گزارشی از مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری دارالقرآن امام علی(ع) ویژه برادران درون قم
۴ام اسفند ۱۳۹۶ زوارین

مراسم اختتامیه یازدهمین دوره مسابقات سراسری قرآن دارالقرآن امام علی(ع) صبح جمعه چهارم اسفندماه با حضور آیت الله العظمی مکارم شیرازی از مراجع تقلید، تعدای از علما، مربیان و اساتید قرآن کریم و با معرفی افراد برتر درون دارالقرآن علامه طباطبایی قم برگزار شد.
درون این دوره از مسابقات ۴۶۰۸ شرکت داشتند که ۵۰۱ نفر درون حفظ کل، ۴۱۹ نفر درون حفظ ۲۰ جزء، ۱۱۲۱ نفر درون حفظ ۱۰ جزء، ۱۰۵۴ نفر درون حفظ ۵ جزء و ۵۶۴ نفر درون ترتیل با یکدیگر رقابت کردند.
درون بخشی از این مراسم، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی از مراجع عالیقدر جهان تشیع، طی سخنانی برگزاری مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) را به برگزارکنندگان اين تبریک اعلام کرد و اظهار داشت: بعد از انقلاب فعالیت های قرآنی سرتاسر کشور را فرا گرفته هست.
این مرجع عالیقدر با اشاره به اینکه قبل از انقلاب تعداد حافظان قرآن کریم از عدد انگشتان تجاوز نمی کرد، بیان کرد: ولي تنها درون این مسابقات، بیش از ۵۰۰ حافظ قرآن کریم حضور داشتند و این از برکات نظام جمهوری اسلامی هست. حضور قرآن درون کشور و پررنگ شدن نرم افزار های قرآنی از سوی مقامات رسمی و مردمی واقعا برای ما بسیار مایه افتخار هست. این نرم افزار های قرآنی و نظام اثر متقابل بر هم دارند، نظام این نرم افزار ها را ایجاد کرد و درون ادامه این نرم افزار ها نیز نظام را تقویت می کند. وقتی مردم بدانند این تمامي حافظ قرآن و نرم افزار های قرآنی درون کشور برقرار هست متوجه می شوند نظام، یک نظام جمهوری اسلامی هست. یعنی اسلامیت نظام به وسیله این نرم افزار ها تقویت می شود. بنابراین خدا را باید به این نعمت های بزرگ سپاس گوییم که درون سایه انقلاب اسلامی این برکات را نصیب تمامي ما کرده هست.
آیت الله العظمی مکارم شیرازی درون بخش دیگری از صبحت های خود قرائت قرآن، حفظ قرآن و تفسیر قرآن کریم را سه بعد قرآن بیان کرد و افزود: بعد چهارمی نیز وجود دارد که نباید فراموش کنیم و اين هم عمل به قرآن کریم هست. تمامي سه بعد اول خوب هست ولي مقدمه برای عمل به قرآن هست.
آیت الله مکارم شیرازی درون بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه درون این جلسه قصد دارد تا به موضوعی که کمتر مورد دقت قرار گرفته بپردازد، به طرح این سؤال که نام های قرآن برای چیست پرداخت و اظهار کرد: درون قرآن کریم ۱۱۴ سوره وجود دارد که هر کدام اسم خاص خود را دارند. نام های سوره های قرآن تأمل برانگیز و متنوع هست. از خدا شروع می شود و بعد از اين هم سوره ای به نام «محمد» می آید و حداقل هفت سوره درون قرآن به نام انبیاء نامگذاری شده هست. بعضی از نام ها مربوط به سوره هایی هست که محتوایشان مربوط به جهان آفرینش هست، از جمله سوره مبارکه «نور» «نجم» و «شمس». درون ادامه سوره های مربوط به ابزار پیشرفت همچون سوره مبارکه «قلم» می آید و یا به اسامی حیوانات هست مانند فیل که بزرگترین هست و مورچه که کوچکترین هست و یا عنکبوت و یا زنبور عسل! مسلما این نامگذاری سوره ها بدون حساب و کتاب و تصادفی نیست، بنابراین شایسته هست به عنوان موضوعی باشد تا بر روی اين مطالعه شود.
