چهارده منزل باشوشتری «منزل سوم»
۲۳ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

مى خواهم بگویم که اگر خوب ملاحظه کنى ، مى بینى چه قسم گریبانت را به دست ظالم داده اى ، ظالم خودمانى که نفس اءماره بالسوء هست .اگر خوب ملاحظه کنى ، و ملتفت باشى که این ظالم بر تو چه قسم مسلط شده هست ، و چه مصیبتها بر تو وارد آورده ، آرام نمى گیرى .

منزل سوم:
بسم الله الرحمن الرحیم
یا من تحیرت فى اءشعه اءنواره اءفهام الموحدین ، و تقاصرت دون ادراک کماله اءوهام المتوهمین ، واضمحلت فى لوامع شوق لقائه اءسرار الکاملین ، و تضعضعت بکمال اءحدیته و صمدیته قلوب العارفین . نحمدک حمد الشاکرین . و نؤ من بک ایمان المخلصین .
و نصلى و نسلم على نبیک محمد سید الاءولین و الآخرین ، و المبعوث رحمه للعالمین و عترته الاءطائب المطهرین ، و الساده المنتجبین ، و الخلفاء الراشدین ، و الهداه المهدیین ، و الشفعاء فى یوم الدین ، علیهم اءفضل صلوه المصلین ، صلوه دائمه بدوام السموات و الاءرضین .
اللهم لاتجعل مصیبتنا فى دیننا، و لاتجعل الدنیا اءکبرهمنا، و لا مبلغ علمنا. و لا تسلط علینا من لایرحمنا.
ملخص مضمون این چند فقره دعا این هست که خداوندا، مصیبت ما را درون دین ما قرار مده . و دنیا را همت بزرگتر ما قرار مده . و مسلط مگردان بر ما کسى را که بر ما رحم نکند.
مى خواهم بگویم که اگر خوب ملاحظه کنى ، مى بینى چه قسم گریبانت را به دست ظالم داده اى ، ظالم خودمانى که نفس اءماره بالسوء هست .
اگر خوب ملاحظه کنى ، و ملتفت باشى که این ظالم بر تو چه قسم مسلط شده هست ، و چه مصیبتها بر تو وارد آورده ، آرام نمى گیرى .
اولا ملاحظه کن صفات این نفس را که درون بعضى از دعاها شکایت از او شده هست ، و تعلیم نمودند که نزد خدا بر این وجه از او شکوه باید کرد: اللهم انا نشکو الیک …

خبري پیشنهادی:


مطالب پیشنهادی