همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» برگزار شد
۱۳ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

درون پی تصمیم دولت ترامپ درون انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و درون محکومیت اقدام مذکور، همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با همکاری رهبران ادیان رسمی کشور و مراکز علمی و دینی از جمله دانشگاه تهران، دانشگاه ادیان و مذاهب، جامعه المصطفی العالمیه، حوزه علمیه قم، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت (ع)، برخی تشکل های فعال درون حوزه فلسطین و اصحاب وب سايت نظیر اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی و سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران صبح چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه درون حسینیه الزهرا (س) برگزار شد .
به گفته روابط عمومی دانشگاه ادیان و مذاهب به نقل از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، درون پی تصمیم دولت ترامپ درون انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به بیت المقدس و درون محکومیت اقدام مذکور، همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان»، با حضور شخصیت ها، مقامات علمی و دینی کشورمان از جمله حجت الاسلام والمسلمین نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب درون محل حسینیه الزهرا (س) این سازمان برگزار شد .
حجت الاسلام والمسلمین نواب: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی هست
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب قم با بیان اینکه قدس مهد ادیان الهی هست، اعلام کرد: قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی هست .
رییس دانشگاه ادیان و مذاهب درون سخنرانی خود درون همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» اعلام کرد: اینک دغدغه مشترک تمامي ما بیت القدس هست. قدس مهد ادیان الهی هست. قدس محور دینداری یهودی، مسیحی و اسلامی هست و مقدسات یهودی، مسیحی و اسلامی درون اين قرار دارد .
وی درون ادامه، افزود: برای یهودیان محل معبد سلیمان و دیوار ندبه هست، برای مسیحیان محل کلیسای اورشلیم به عنوان اولین کلیسا، محل زندگی، تعلیم، معجزات و مصائب حضرت عیسی (ع) هست و برای مسلمانان اولین قبله، مقصد اسراء و مبدأ معراج پیامبر اکرم (ص) هست؛ هیچ کسی حق ندارد این سرزمین را برای خود مصادره کند .
حجت الاسلام نواب درون بخشی دیگر از سخنان خود، اعلام کرد: باید میان یهودیت و صهیونیسم تفاوت قائل شویم. جنبش صهیونیسم یک جنبش غیر دینی هست که دین یهودیت را وسیله اهداف سیاسی خود قرار داده هست .
وی همچنین، اظهار کرد: برخی یهودیان سنتی نیز که انتظار داشتند بازگشت به سرزمین مقدس با مداخله خدا انجام شود نه رجال سیاسی، با اين مخالف کردند. شاهدش هم وضعیت حکومت سکولار اسرائیل هست که بیش از آنکه دغدغه دینی داشته باشد، آمال سیاسی خود را دنبال می کند .
حجت الاسلام نواب افزود: ولي ناگفته نماند مسیحیت صهیونیستی جریانی دینی محسوب می شود آنان باور دارند از جمله زمینه های بازگشت مسیح بازگشت مسیحیان به سرزمین مقدس هست .
وی یادآور شد: از این رو به رغم سکولار بودن حکومت اسرائیل، درون تمام حوزه های سیاسی، اقتصادی و نظامی به اسرائیل کمک می کنند. بسیاری از رؤسای جمهور ایالات متحده آمریکا که از اسرائیل حمایت کرده اند، اعتقادات صهیونیستی داشته اند .
ابراهیمی ترکمان: مدعیان دروغین، فعالیت های ضد صلح را آشکارا انجام می دهند
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درون این همایش اعلام کرد: مدعیان صلح جهانی اگر درون گذشته به صورت پنهانی اعمال ضد صلح خود را انجام می دادند، امروز آشکارا درون حال تلاش برای زدودن صلح از جامعه جهانی هستند .
ابوذر ابراهیمی ترکمان، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درون سخنرانی خود درون همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با بیان اینکه صلح درون تمامی ادیان مورد دقت جدی قرار گرفته هست، اعلام کرد: متأسفانه امروز یک اتفاق عجیب و تلخی درون جهان درون حال اتفاق هست؛ هر کسی بیشتر دم از صلح می زند، درون عمل صلح را بیش از دیگران زیر پا می گذارد .
وی افزود: مدعیان تأسیس جامعه جهانی و سازمان ملل، منشور ملل و اساسنامه این سازمان را آشکارا زیر پا می گذارند. اگر درون گذشته به صورت پنهانی اعمال ضد صلح خود را انجام می دادند، امروز آشکارا ملت ها را تحقیر می کنند و نسبت های ناروا به آفریقا می دهند. کشورهای ضد صلح که زمانی داعیه تأمین صلح برای جهان را داشتند، درون حال حاضر درون تلاش برای زدودن صلح از جامعه جهانی هستند .
ابراهیمی ترکمان ادامه داد: بنابراين از جنگ جهانی دوم، دو نگاه ناسیونالیسم و اینترناسیونالیسم رواج پیدا کرد. درون ناسیونالیسم، خودپرستی و نادیده انگاشتن دیگران و دسترس از هر ابزاری برای رسیدن به قدرت برای خود، وجود داشت. جامعه ملل به این نتیجه رسید که با تأسیس سازمان ملل متحد شیوه تعادلی را گزينش کند؛ ولي امروز ترامپ، بازگشت به ناسیونالیسم را گزينش کرده هست تا تنها جامعه خود را به عنوان حق، معرفی کند .
