مارکسیستی که جذب سیدمهدی عراقی شد+سند
۸ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، شهید سید مهدی عراقی از جمله مبارزان موثر درون نهضت امام خمینی داشت و درون جزو کسانی بود که درون خرداد ۴۲ دو نقش قابل توجهی داشت.

سید مهدی با تبعید امام به فرانسه خدمت ایشان رفت و درون ۱۲ بهمن ۵۷ همراه حضرت امام(ره) به کشور بازگشت. او که چهره ای شناخته شده بود که ظلم را به هیچ وجه بر نمی تابد درون ۴ شهریور سال ۵۸ زمانی که به روزنامه کیهان محل کارش می‌رفت به همراه پسر کوچکش توسط منافقین گروهک فرقان ترور شد و به شهادت رسید. سند زیر که مربوط به خرداد ۱۳۵۵ هست، نشان دهنده یک نمونه از مبارزات شهید مهدی عراقی با مارکسیست‌ها درون داخل زندان هست. درون این سند آمده هست:

«از واحد اطلاعاتی کمیته مشترک ضد خرابکاری

به عرض می‌رسد؛

موضوع: حاج مهدی ابراهیم عراقی فرزند غلامعلی

مشارالیه که محکوم به حبس ابد بوده، درون اتاق ۴ بند ۶ به اتفاق محی‌الدین انواری، مکانی را برای رفع اشکالات مذهبی‌ها به وجود آوردند و کلیه افراد مذهبی اشکالات خود را درون هنگام مطالعه کتاب، یادداشت [کرده] و پیش محمد مهدی ابراهیم عراقی و محی‌الدین انواری می‌برند و آنها هم این اشکالات را از طریق مباحثات ایده‌آلیستی و ضد ماتریالیستی بر طرف می‌کردند؛ تا جایی که حتی سعی کردند شخص کمونیستی همچون حسین مراد دزفولی را که کتابی درون مورد زبان، تفکر و شناخت مطالعه می‌کرد تحت تاثیر قرار دهند و به سوی خود جذب کنند که تا حدودی درون این کار موفق شدند.

نظریه یکشنبه: محمد مهدی ابراهیم عراقی و محی‌الدین انواری که عضو حزب ملل اسلامی بودند، دو نفر از معتصبین مذهبی می‌باشند که کلیه خبري و اطلاعات مربوط به داخل و خارج زندان را جمع‌آوری و پیرامون مسائل سیاسی به خصوص درباره مارکسیست‌ها بحث و تبادل نظر می‌نمایند. ضمنا دو نفر مذکور درون حال حاضر درون بازداشتگاه اوین هستند.»

 

اسداشت سی و نهمین بهار انقلاب اسلامی ایران/۵

انتهای پیام/ب


مطالب پیشنهادی