پژوهشی پیرامون مردم آزاری
۲۵ام دی ۱۳۹۶ زوارین

پژوهشی پیرامون مردم آزاری

آزار رسانی به خود و دیگران، یکی از رذایل اخلاقی و عامل مهم برهم زدن تعادل درون زندگی فردی و اجتماعی آحاد بشر هست. دهخدا آزار را ایذاء، اذیت و آزار دادن را، رنج و درد و الم دادن و آزردن و اذیت کردن معنی می­کند.[۱] درون قرآن کریم و احادیث اهل بیت علیهم السلام این رذیله اخلاقی مورد دقت قرار گرفته و به ریشه­یابی اين پرداخته شده هست.

مردم آزاری
آزار رسانی به خود و دیگران، یکی از رذایل اخلاقی و عامل مهم برهم زدن تعادل درون زندگی فردی و اجتماعی آحاد بشر هست.
دهخدا آزار را ایذاء، اذیت و آزار دادن را، رنج و درد و الم دادن و آزردن و اذیت کردن معنی می­کند.[۱]
درون قرآن کریم و احادیث اهل بیت علیهم السلام این رذیله اخلاقی مورد دقت قرار گرفته و به ریشه­یابی اين پرداخته شده هست.
آزار درون قرآن
مفهوم اذیت و آزار درون قرآن درون بیشتر موارد به معنای آزردن و رنجاندن و درون قالبهای مختلفی مثل عیب جویی و استهزا، تهمت و تجسس وارد شده هست. غیبت درآیات ۱۱ و ۱۲ سوره حجرات به مفهوم استهزاء و مسخره کردن نیز آمده هست:
«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یسْخَرْ قَوْمٌ مِنْ قَوْمٍ عَسَى أَنْ یکُونُوا خَیرًا مِنْهُمْ وَلَا نِسَاءٌ مِنْ نِسَاءٍ عَسَى أَنْ یکُنَّ خَیرًا مِنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ»
ای کسانی که ایمان آورده اید! نباید گروهی از مردان شما گروه دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند؛ و نه زنانی زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند؛ و یکدیگر را مورد طعن و عیب جویی قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید)
«یا أَیهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِنَ الظَّنِّ إِنَّ …

خبري پیشنهادی:

پژوهشی پیرامون مردم آزاری

مطالب پیشنهادی