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین، اعلام کرد: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) فرمودند که؛ زیر دستکش های مخملین اين ها، دست های چدنی پنهان هست تا با اين دست دیگر ملت ها را بفشارند و استعمار و استثمار را به شیوه نوین درون جهان عرضه کنند .
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی سپس، با طرح این پرسش که امروز چقدر شاهد صلح مورد نظر جامعه جهانی هستیم؟ اعلام کرد: ملتی را درون فلسطین آواره کرده اند و با اخراج فلسطینی ها از قدس، می خواهند این شهر مقدس را پایتخت یک رژیم اشغالگر اعلام کنند. ولي افکار عمومی این اقدام را نمی پذیرد و حتی کشورهایی که باور به اسلام ندارند، این اتفاق را محکوم کرده اند .
ابراهیمی ترکمان، افزود: امروز تمامي هم میهنان ما از هر دین و آیین و اعتقادی که دارند، با هم درون مسائل کشور سهیم هستند و همیشه به یک هدف اندیشیده اند و درون کنار هم و بدون اختلاف، درون دفاع مقدس جنگیدند و شهید دادند و برای کشور افتخار آفریدند .
رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی درون پایان سخنان خود، تأکید کرد: تمامي مردم ایران از هم دینی درون کنار هم مقابل دشمنان سرزمینمان یکصدا و متحد هستیم و خواهیم بود .
عراقچی: قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین هست
معاون وزیر امورخارجه با تأکید بر حفظ هویت تاریخی، فرهنگ ساز و تمدن ساز قدس شریف اعلام کرد: قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین هست .
معاون وزیر امورخارجه درون همایش «قدس پایتخت صلح ادیان»، با تسلیت ایام فاطمیه و گرامی داشتن آغاز دهه فجر، اعلام کرد: این همایش بسیار مهم و به موقع هست و واقعاً باید به زکاوت سازمان فرهنگ و ارتباطات تبریک اعلام کرد، زیرا قدس و حواشی قدس به موضوع اول جهان اسلام باید زنده نگه داشت .
وی افزود: این همایش از دو جهت اهمیت دارد؛ جهت اول اینکه قدس را همواره باید به عنوان موضوع اول جهان اسلام زنده نگه داشت. متأسف هستیم که موضوع جهان اسلام به جای قدس شریف منتهی به مسائل دیگر درون جهان اسلام شده هست .
عراقچی ادامه داد: هر گونه تلاش برای جلب دقت به جهان اسلام درون موضوع به غیر از فلسطین و قدس و اینکه رژیم صهیونیستی تهدیدی برای جهان اسلام هست محکوم می کنیم .
وی با تأکید بر اینکه فلسطین را باید به عنوان موضوع اول جهان اسلام زنده نگه داشت، اعلام کرد: حضور ادیان درون این اجلاس و مشارکت آنان بسیار مهم هست. معرفی قدس به عنوان پایتخت صلحی برای جهان و اینکه بیت المقدس جزو تغییر ناپذیر، جدایی ناپذیر، و تقسیم ناپذیر جهان اسلام و فلسطین باید مدنظر داشت .
عراقچی افزود: قدس شریف قبله گاه اول مسلمانان هست و اهمیت بسیار بزرگی برای جهان اسلام دارد و همچنین، پایتخت فلسطین هست و یک واقعیت تغییرناپذیر هست. ما همواره از این واقعیت، حمایت کردیم و خواهیم کرد و از حرکتی که درون جهت تغییر این واقعیت ایجاد شود، مقابله خواهیم کرد .
معاون وزیر امورخارجه از قدس شریف به عنوان مرکزی برای تمامي ادیان (اسلام، مسیحیت و یهودیت) یاد کرد و اعلام کرد: قدس مورد احترام تمامي ادیان الهی هست و باید همچنان باقی بماند. اقدام اخیر رییس جمهور آمریکا برای شناسایی قدس شریف به عنوان پایتخت رژیم صهیونسیتی و انتقال سفارت اين کشور به بیت المقدس قطعاً اقدام محکومی هست و از طرف جهان اسلام و حتی جامعه بین الملل هم محکوم شده هست .
وی تصریح کرد: قدس شریف پایتخت قطعی فلسطین هست و این موضوعی هست که تمامي جهان اسلام به اين اذعان دارند و پای اين ایستاده اند. به فرموده رهبر معظم انقلاب این اقدام، نشان از عجز آنان دارد و بی تردید این اقدام ترامپ منجر به تسریع بازگشت قدس به وطن جهان اسلام و پیاتخت فلسطینیان خواهد شد .
عراقچی افزود: بیت المقدس یکی از شهرهای تاریخ ساز هست و هم به لحاظ تاریخی و هم فرهنگی و سیاسی جایگاه بسیار مهمی دارد. وظیفه ما غیر از تلاش برای آزادی قدس شریف، تلاش برای حفظ هویت تاریخی، فرهنگ ساز و تمدن ساز قدس شریف نیز هست .