این مرجع عالیقدر جهان تشیع درون پایان بیان کرد: پیغبر(ص) فرمودند؛ «لاتفنی عجائبه، ولاتنقضی غرائبه» عجایب و شگفتی های قرآن هرگز احصاء نمی شود و غرایب قرآن هرگز کهنه نمی شود و همیشه نو هست. دعای من همیشه این هست که همیشه درون سایه قرآن باشید.
شرکت ۴۶۰۸ نفر درون مسابقات دارالقرآن امام علی(ع)مرتضی نجفی قدسی مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی نیز درون این مراسم اظهار داشت: مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) هرسال درون تهران برگزار می شد و غیر از اینکه یک سال درون حرم حضرت معصومه(س) برگزار شد بنابراين از ۶ سال مجدداً درون قم برگزار گردید.
وی افزود: استقبال بسیار خوبی از این دوره مسابقات قرآن کریم شده هست و باید افتخار کنیم که کشورمان به برکت نظام جمهوری اسلامی و رهبری های خردمندانه مقام معظم رهبری که همواره حامی نرم افزار های قرآنی هستند شاهد هزاران حافظ قرآن کریم درون سراسر کشور هستیم.
وی اعلام کرد: نرم افزار های دارالقرآن امام علی(ع) درون سه بعد قرائت، حفظ و تفسیر قرآن کریم هست که نرم افزار های تفسیری اين درون دارالقرآن علامه طباطبایی متمرکز شده هست و هم اکنون دوره های یکساله مهارت های بیان تفسیر قرآن کریم برای طلاب و فضلای حوزه علمیه درون بیت علامه طباطبایی برگزار می شود.
مدیر دارالقرآن علامه طباطبایی درون پایان خاطر نشان ساخت: درون یازدهمین دوره مسابقات دارالقرآن امام علی(ع) ۴۶۰۸ شرکت کردند که ۵۰۱ نفر آنها حافظ کل قرآن کریم هستند و برای نخستین بار هست که این تعداد حافظ کل قرآن درون یک مسابقات سراسری شرکت می کنند.
وی افزود: درون این دوره از این مسابقات حضور برادران اهل سنت از کشورمان و همچنین حضور ۵۰۵ نفر از اتباع خارجی ۱۶ کشور جهان جلوه ای از وحدت اسلامی را بر محور قرآن کریم پدید آورده بود.
جوانان نیازمند نرم افزار های قرآنی هستند
مهدی قره شیخ لو رئیس سازمان دارالقرآن کریم کشور نیز درون این مراسم اظهار داشت: نیازمند این موضوع هستیم که مردم درون راستای نرم افزار های قرآنی شرکت کرده و برای ترویج نرم افزار های قرآنی مشارکت داشته باشند.
وی با اشاره به اهمیت تفسیر قرآن کریم افزود: باید درون کنار مسابقات قرآن کریم درون کنار رشته های حفظ و ترتیل، موضوع تفسیر نیز به رشته های قرآن کریم اضافه شود.
رئیس سازمان دارالقرآن کریم تصریح کرد: جوانان نیازمند نرم افزار های قرآنی هستند که به صورت کاربردی باشد تا با بهره گیری از نسخه های قرآنی زندگی خود را تضمین کنند.
قره شیخ لو با اشاره به اهمیت تولید محتواهای قرآنی برای جامعه خاطرنشان کرد: باید درون تولید محتواهای قرآنی با دقت به نیاز مخاطبین تنوع وجود داشته باشد و جوانان از آیات الهی بهره ببرند.
محمد انصاری مؤسس دارالقرآن امام علی(ع) نیز درون این مراسم، اظهار داشت: هدف از برقراری مسابقات قرآن کریم ایجاد لشکر قرآنی هست. وی با اشاره به آسیب های فضای مجازی افزود: تهاجم فرهنگی و فضای مجازی فضای نامناسبی هست که سبب می شود جوانان را گمراه کند که دقت به قرآن کریم بهترین راهکار برای واکسینه کردن نسل جوان درون برابر آسیب های فضای مجازی هست.


مطالب پیشنهادی