واگویه دردهای جانبازان قطع نخاعی استان فارس روایت 31 سال جانبازی/ درون جبهه‌ها فرمانده را فقط با یک «یاالله» می‌دیدیم
۲۴ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته خبرگزاری فارس از شیراز، به همراه جمعی از خبرنگاران میهمان جانبازی درون زرقان فارس بودیم.

سید محمدجواد بهارلو متولد ۱۳۴۵ از ۱۴ سالگی درون جبهه‌های دفاع مقدس حضور پیداکرده هست و سابقه شرکت درون چندین عملیات را درون کارنامه خود دارد.

وی مجروحیت چشم و شیمیایی شدن را از عملیات بدر و قطع نخاع شدن را از عملیات کربلای ۲ به یادگار دارد و اکنون ۳۱ سال از زمان قطع نخاع شدن وی می‌گذرد.

 خبرنگاران گرد تخت این جانباز که به گفته وی چند سال پیش توسط شهرداری و شورای اسلامی شهر زرقان برایش خریداری‌شده می‌نشینند تا دل به درد دل‌های این یادگار دفاع مقدس بدهند.

این برادر شهید نگاهی به پیام‌های گوشی خود می‌اندازد تا مشکلات را از زبان دوستان خود بازگو کند.

می‌گوید: از دوستان خواسته‌ام که مشکلاتشان را بازگو کنند.

یکی نوشته هست: مدیرکل هم جوابگو نیست.

دیگری پیام داده که مسوولان بنیاد و تمامی مراکزی که باید پاسخگوی جانبازان و به‌ویژه ۷۰ درصدی‌ها باشند تبدیل به فوتبالیست و پاسور شده‌اند، به هرکدام که مراجعه می‌کنیم به دیگری پاس می‌دهند و اين‌قدر جانباز را می‌دوانند تا خسته و بی‌خیال شود.

جانباز دیگری درون پیام آورده هست: چند روز پیش درخواست گاز و سرم برای شستشوی زخم کرده‌ام و هنوز خبری نشده هست. بقیه مشکلات هم ….

دیگری می‌گوید: مشکلات حل‌نشده و فعلاً نمی‌شود و نرود میخ آهنین درون سنگ.

بسیاری هم حاضر نشده‌اند پیامی به این منظور بدهند و بهارلو می‌گوید به‌گونه‌ای با اين‌ها رفتار شده که حتی حاضر نیستند مشکلات را بگویند.

رشته کلام را به دست میهمان خود می‌سپاریم.

نبود آسایشگاه مناسب، کمبود ویلچر و بیمه خدمات درمانی مناسب، بی‌کیفیت بودن تشک‌هایی که برای زخم بستر نگرفتن نیاز دارند و لوازم بهداشتی مخصوص، پایین بودن حقوق جانبازان و همچنین کم شدن حقوق پرستاری، ازجمله مشکلات ذکرشده توسط این جانباز قطع نخاعی هست.

وی ادامه می‌دهد: برخی جانبازان تشک ساده ندارند، دردها را باید به کجا اعلام کرد؟، جانبازی را بستری و بعد به دلیل این‌که هزینه دارد مرخص می‌کنند. برای رفتن به جبهه پشیمان نیستم چون برای مسوولان نرفته‌ام و درون این‌ بین یادی از دوست شهیدش می‌کند که می‌اعلام کرد: دعا کنید تا شهید شوید زیرا اگر بمانید بلاهای زیادی سرتان می‌آید.

این جانباز ذکری از شهید اسکندری رئیس سابق بنیاد شهید فارس که از شهدای مدافع حرم هست می‌کند و می‌گوید: تنها این بزرگوار قصد داشت به ما یاری برساند که به خیل شهدا پیوست.

وی درون مورد توصیف مدیران حال حاضر و فرماندهان دفاع مقدس و مدیران جنگ می‌گوید: برخی مدیران مانند قبل مانده‌اند ولی برخی جديد به دوران رسیده‌ها به‌گونه‌ای دیگر رفتار می‌کنند.

 بهارلو اضافه می‌کند: درون حالی‌که درون جبهه‌ها برای دیدن فرمانده باید فقط یا الله می‌گفتیم و وارد می‌شدیم، ولي اکنون برای دیدن مسوولان و حتی رده‌های نظامی نیز با گرفتاری‌هایی روبه‌رو هستیم.

وی می‌گوید: می‌گویند شهدا شرمنده‌ایم؛ کارتان را انجام بدهید و شرمنده نباشید، مرد باشید و غیرت و شرف داشته باشید و شرمنده نباشید.

بهارلو با بیان این‌که یاد ندارم چه زمان پیش مسوولان بنیاد شهید از استان برای سرکشی به اینجا آمده‌اند می‌گوید: هر موقع نیاز به دارو دارم با مشکل مواجه هستم و باید با سروصدا داروهایمان را بگیریم.