وی درون پایان، با تأکید بر اینکه قدس پایتخت قطعی جهان اسلام و فلسطین هست، اعلام کرد: نهادهایی چون سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی باید مأموریت و اقدامات خود را درون راستای حفظ هویت فرهنگی قدس شریف به کارگیرند .
آیت الله محمدی گلپایگانی: بیت المقدس محل صلح و دوستی برای پیروان تمامي ادیان هست
رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) اعلام کرد: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت می دانیم که از جایگاه ویژه ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار هست و به حق باید اين را محل صلح و دوستی برای پیروان تمامي ادیان دانست .
آیت الله محمدی گلپایگانی درون سخنرانی خود درون این مراسم، ضمن تبریک فرارسیدن سی ونهمین سالروز خجسته پیروزی انقلاب اسلامی، برگزاری همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» را که مزین بنام مقدس قدس شریف هست درون آستانه دهه مبارک فجر، نشان دهنده پیوند ناگسستنی انقلاب اسلامی ایران با مسئله قدس شریف مطرح کرد .
رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) افزود: درون صدمین سالگرد قرارداد ننگین بالفور که موجب پیدایش رژیم اشغالگر و جعلی صهیونیستی درون سرزمین فلسطین شد، جهان شاهد بالفور جدیدی با اقدام رئیس جمهوری امریکا مبنی بر اعلام انتقال سفارتخانه خود از تل آویو به بیت المقدس بود. توطئه و اقدامی که هرچند از سر استیصال و درماندگی درون منطقه غرب آسیا و مشخصاً بخاطر شکست درون سوریه و عراق بود، ولی نشان دهنده عمق دشمنی استکبار جهانی با ادیان الهی هست .
وی تصریح کرد: اقدام ترامپ، تجاوز آشکار به هویت قدس و ارزش های دینی و عقیدتی عموم ادیان و علی الخصوص مسلمانان هست. این اقدام نابخردانه از سوی پیروان ادیان مختلف درون سطح جهان محکوم شد .
آیت الله محمدی گلپایگانی درون سخنان خود، تأکید کرد: این اقدام ترامپ، علیه حقوق تاریخی و ثابت ملت فلسطین درون مسئله قدس هست که قطعنامه های بین المللی و اصول بنیادین بین المللی اين را تعیین کرده اند و نشان داد حمایت امریکا از قوانین و تصمیمات بین المللی صرفاً ژست سیاسی هست و درون باطن و واقع، دولتمردان آمریکا درون همراهی با رژیم اشغالگر قدس هیچ اعتقادی به این قوانین و ساختارهای بین المللی ندارند و این نظامات تا زمانی مورد اعتقاد و حمایت آمریکا هستند که مدافع منافع نامشروع آمریکا و رژیم صهیونیستی باشند. همانند اقدام خروج آمریکا از یونسکو که بواسطه محکومیت رژیم صهیونیستی درون این سازمان بود .
رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همچنین، اظهار کرد: درون شرایط موجود جهان ما شاهد حداقل سه رویکرد نسبت به جامعه بشری هستیم. یک رویکرد مبتنی بر تفسیر و برداشت افراط گرایانه و خشونت زا از دین. رویکرد دیگر مبتنی بر خود برتربینی سیاسی، اقتصادی و سوم رویکرد مبتنی برتعامل و همزیستی ابنای بشر .
وی بیان کرد: درون رویکرد اول مبتنی بر افراط گرایی دینی ما شاهد وجود انسان هایی مریض و جاهل و مقدس نما هستیم که از بیماری خودبرتربینی درون دین برخوردار هستند. گروه هایی نظیر داعش جهل دینی خویش را مقدس دانسته و با این جاهلیت به جنگ عقل و خرد برخاسته اند و جهانی را به ویرانی کشانده اند و فجایعی را با سوء دسترس از نام دین مرتکب شده اند .
رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به رویکرد دوم درون جامعه بشری اشاره کرد و اعلام کرد: این رویکرد مبتنی بر تکبرسیاسی، هم شاهد اقدامات افرادی درون کسوت دولتمردان کشورهایی بظاهر متمدن هستیم که از این خودبرتربینی به جایگاه استکباری رسیده اند و خواهان سلطه بر جهان و جهانیان هستند و درون نتیجه خود را صاحب حق دانسته و بدنبال تسلط بر سرنوشت کشورها و ملتهای دیگر هستند .
وی ادامه داد: رویکرد سلطه طلبانه این دولتمردان سبب شده هست که آنچه اصول ثابت فرض می شود صرفاً منافع آنها باشد و درون نتیجه سائر اصول انسانی تا زمانی اعتبار دارد که درون خدمت منافع آنها باشد و درون غیر اینصورت به راحتی اين اصول را پایمال می کنند و یا اين اصول را به عنوان ابزاری علیه دیگر ملتها بکار می گیرند که بهترین شاهد این مدعا موضوع حقوق بشر و حقوق ادیان هست که از سوی این دولتمردان بی ارزش شده اند یا به عنوان ابزاری علیه دیگر کشورها و ملت ها به کار برده می شوند .
