گفته فارس از حال و هوای عاشورایی تبریز با تشییع 11 لاله دشت نینوا تبریز به احترام لاله‌های خوش‌نام از فرزندان روح‌الله ایستاد/ افتتاح معبر آسمانی 11 شهید گمنام درون سالروز شهادت مادر سادات
۱ام اسفند ۱۳۹۶ زوارین

به گفته خبرگزاری فارس از تبریز، صبح امروز به مناسبت ایام فاطمیه پیکر مطهر ۱۱ شهدای گمنام جديد تفحص‌شده دفاع مقدس درون تبریز تشییع شد.

همزمان با سالروز شهادت مادر سادات، حضرت فاطمه زهرا(س)، ۱۱ یادگار شهید «بانوی بی‌نشان» درون آسمان «دیار باران»، معبری آسمانی گشودند تا بار دیگر عشق، میهمان چشم‌های تر من و تو باشد.

امروز مردم تبریز میزبان دلاورمردانی بودند از جنس باران و عشق؛ مهمانانی که سال‌ها درون خاکریز دشمن، دور از خانواده علیه دشمن متجاوز جنگیدند و عزت، سربلندی و اقتدار را به میهن هدیه کردند.

امروز فضای شهر تبریز با رجعت پیکر پاک چهار حماسه‌آفرین میدان‌های نبرد، معطر به عطر کربلای معلی گشت و حضور این حماسه‌آفرینان بنابراين از سال‌ها دوری، افتخار بزرگ بر امت هوشیار بود تا بار دیگر با یاد‌آوری حماسه و ایثار جانفشانی مردان بی‌ادعا درون میدان‌های رزم، با آرمان سرخ و عاشورایی این شهیدان درون ادامه راه سرخشان تجدید بیعت و میثاق کنند.

شهیدان گمنام بر دستان مردم شهر تبریز به سوی آرامگاه خود می‌رفتند. هر بار از گوشه و کنار دستی با تابوت متبرک می‌شد. سربندهای سبز و مشکی یا زهرا بر دستان و پیشانی مردم بسته شده بود و دختران جوان با گل‌های سفید درون دست به استقبال از قهرمانان وطن می‌رفتند.

مادری تصوير شهیدش را محکم درون آغوش گرفته بود و اشک چشمانش را با گوشه چادرش می‌گرفت. رهگذرانی که تا چند دقیقه قبل از آغاز مراسم اطلاعی از نرم افزار نداشتند، با دیدن پیکر شهدا گویا به خود آمده بودند و با جمعیت همراه شدند.

بوی اسپند و گلاب خیابان‌های اطراف میدان شهدا و میدان ساعت را با عطر شهدا پرکرده بود. ولي آنچه بیش از این حس می‌شد، عشق مردم به شهدایی بود که بعد از سال‌ها گمنامی، اینک بر دوش مردم تبریز تشییع می‌‌شدند و با نثار دسته گل بر روی تابوت شهدا، یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

تشییع‌کنندگان دل‌نوشته‌های خود را بر روی تابوت نوشته و از شهدا تقاضای شفاعت درون روز قیامت می‌کردند.

تعداد زیادی از عکاسان و فیلم‌برداران نیز با حضور درون میان جمعیت انبوه تشییع‌کننده، با تهیه تصوير و فیلم، این بیعت دوباره با آرمان شهدا را به تصویر کشیدند.

دو لاله زهرایی بنابراين از تشییع رسمی از میدان شهدا تا میدان ساعت تبریز و اقامه نماز توسط حجت‌الاسلام والمسلمین علی حاجی‌زاده درون دانشگاه فنی و حرفه‌ای تبریز خاکسپاری شدند. 

پیکر مطهر شهدای دیگر فردا سه‌شنبه درون مناطق اسکو، هوراند، کشکسرای مرند و قراملک تبریز به خاک سپرده می‌شوند.

سلام و درود مردم تبریز بر پاره‌های تن این ملت که درون بیابان‌های میهن اسلامی انیس و مونسی جز نسیم بیابان و هم‌نشینی با حضرت زهرا(س) ندارند.

شهدای گمنام پلاکشان را برای ما جا گذاشتند تا روزی بدانیم از جنس ما بودند و هویتشان خاکی بود ولي دلشان را به آسمان زده و راز عجیب گمنامی برای خود محقق کردند.

وقتی آدرس منزلمان را می‌دهیم، بدانیم با از خودگذشتگی کدام شهید با آرامش به منزل رسیدیم

درون دهه ۶۰ مردان بی‌ادعایی زندگی می‌کردند که از خوشی‌ها و جان خود گذشتند، به نفس خود غلبه کرده و به میدان نبرد رفتند. هنوز ۱۳ ساله‌هایی را به یاد داریم که از پشت میز و نیمکت‌های مدرسه به سنگرهای جبهه رفتند و حماسه‌های بزرگ آفریدند،گویی خاک جبهه دامن‌گیر بود.

شهدا ستارگانی شدند تا مسیرمان را گم نکنیم. آنها نمردند که به تاریخ بپیوندند، آنها رفتند تا قله افتخار را برای یک ملت فتح کنند و امروز وقتی آدرس منزلمان را می‌دهیم، بدانیم که با از خودگذشتگی کدام شهید، با آرامش به منزل رسیدیم.

سخن گفتن و توصیف از خودگذشتگی شهدا سخت هست، قلم درون وصف بزرگیشان قاصر هست و هر کس به وسعت روح خود شهدا را درک می‌کند. امروز ما وظیفه داریم تا راه ناتمام آنها را ادامه دهیم.

سردار عزت‌الله جعفری، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان‌شرقی از عطرآگین شدن فضای استان خبرداد و اعلام کرد: همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) پیکرهای مطهر ۱۱ شهید گمنام دوران دفاع مقدس درون این استان تشییع و تدفین خواهند شد.

وی درون خصوص استقبال از پیکر‌های مطهر این شهیدان والامقام با اشاره به محل‌ تدفین شهدای عظیم‌الشأن دوران دفاع مقدس تصریح کرد: از مجموع ۱۱ شهید گمنام حاضر درون استان، دو شهید درون دانشگاه فنی و حرفه‌ای تبریز، دو شهید درون محله قراملک تبریز، سه شهید درون شهرستان اسکو، دو شهید درون شهرستان هوراند و دو شهید درون شهر کشکسرای مرند آرام خواهند گرفت.

انتهای پیام/ج/


مطالب پیشنهادی