قرائت قرآن، سکوت و استماع اين موجب افزایش رحمت الهی هست
۹ام دی ۱۳۹۶ زوارین

نویسنده تفسیر مهر و مترجم قرآن کریم ضمن تبیین و برشمردن عوامل جلب محبت و رحمت الهی تاکید کرد: یکی از عواملی که سبب افزایش رحمت الهی بر فرد و جامعه می شود قرائت قرآن و استماع و سکوت به هنگام قرائت هست.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدعلی رضایی اصفهانی درون ادامه سلسله جلسات تفسیر اجتماعی قرآن درون دارالقرآن علامه طباطبایی (ره)، اعلام کرد: یک قاعده کلی این هست که رحمت عامل نجات خداپرستان از مشکلات مختلف هست و تشکیل خانواده و ازدواج یکی از عوامل مهم نجات و ایجاد رحمت هست.
وی با بیان اینکه ما تصور می کنیم ازدواج سبب فقر بیشتر و خرج و هزینه افزون تر هست افزود: این درون حالی هست که درون برخی روایات، وقتی خدمت ائمه (ع) می رسیدند و از فقر گلایه می کردند ایشان می فرمودند: ازدواج کنید؛ زیرا ازدواج موجب نجات از فقر و غنی شدن هست، همان طور که خداوند فرموده کسانی که ازدواج کنند من آنان را از فضل خود غنی می کنم.
دکتر رضایی اصفهانی، ایمان همراه با هجرت و جهاد را از دیگر عوامل جلب رحمت برشمرد و تصریح کرد: کسانی که ایمان داشته باشند و هجرت و جهاد کنند هم درون نزد خداوند مقام بالاتری دارند و هم سعادت دنیا و آخرت بیشتری نصیب آنان خواهد شد و خداوند رحمت خود را بر آنان نازل خواهد کرد.
این مفسر و مترجم قرآن با بیان اینکه، خانواده ای که اطاعت از خدا و پیامبر (ص) درون اين رایج هست، فصل الخطاب الهی دارند و از منیت به دور هستند اظهار کرد: اطاعت از خداوند و پیامبر (ص)، زمینه ساز و مقتضی رحمت الهی هست؛ بنابراین اگر خانواده ای می خواهد رحمت بر اين نازل شود، باید مطیع دستورات خدا و پیامبر باشند.
حجت الاسلام رضایی اصفهانی با بیان اینکه تبعیت از قرآن، زمینه ساز نزول رحمت الهی هست عنوان کرد: قرآن، دستورات متعددی درون مورد خانواده و نحوه رفتار متقابل همسران نسبت به یکدیگر و پرداخت مهریه و … دارد که اگر کسی به اين عمل کند، موجب جلب رحمت الهی خواهد شد همچنین استماع و سکوت درون هنگام قرائت قرآن، از دیگر عوامل ایجاد رحمت الهی شمرده شده هست.
این مفسر و مترجم قرآن کریم بیان کرد: استغفار از دیگر عوامل نزول رحمت از منظر قرآن کریم هست که درون آیات متعددی به اين اشاره شده هست، از جمله درون آیه ۲۶ سوره نمل فرموده هست که چرا استغفار نمی کنید تا رحمت بر شما نازل شود.
دکتر رضایی اصفهانی با بیان اینکه عامل دیگر جلب رحمت الهی، اصلاح بین مردم هست تصریح کرد: همچنین بر پايه آیات قرآن، خانواده ای پر از رحمت هست که هوای نفس را به بند کشیده باشند؛ همان طور که درون سوره مبارکه یوسف (ع)، این مسئله بیان شده هست که قاعده کلی این هست که هیچ انسانی از نفس اماره، مصون نیست مگر کسی که مشمول رحمت الهی شود.
وی با بیان اینکه یکی از مصادیق رحمت، معیشت هست افزود: خداوند فرموده هست که ما معیشت مردم درون حیات دنیا را تقسیم می کنیم و برخی را با ثروت و برخی را با فقر می آزماییم و به تعبیر قرآن، کار به جایی می رسد که برخی، برخی دیگر را مورد تمسخر قرار می دهند.
حجت الاسلام رضایی اصفهانی، فرزند خوب و نیک و برادر خوب داشتن، انفاق درون راه خدا و پیامبر (ص) و … را از دیگر عوامل رحمت الهی برشمرد و تاکید کرد: رحمت الهی موجب رشد و پاکی و سعادتمندی دنیا و آخرت انسان هست.


مطالب پیشنهادی