آیت الله محمدی گلپایگانی خاطرنشان کرد: ظلم و جنایات بسیاری علیه غیرنظامیان اعم از زن و کودک و پیر و جوان درون یمن و سوریه و عراق و فلسطین و میانمار صورت می گیرد ولی نه تنها از سوی این مدعیان دروغین حقوق بشر اقدامی درون رفع این ظلم و ستم ها صورت نمی پذیرد، بلکه از بانیان این نقض حقوق بشر هم حمایت و پشتیبانی می کنند .
وی درون ادامه، اظهار کرد: درون رأس سردمداران این رویکرد می توان از دولت آمریکا نام برد که برخلاف تمامي اصول انسانی و قوانین بین المللی به دنبال سلطه بر کشورها و استقرار نظم نوین جهانی هست که بر مدار منافع آمریکا حرکت کند .
رییس دفتر مقام معظم رهبری (مدظله العالی) همچنین، اعلام کرد: آمریکا بر خلاف تعهدات بین المللی و روابط حسنه ای که با اکثر کشورهای عربی و اسلامی دارد، با حمایت تاکتیکی از گروه های تکفیری و تروریستی خسارات جبران ناپذیری را به صلح جهانی و برخی از این کشورها وارد کرده هست و با حمایت تمامي جانبه از رژیم صهیونیستی، زمینه ظلم و جنایت فراگیر این رژیم جعلی علیه مردم مظلوم فلسطین را فراهم کرده هست و اینک نیز با اقدام برای انتقال سفارتخانه خویش از تل آویو به اورشلیم، بار دیگر بر سیاست خود بر حمایت از این رژیم اشغالگر علیه تمامي اعتقادات پیروان ادیان تأکید و اثبات کرد که بر خلاف خوش باوری برخی دول اسلامی، اعتقادی به صلح و احقاق حقوق حقه مردم فلسطین ندارد .
وی ادامه داد: درون دیگر سوی رویکردهای تکفیری و استکباری، ما شاهد رشد رویکرد مبتنی بر تعامل و همزیستی بشری هستیم. طیف گسترده ای از دولت ها و ملت های آزاد و رهبران ادیان مختلف درون تلاش برای رفع ظلم و جنایات سازمان یافته و استقرار صلح درون جهان هستند .
آیت الله محمدی گلپایگانی تصریح کرد: رویکرد صلح آمیز این دولت ها و رهبران دینی مبتنی بر این اصل مهم بشری و الهی هست که اشرف بودن بشر نسبت به سائر جانداران منوط به حفظ کرامت انسانی و تلاش جهت استقرار آموزه های رحمانی خداوند درون زمین هست. آموزه هایی نظیر عدالت، بخشش، صلح و مدارا، نوع دوستی و زندگی مسالمت آمیز کریمانه تمامي ابنای بشر فارغ از رنگ و زبان و دین درون کنار یکدیگر. از دیدگاه این طیف، بشر زمانی وارد جنگ و درگیری می شود که باب اعلام کرد وگو بسته هست و افراد و گروهها احساس می کنند حرفی برای گفتن ندارند و یا گوش شنوایی برای شنیدن وجود ندارد و تنها راه پیش رو توسل به جنگ و درگیری هست فلذا درون اندیشه این طیف، ترویج اعلام کرد وگوهای سازنده بین ابنای بشر بهترین سیاست جهت کاهش درگیری ها و خشونت ها هست .
وی خاطرنشان کرد: این افراد سیاست اعلام کرد وگو اعم از فرهنگی و سیاسی و دینی را بهترین راه برای خروج بشر از بن بست تنهایی و توسل به خشونت می دانند. درون اندیشه این گروه، دین همواره درون طول تاریخ حیات بشری از عوامل تأثیرگذار بر زندگی بشر چه درون سطح فردی و داخلی و چه درون سطح بین المللی بوده و درون حال حاضر درون عرصه معادلات نظام بین الملل هم باید از جایگاه ویژه ای برخوردار باشد و مطمئناً درون آینده هم با دقت به روندهای موجود (جهانی شدن) شاهد پررنگ شدن نقش دین درون ابعاد مختلف روابط بین الملل (اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و…) خواهیم بود. قائلین و باورمندان به این رویکرد .
آیت الله محمدی گلپایگانی افزود: بیت المقدس، را مهد و خاستگاه سه دین الهی اسلام، مسیحیت و یهودیت می دانیم که از جایگاه ویژه ای نزد پیروان ادیان الهی برخوردار هست و به حق باید اين را محل صلح و دوستی برای پیروان تمامي ادیان دانست .
وی افزود: نام شهر بیت المقدس، همواره با صفات قدس و مقدسات همراه بوده و این شهر باستانی، از آغاز، شهر صلح و سلام خطاب شده هست. قدس، سالیانی قدمگاه انبیای الهی بوده هست و بناهای تاریخی برجای مانده از اين، حکایت از پیشینه با هویت این شهر مقدس درون نزد تمام ادیان الهی دارد .