آهی می‌کشد و اضافه می‌کند: از نرسیدگی مسوولان بیشتر خسته می‌شوم.

این جانباز درون تماس با دوست جانباز دیگرش از وی می‌خواهد رشته کلام را به دست بگیرد.

عبدالرسول زارع‌گل جانباز ۵۱ ساله ۷۰ درصد قطع نخاع که سال ۶۵ درون منطقه سومار مجروح شده هست با بیان این‌که بیش از ۱۰۰ جانباز قطع نخاعی درون استان فارس وجود دارد اظهار داشت: عمده مشکلات دوستان قطع نخاعی، مسئله بیمه و دفترچه خدمات درمانی هست، ضمن این‌که حقوق اين‌ها به‌غیراز مبلغی که بابت پرستاری می‌گیرند بسیار پایین هست.

وی افزود: ایثارگران کل کشور با وجود تأکید امام که نباید این افراد درون پیچ‌وخم زندگی فراموش شوند، از یاد رفته‌اند و با مشکل روبه‌رو هستند.

زارع‌گل اعلام کرد: با وجود تمام مشکلات، جانبازان، ایثارگران و خانواده‌های آنان درون تمامي حال پشتیبان انقلاب هستند و حضور اين‌ها درون تمامی عرصه‌ها کاملاً مشهود هست.

این جانباز قطع نخاعی ادامه داد: دوستان ما حتی درون مورد داشتن یک ویلچر به‌عنوان حق اولیه مشکل‌دارند.

 وی اضافه کرد: چند روز پیش، دوستی به دیگران برای پیدا کردن یک ویلچر مناسب برای خرید با هزینه شخصی پیام داده بود.

زارع‌گل اظهار داشت: کمبود تجهیزات پزشکی واقعاً احساس می‌شود و به‌عنوان نمونه تشک‌هایی که به جانبازان قطع نخاعی برای دچار نشدن به زخم بستر می‌دهند با کوچک‌ترین اشاره دچار آسیب می‌شود ولي زمان مراجعه برای گرفتن تشک، دادن اين را چند سال یک‌بار ذکر می‌کنند.

این رزمنده دفاع مقدس با بیان این‌که اگر جانبازی ۲ روز از این تشک‌ها که قیمت اين شاید به ۳۰۰ هزار تومان هم نرسد دسترس نکند دچار زخم بستر می‌شود اضافه کرد: درون این صورت، بنیاد شهید باید برای بهبود حال جانبازان، میلیون‌ها تومان هزینه کند.

وی افزود: این امر علاوه بر مشکلاتی که برای جانباز پیش می‌آورد، هزینه‌های سنگینی را هم برای بهبودی او روی دوش دولت می‌گذارد.

زارع‌گل با ابراز این مطلب که تمامی دوستان جانباز قطع نخاعی طبعی بلند دارند و شخصیت اين‌ها اجازه بیان مشکلات را نمی‌دهد افزود: من هم امروز به امید این‌که شاید بتوان بخشی از مشکلات دوستان را حل کرد با اکراه، به بیان این حرف‌ها می‌پردازم.

این جانباز دفاع مقدس درون مورد آسایشگاه جانبازان قطع نخاعی فارس اعلام کرد: درون آسایشگاه، دوستان ما مشکلات بسیاری دارند، آسایشگاه بسیار محدود، کوچک و امکانات درون حد صفر هست.

زارع‌گل ادامه داد: به طور معمولً جانبازان قطع نخاعی با وجود داشتن مشکلات، حاضر به رفتن به این محل نیستند و درون حال حاضر، چند نفر محدود درون این محل بستری هستند.

این رزمنده دفاع مقدس اضافه کرد: دوستان به دلیل نبودن امکانات، ریسک حضور درون این محل را نمی‌پذیرند چون درون خانه امکان رسیدگی بیشتری دارند.

زارع‌گل ادامه داد: آسایشگاه‌های شهرهای دیگر مانند تهران و اصفهان دارای اتاق جداگانه برای حضور خانواده‌هاست درصورتی‌که درون مرکز شیراز این‌گونه نیست.

این جانباز خطاب به خبرنگاران اعلام کرد: امیدواریم که شما این مسائل را به گوش مسوولان رده‌بالای کشور برسانید.

وی با بیان این‌که هر کس به جانبازان خدمتی کند اجر دنیا و آخرت را نصیب خود می‌کند افزود: این مورد تنها به جانبازان خلاصه نمی‌شود و درون مورد خدمت به‌تمامی خانواده‌های شهدا، ایثارگران و خانواده‌های اين‌ها صادق هست.

زارع‌گل اضافه کرد: جواب جانبازان با تمام دردهایی که دارند این نیست و حق آنان رسیدگی کامل هست.

انتهای پیام/و


مطالب پیشنهادی