کاشت گل برای عید؛ نکات و توصیه های مهم
۸ام دی ۱۳۹۶ زوارین

برای اینکه گلهایی مثل شبو، میمون، بنفشه، پامچال، لاله و سنبل درون اوایل بهار سر گل باشند، پیازشان را باید درون دی ماه بکارید. این گلها برای گلدهی به سه ماه وقت احتیاج دارند. بنابراين لازم هست از همین حالا به فکر کاشت گل برای عید باشید.

فصل بهار بهترین زمان برای گلکاری هست و یکی از زیباترین شاخصه های فصل بهار، شکوفایی انواع و اقسام گل هست. شاید بتوان بهار را یکی از ایده آل ترین موقعیت ها برای آموزش باغبانی یا حتی شناخت مختصر با انواع گل ها و گیاهان تلقی کرد، چراکه درون این فصل تب گلکاری حتی درون میان شهرنشینان نیز بالا می گیرد. درون این مطلب به معرفی تعدادی از گلهای بهاری و نحوه کاشت گل برای عید پرداخته ایم.

کاشت گل برای عید – نحوه آماده کردن باغچه و گلدانهای جعبه ای
برای آماده نمودن باغچه ها به منظور کاشت گل برای عید، یکی از روزهای آفتابی دی ماه را گزينش کنید. مقداری کود پوسیده حیوانی یا خاکبرگ تهیه نموده و به خاک باغچه اضافه نمایید. همچنین میتوانید مقداری از برگهای پاییزی را جمع آوری نموده و با خاک باغچه مخلوط کنید. این برگها تا بهار فرصت دارند، پوسیده و به کود گیاهی تبدیل شوند و خاک شما را حاصلخیز کنند. سپس خاک باغچه را با بیلچه زیر و رو کنید.
دو یا سه روز بعد زمین را صاف و یکنواخت نموده و گلهای مورد نظر خود را (چه به صورت نشاء و یا پیاز) بکارید.
چنانچه آپارتمان نشین هستید و قرار هست گلدانهای گل را درون محیط داخل خانه و یا بالکن برای بهار آماده کنید، تا هنوز فرصت باقی هست جعبه های گل را تهیه کنید. پیشنهاد ما دسترس از جعبه های گل مستطیلی شکل هست که برای کاشت گل برای عید بسیار مناسب و جلوه ای زیبا به منزل شما خواهد داد.
به این منظور کف جعبه را مقداری شن بریزید و به قطر سه سانتی متر روی اين را با ذغال بپوشانید. تا ارتفاع ۵ سانتی متر از این جعبه باید به وسیله خاک پر شود، خاک مناسب مخلوطی هست از خاک باغچه، ماسه و خاکبرگ و درون صورتی که مقصود شما کاشت گلهای پیازی باشد، بهتر هست از ماسه بیشتر و خاکبرگ کمتری دسترس کنید. دقت کنید تا گلدانهای جعبه ای شما از زهکش ماسب برای خروج آب اضافی برخوردار باشد، زیرا تمام گلهای بهاری به ماندابی حساسیت داشته و سبب پوسیدن شدن ریشه گیاه میشود.
نشا و پیازهای گل مورد نظر خود را بکارید و گلدان یا جعبه های گل را روی تراس یا هر محل آفتابگیر دیگری درون خارج از ساختمان قرار دهید.

چند توصیه مهم دقت داشته باشید که هرچه هوا درون فصل زمستان گرمتر و آفتابی باشد، پیاز گلهای بهاری نظیر سنبل، نرگس، پامچال و .. زودتر سبز میشوند و زودتر به گل میروند بنابراین برای اینکه مطمئن شوید گلهای شما برای عید به گل بنشینند، روی آنها را گلدانی به شکل وارونه قرار دهید و فقط درون روزهای آفتابی گلدان را بردارید و جعبه را آبیاری کنید.
لازم هست پیاز گلهایی نظیر گل سنبل، نرگس و … را به زمان ۶ هفته درون محل خنک و کم نور نگهداری کنید، درون این زمان مناسبترین درجه حرارت، دمایی معادل ۱۲ درجه سانتی گراد هست. بعد از شش هفته جعبه را به محلی پر نور با دمایی معادل ۱۵ درجه سانتی گراد منتقل کنید.
برای آشنایی با نحوه کاشت و نگهداری برخی گلهای بهاری مطالعه مطالب زیر پیشنهاد میکنیم.
گل شب بو: نحوه کاشت و نکات نگهداری نحوه نگهداری و کاشت گل نرگس درون باغچه و گلدان روش کاشت و نگهداری گل لاله درون منزل روش قلمه زدن شمعدانی، تکثیر و نگهداری اين
معرفی گلهای بهاری
گلهایی مثل لاله، سنبل، پامچال و نرگس از مهمترین گلهای بهاری هستند. همچنین بعضی از گلهای نشایی مانند شمعدانی، میمون، بنفشه، همیشه بهار و شب بوی زعفرانی گلهایی هستند که می توانید درون زمستان بکارید و منتظر گلهای زیبایشان درون بهار باشید.
درون پایان پیشنهاد میکنیم درون این روزهای ابتدایی زمستان سری به گل فروشیها و بازارهای گل و گیاه بزنید و با مشاوره گرفتن درباره گیاهان مناسب برای آب و هوای محل سکونتتان، پیاز گیاهان بهاری را خریداری و برای کاشت گل برای عید آماده و منتظر روییدنشان درون نزدیکی بهار باشید.


مطالب پیشنهادی