آیت الله محمدی گلپایگانی همچنین، بیان کرد: بیت المقدس از جنبه دیگر هم از اهمیت ویژه ای برای مسلمانان برخوردار هست و اين معراج پیامبر اسلام (ص) هست. «معراج» یکی از معجزات حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم آخرین پیامبر و رسول خدا هست. معراج، مقدّس ترین سفر درون طول تاریخ هست. نام مسجدالاقصی و معراج پیامبر درون قرآن کریم درون اولین آیه سوره اسراء آمده هست .
وی افزود: تمام آیات قرآنی که به نحوی به سرزمین فلسطین ارتباط دارند، از دو وصف “قداست” و “مبارک” سخن می گویند یعنی این سرزمین هم مبارک هست و هم از قداست برخوردار هست. به طور نمونه درون سوره مبارک طور وقتی خداوند داستان حضرت موسی را ذکر می کند، می فرماید: بنابراين زمانی که موسی به سرزمین مقدس درآمد، از سوی خدا خوانده شد که ای موسی من پروردگار تو هستم، بنابراين کفش هایت را درآور، زیرا تو درون سرزمین و وادی مقدس طور هستی .
آیت الله محمدی گلپایگانی خاطرنشان کرد: درون سوره های مبارک بقره، قصص، اعراف، یونس و اسرا هم فلسطین سرزمین مبارک معرفی شده هست. سرزمینی که وقتی حضرت ابراهیم (ع) به همراه حضرت لوط (ع) از سرزمین بابل مهاجرت می کنند و به سرزمین فلسطین وارد می شوند، خداوند درون سوره انبیا می فرماید ما آنها را به سرزمینی بردیم که اين را برای جهانیان مبارک گردانیدیم .
وی ادامه داد: فلسطین درون اکثر آموزه های مسیحیت و درون روایات اسلامی محل تولد حضرت عیسی (ع) نیز هست و درون ضمن محل تولد حضرت داوود (ع) هم هست که به همین خاطر این مکان مبارک، کلیسای مقدس مهد یا کلیسای ولادت مسیح نام گرفته هست. درون تورات این سرزمین مبارک کنعان نامیده شده هست. سرزمین فلسطین به نام های نیک دیگری نیز درون قرآن مجید نامیده شده هست. به عنوان مثال درون سوره یونس از این سرزمین به نام جایگاه صدق و راستی و درون سوره مومنون از اين به سرزمین بلند و والامقام یاد شده هست. بنابراین سرزمین فلسطین نزد تمامي ادیان ابراهیمی اسلام و مسیحیت و یهودیت از ارزش و جایگاه والایی برخوردار هست و برای هریک از پیروان این ادیان نیز آثار متعدد و مقدسی وجود دارد .
آیت الله محمدی گلپایگانی اظهار کرد: بنابراین تمامي ادیان آسمانی و پیامبران الهی مروج توحید و منجی بشریت و منادی صلح، امنیت و رفتار محبت آمیز نسبت به پیروان دیگر ادیان و مذاهب می باشند؛ اعلامیه جهانی اسلام آیه ۶۴ سوره آل عمران می باشد که می فرماید: «قُلْ یا أَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا إِلی کَلِمَه سَواءٍ بَینَنا وَ بَینَکُمْ أَلاّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ و لا نشرک به شیئا و لایتخذ بعضنا بعضاً اربابا من دون الله …»
وی درون ادامه، اعلام کرد: درون واقع، اسلام با تأکید بر رویکرد تعمل و همزیستی ابنای بشر مبتنی بر عدالت و کرامت، خواهان احترام به تمامي ادیان الهی و دستاوردهای به حق آنها هست .
آیت الله محمدی گلپایگانی بیان کرد: درون دیدگاه اسلامی باید حرمت تمامي انبیای الهی و کتب آسمانی آنها حفظ گردد و اماکنی که متعلق به آنها هست از قداست و برکت برخوردار هست و سرزمین فلسطین و به طور ویژه بیت المقدس از جمله این مناطق مقدس هست که حفظ قداست اين و پرهیز از جنگ و خونریزی از اين بر تمامي پیروان راستین ادیان واجب هست و بر پیروان ادیان هست که با اتحاد بین خود، با کسانی که درون تلاش هستند این مناطق را اشغال و غصب نمایند و دولتی جعلی را بر اين سرزمین مقدس مسلط سازند، مقابله نمایند و از حریم قدسی این سرزمین مبارک که قدمگاه انبیا و محل تولد و دفن برخی از انبیا و اولیای الهی هست، دفاع کنند .
وی همچنین، افزود: مطمئناً دفاع از این سرزمین مقدس وظیفه تمامي پیروان ادیان الهی هست و وعده الهی بر نصرت و پیروزی دین خدا و شکست دشمنان خدا می باشد و آگاهی از تاریخ بیت المقدس نشان می دهد این شهر با تمام اماکن مقدسش و با وجود تمام زخم هایی که صهیونست ها بر اين وارد کردند از اشغال رهایی خواهد یافت و تلاش و حیله مستکبرین و غاصبین علیه خود آنها به کار گرفته خواهد شد و نصرت الهی شامل حال مؤمنین خواهد شد.
حاخام حمامی لاله زار: ایجاد تشنج درون بیت المقدس برای یهودیت قابل قبول نیست
رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران اعلام کرد: یهودیت حفظ حرمت بیت المقدس را «مقدس» می داند و اقدامات تشنج زا که صلح و آرامش را از این شهر دور خواهد ساخت را تقبیح می کند .
