع بگوییم نه. یعنی نگوییم که دیگر چون حالا رفتیم پای کار انشاءالله دروغ هست. با این شرط می‌شود و حتی این گونه تصمیم گرفت.»

برادر «محسن: «حالا که هیچ تصمیمی نمی‌توان گرفت.»

برادر «محمدزاده»: « اين وقت باید درون مهتاب برویم دیگر، چون وقت کم می آوریم.»

برادر «عزیز»: «ولي اين دو حالتش هست (عمل درون مهتاب یا بنابراين از تاریکی) باید بررسی شود.)

برادر «غلامپور»: «این مشکل را حل نمی‌کند، فرض کنید فردا شب خط را هم شکستیم  ولی با این مشکل زمان که با اين مواجهیم  یعنی سه نیمه شب، چهار صبح بزنیم به خط و نتوانیم هدف هامان را کامل بگیریم و برویم توی زمین دشمن و بعد بخواهیم برگردیم، این که خیلی بدتر هست.»

[به این ترتیب] پیشنهاد برادر «عزیز» درون عین این‌که حاوی نکته راه‌گشایی بود ولي نتوانست تمامي مسئله را حل کند و بحث به پراکندگی کشیده شد.

ادامه دارد


مطالب پیشنهادی