قرص فلکاینید چیست و درون چه مواردی مصرف می شود؟
۷ام دی ۱۳۹۶ زوارین

قرص فلکاینید (Flecainide) از داروهای ضد آریتمی قلبی می باشد. این دارو روی ریتم ضربان قلب تاثیر گذاشته و از اختلالات شدید ریتم ضربان قلب پیشگیری می کند. گیجی، اختلال دید و تنگی تنفس برخی از عوارض مصرف این دارو هست.

قلب به عنوان یک عضو مهم و حیاتی برای بدن هست که درون صورتیکه وقفه ای درون کار اين پدید آید سایر اعضای بدن هم دچار اختلال می شوند. فلکاینید از داروهایی هست که برای تنظیم ضربان قلب به کار می رود. درون ادامه با این دارو و عوارض مصرف اين آشنا می شوید.

قرص فلکاینید چیست؟
قرص فلکاینید (Flecainide) از داروهای ضد آریتمی قلبی می باشد. این دارو روی ریتم ضربان قلب تاثیر گذاشته و از اختلالات شدید ریتم ضربان قلب پیشگیری می کند.
فلکاینید به شکل قرص و کپسول درون دسترس هست.
نام های تجاری، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی:

نام های تجاری
 Tambocor

موارد مصرف
 درمان ضربان نامنظم قلب (آریتیمی قلبی)

عوارض
 گیجی، اختلال دید، تنگی تنفس، سردرد، تهوع، خستگی مفرط، تپش قلب، درد قفسه سینه، ضعف، لرزش، یبوست، ادم، دردشکمی

تداخل دارویی
 دیسوپیرامید یا وراپامیل ، سایمتیدین و آمیودارون، گلیکوزیدهای قلبی، داروهای اسیدی و قلیایی کننده ادرار

مقدار و نحوه مصرف
میزان دقیق مصرف این دارو حتما باید توسط پزشک متخصص تعیین گردد. درون بیماران با اختلال عملکرد کلیه شدید مقدار اولیه مصرف ۱۰۰ میلی گرم هر ۱۲ ساعت می باشد..
نکاتی که درون رابطه با مصرف این دارو باید بدانید فلکاینید درون بیماران دارای سابقه نارسایی احتقانی قلب یا اختلالات عملکرد میوکارد با احتیاط فراوان مصرف گردد. شروع درمان با فلکاینید باید درون بیمارستان باشد. این دارو درون افراد با سابقه نارسایی احتقانی قلب و سکته قلبی و درون بیماران مبتلا به فلوتر یا فیبریلاسیون دهلیزی نباید مصرف شود. دوره درمان با این دارو باید کامل شود. جهت جلوگیری از ناراحتی های گوارشی می توان دار را با غذا مصرف کرد. بدلیل وجود خطر عوارض جانبی درون شیرخوار، تغذیه با شیر درمان با این دارو توصیه نمی شود. دارو را مطابق دستور پزشک مصرف کرده و از افزایش و کاهش خودسرانه اين پرهیز کنید. درون صورت بروز اختلالات بینایی به پزشک مراجعه کنید. بعد از مصرف دارو از تغییر وضعیت ناگهانی خودداری کنید.

توصیه ها و مراقبت های پرستاری فلکاینید موجب هیپوتانسیون و هم اینوتروپی منفی (درون محدوده های دوز بالاتر) می شود. مقدار مصرف فلکاینید درون بیماران مبتلا به نارسایی کلیه باید کاهش داده شود. مصرف سدیم و مایعات درون طول درمان با فلکاینید باید محدود گردد و وزن بیمار کنترل شود. اندازه گیری سطح الکترولیت های خون (شامل پتاسیم و سدیم) درون فواصل منظم درون حین درمان با فلکاینید برای جلوگیری از سمیت قلبی فلکاینید ضروری هست. اندازه گیری سطح پتاسیم خون و سطح سرمی دارو درون طول مصرف این دارو توصیه می شود. ثبت نوار قلبی درون طول درمان با این دارو ضروری هست. قبل از شروع درمان با این دارو لازم هست هیپوکالمی یا هیپرکالمی اصلاح شود. درون طی درمان ضروری هست بیمار از لحاظ تغییرات الکتروکاردیوگرام بررسی شود.
گروه سلامت ستاره


مطالب پیشنهادی