حاخام یونس حمامی لاله زار، رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران درون سخنرانی خود درون همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با قدردانی از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برای ایجاد امکان گردهمایی نمایندگان ادیان ابراهیمی برای اعلام کرد وگو و تبادل نظر، به شرح جایگاه اورشلیم (بیت المقدس) درون اندیشه ادیان توحیدی به ویژه یهودیت پرداخت .
وی اعلام کرد: اورشلیم که به خاطر بنای بیت المقدس به نام «بیت المقدس» خوانده می شود، از تاریخی ترین و مقدس ترین مکان های جهان و مورد احترام تمام ادیان ابراهیمی هست. این شهر آثار مذهبی بسیاری از هر یک از این ادیان رادر خود جای داده هست و مهم ترین نقطه تلاقی ۳ دین ابراهیمی و مرکز توجهات جهانی بوده هست .
حاخام حمامی لاله زار ادامه داد: درون اورشلیم تمامی یهودیان و مسیحیان و مسلمانان می توانند درون کنار هم با صلح و آرامش زندگی کنند. این صلح جهانی ولي آرزوی تمامي ماست و بعد از آمدن منجی موعود، شاهد تحقق این صلح جهانی خواهیم بود .
وی همچنین اعلام کرد: درون کتاب عهد عتیق، حضرت داوود می گوید که برای صلح درون اورشلیم (بیت المقدس) دعا کنید. این شهر جایی هست که فرهنگ و ادیان و مردمان تمامی اعصار و دوران ها درون اين با هم تلاقی پیدا می کنند و مسلّم هست که درون خصوص صلح درون اورشلیم نیاز به یک تلاش همگانی هست .
رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران درون ادامه با تقدیر از سخنرانی آیت الله محمدی گلپایگانی درون این همایش که درون اين از آیات قرآن درون نشان دادن اهمیت بیت المقدس دسترس شد، اعلام کرد: درون کتاب مقدس و درون تورات هم سخنان و آیات زیادی درباره اورشلیم آمده هست؛ به نحوی که درون عهد عتیق بیش از ۸۰۰ بار از اورشلیم یاد شده هست. درون تورات از قدمت بیش از ۴ هزار ساله این شهر یاد شده و نام این شهر برای نخستین بار درون داستان حضرت ابراهیم آمده هست که فرزندش اسحاق را قربانی می کند و از خدا می خواهد که دقت خود را به این شهر مبذول بفرماید .
وی با تأکید بر اینکه اورشلیم از جنبه های مختلف دینی و فکری جایگاه خاصی درون یهودیت دارد، اعلام کرد: خیلی از مباحث تاریخی و دینی یهودیان درون اورشلیم اتفاق افتاده هست تا اینکه معبد بیت المقدس درون این شهر ساخته شد. هر چند انسان درون هر مکان و رو به هر طرفی می تواند خدا را نیایش کند؛ ولي معبد بیت المقدس مکانی هست که تمامي انسان ها رو به آنجا با خدای خود نیایش می کنند و درون اين مراسم عبادی و تقدیم قربانی و تقدس این شهر، مورد دقت یهودیان بوده هست .
حاخام حمامی لاله زار درون بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: درون بیت المقدس و درون طول تاریخ مکان های مقدس بسیاری برای مسیحیان و مسلمانان ساخته شد تا این شهر را به محلی برای رسیدن به صلح تبدیل کند .
وی سپس تأکید کرد: هرگونه بی حرمتی به هر یک از ادیان دیگر نتیجه ای جز ایجاد درگیری و تشنج و چیزی که امروز شاهد اين هستیم نخواهد داشت و انسان را از صلح و همزیستی دور خواهد شد .
رییس دارالشرع مرکزی کلیمیان ایران درون پایان سخنانش اعلام کرد: یهودیت هم حفظ حرمت این مکان را مقدس می داند و همانند پیروان سایر ادیان توحیدی، اقدامات تشنج زا که صلح و آرامش را از بیت المقدس دور خواهد ساخت را تقبیح می کند و این اقدامات برای ما یهودیان هم قابل قبول نیست.
وانیا سرگز: بیت المقدس را حفظ کنیم
نماینده اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی و آشوری اعلام کرد: بیت المقدس باید محصون بماند، زیرا سرزمین پیامبران الهی و انبیا هست .
وانیا سرگز، نماینده اسقف اعظم کلیسای کاتولیک کلدانی و آشوری درون سخنرانی خود درون این مراسم، با تأکید بر اهمیت برگزاری همایش «قدس پایتخت صلح ادیان»، از سرزمین بیت المقدس به عنوان پایتخت صلح و آرامش یاد کرد .
وی ادامه داد: آنچه امروز درون بیت المقدس می گذرد، نقص فاحش قوانین بین المللی و حقوق بشری پذیرفته شده جهان از سوی اسرائیل هست .
وانیا سرگز اظهار کرد: صهیونیست ها تلاش می کنند اراده خود را بر خلاف قواعد جاری درون سطح بین المللی بر بیت المقدس جاری، تحمیل کنند .
وی درون پایان سخنان خود، تأکید کرد: بیت المقدس باید محصون بماند، زیرا سرزمین پیامبران الهی و انبیا هست .
مولوی اسحاق مدنی: اسلام تمامي انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می داند
نایب رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، اعلام کرد: مسلمانان تمام آثار انبیای گذشته را جزو آثار دینی و اسلامی می داند؛ زیرا اسلام تمامي انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می داند .
مولوی اسحاق مدنی، نایب رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، درون سخنرانی خود درون همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با بیان اینکه قرآن کریم فرموده هست که ما اطراف اين (قدس) را متبرک کرده ایم، اعلام کرد: قدس جایی هست که تمامي ادیان برای اين احترام قائلند و خیلی از انبیا درون آنجا متولد شده اند و آنجا وفات یافته اند و خیلیاز اماکن مقدسه یهودیت و مسیحیت درون این شهر واقع شده هست .
وی افزود: مسلمانان هم از دو جهت این شهر را مقدس می دانند؛ یکی اینکه بر پايه آیه قرآن، خداوند پیامبر اسلام (ص) را پیش از هجرت از مسجدالحرام به مسجدالاقصی برد. قدس، قبله اول مسلمانان هست و محل معراج پیامبر (ص) هم محسوب می شود. دوم اینکه؛ بسیاری از انبیای الهی درون بیت المقدس متولد شدند و اسلام دینی هست که تمام انبیا را مقدس می داند .
مولوی مدنی ادامه داد: نزد ما اگر کسی به رسول اسلام (ص) ایمان آورده باشد ولی پیامبران دیگر همچون حضرت عیسی و حضرت موسی را به عنوان پیامبر خدا قبول نداشته باشد، مسلمان نیست. همانطور که ایمان به حضرت محمد (ص) شرط مسلمانی هست، ایمان به دیگر پیامبران هم شرط مسلمانی هست. این آموزه ای قرآنی هست و قرآن تأکید می کند که؛ ما تمام این پیامبران را آوردیم و شرط مسلمانی ایمان به تمام انبیای گذشته هست .
وی افزود: یک مسلمان تمام آثار انبیای گذشته را متعلق به خود و جزو آثار دینی و اسلامی می داند و نه متعلق به دشمن و مخالف؛ زیرا اسلام تمامي انبیا و ادیان را یک امت و یک دین می داند .
نایب رییس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درون بخش دیگری از سخنانش بیان کرد: اینکه ترامپ یا هر کس دیگری اعلام کند که بیت المقدس پایتخت اسرائیل هست، فلسفه اعتقادی ندارد. اختلاف یک فرد مسیحی با صهیونیست ها بسیار زیاد هست؛ بنابراین نمی تواند از روی عقیده دینی این موضوع را تصمیم گیری و اعلام کند. حتی این اعلام، از روی بی دینی اين شخص هست. امروز مصالح آمریکایی ها را سیطره و تسط صهیونیست ها که صاحب ثروت و تبلیغات هستند، تعیین می کند .
وی تأکید کرد: رؤسای جمهوری آمریکا گزينش شدگان صهیونیست ها هستند و بر این پايه معتقدم که ما درون کنار آزادی فلسطین باید به فکر آزادی آمریکا از دست صهیونیست ها هم باشیم .
مولوی اسحاق مدنی، درون پایان سخنانش با بیان اینکه فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر آزادی قدس، محقق خواهد شد و این شهر پایتخت فلسطین هست، اعلام کرد: حتی بر مبنای دموکراسی مورد ادعای قدرت ها و سازمان ملل هم، خود شهروندان فلسطینی باید پایتخت خود را گزينش کنند و هیچ کسی حق گزينش پایتخت برای آنها را ندارد. سازمان ملل باید باید این مسأله را به خود فلسطینی ها واگذار کند. و بدانید که دنیا این گزينش را همراهی نخواهد کرد و این طرح با شکست مواجه خواهد شد .
موبد خورشیدیان: تفکر حاکم بر ایران انسانیت محور هست
رییس انجمن موبدان تهران، اعلام کرد: یکتاپرستان که جنگ را دون می شمارند و اندیشه و کردار و گفتار نیک را می ستایند، دارای تفکر انسانیت محوری هستند و این تفکر حاکم بر ایران هست .
موبد خورشیدیان، رییس انجمن موبدان تهران درون سخنرانی خود درون همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با اهدای درود به مقام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری و نیز با عرض تسلیت به مناسبت ایام فاطمیه و تبریک ایام دهه فجر انقلاب اسلامی، تأکید کرد که قدس، پایتخت صلح ادیان و برای تمامي ادیان مقدس بوده هست .
وی افزود: بعد از تخریب بیت المقدس توسط بخت النصر، این شهر توسط کوروش بازسازی شد. شهری که درون همیشه تاریخ جایگاهی مقدس داشته هست .
موبد خورشیدیان درون بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: ۳ اندیشه درون جهان وجود دارد که تعداد آنها کم یا زیاد نخواهد شد؛ اول: اندیشه دست چپی یا بنیادگرایی، دوم: انسان محوری ـ عقل محوری یا اومانیسم و سوم: انسانیت محوری که از باستانی ترین تفکرات بشری هست و توسط کوروش بنا نهاده شد و هم خرد و هم وجدان را درون نظر می گیرد. با این توضیح که خرد و عقل تنها جانب خود را می گیرد و وجدان، طرفدار جمع هست .
وی ادامه داد: کسانی که افراط می کنند، یا خرد و یا وجدان را کنار می گذارند. بنیادگرایان فقط وجدان را می پذیرند و عقل را کنار می نهند و اومانیست ها هم با پرداختن بیش از حد به عقل، با وجدان کاری ندارند. درون این میان، پیروان ادیان اهورایی یعنی یکتاپرستان که جنگ را دون می شمارند و اندیشه و کردار و گفتار نیک را می ستایند، دارای تفکر انسانیت محوری هستند و این تفکر حاکم بر ایران هست .
رییس انجمن موبدان تهران درون ادامه سخنانش با بیان اینکه دنیا ترامپ را به عنوان یک افراطی داعش گونه می شناسد، اعلام کرد: این امر و نهی رییس جمهور آمریکا درون اعلام کردن بیت القمدس به عنوان پایتخت اسرائیل، اقدامی ناشایست و نشان دهنده پایین بودن شعور اجتماعی ترامپ هست. شخصی که هدف را توجیه کننده وسیله می داند و درون مقابل انسانیت محوری قرار دارد .
موبد خورشیدیان درون پایان سخنانش اعلام کرد: همانطور که اکثریت اعضای سازمان ملل و نیز خردمندان که انسانیت را از هر چیزی بالاتر می دانند با این طرح ترامپ مخالفند، این اقدام ناکام خواهد ماند .
گفتنی هست؛ اسقف اعظم سیبوه سرکیسیان، خلیفه ارامنه تهران و شمال ایران و نیز صلاح زواوی، سفیر فلسطین درون تهران، از جمله دیگر سخنرانان این همایش بودند که طی آنها، اقدام رییس جمهور آمریکا درون اعلام بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی محکوم، و اقدامات جمهوری اسلامی ایران درون دفاع از آرمان فلسطین، تجلیل شد .
همایش «قدس، پایتخت صلح ادیان» با قرائت بیانیه پایانی توسط حجت الاسلام محمدمهدی تسخیری، رییس مرکز بین المللی اعلام کرد وگوی ادیان سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، به کار خود پایان داد .
متن بیانیه بدین شرح هست :
۱- رژیم صهیونیستی، رژیم اشغالگر و جعلی هست و حق سرزمینی درون سرزمین مقدس فلسطین ندارد .
۲- کشور فلسطین به پایتختی بیت المقدس و ملت فلسطین، سرزمین و ملت یکپارچه هستند و تعیین سرنوشت کشور فلسطین درون دست خود مردم فلسطین می باشد .
۳- بیت المقدس سرزمین صلح و دوستی و همزیستی تمامي پیروان ادیان ابراهیمی هست و هر گونه ایجاد مشکل و ظلم و تعدی به این سرزمین و مردم اين محکوم هست .
۴- تصمیم اخیر ترامپ رئیس جمهور آمریکا مبنی بر انتقال سفارت اين کشور به قدس اشغالی محکوم هست و ملت فلسطین بر سرزمین خویش و مبارزه برای آزادی اين حقوق مسلم و تمامي جانبه دارد .
۵- تصمیم دولت ترامپ درون انتقال سفارتخانه آمریکا به بیت المقدس، فاقد وجاهت قانونی بوده و تهدیدی علیه تمامي ادیان ابراهیمی و امنیت و صلح جهانی محسوب می شود .
۶- گسترش و تعمیق اعلام کرد وگوهای سازنده میان ادیان و مذاهب، راهکاری مؤثر برای مقابله با اندیشه و رفتار افراط گرایانه سیاسی و دینی، با هدف استقرار صلح و امنیت پایدار جهانی و دستیابی به کرامت و سعادت تمامي ابنای بشر هست .
۷- حمایت مؤثر و سازنده نهادهای سازمان ملل و به ویژه یونسکو درون حفظ و حراست از میراث و فرهنگ و ارزشهای تاریخی و تمدنی و ادیانی سرزمین فلسطین و خاصه بیت المقدس اقدامی مهم و اساسی هست و مورد مطالبه پیروان تمامي ادیان ابراهیمی هست .
۸- کمک به ملت فلسطین برای آزادی سرزمین خویش و بازگشت آوارگان یک امر انسانی و خداپسندانه هست و از تلاشهای سازنده حامیان راستین ملت مظلوم فلسطین قدردانی می شود .
۹- پیروان ادیان ابراهیمی هرگونه تعدی و اهانت به بیت المقدس و سرزمین فلسطین را محکوم می کنند و بر حقوق مادی و معنوی ملت فلسطین نسبت به آثار و ارزش های تاریخی و ادیانی این سرزمین تأکید دارند .
 ۱۰- از سازمان ها و ملت ها و دولت هایی که با حسن نیت تمام، تصمیم دولت ترامپ را محکوم کرده و از سرزمین و حقوق حقه مردم ستمدیده فلسطین دفاع کرده اند، قدردانی می گردد .


مطالب پیشنهادی