عالم عامل شیعی محمد بن قولویه رحمه الله علیه
۲۷ام دی ۱۳۹۶ زوارین

عالم عامل شیعی محمد بن قولویه رحمه الله علیه

سخن از محدثّی گرانقدر هست، گر چه از شخصیت با عظمتش، درون کتب رجالی به گونه ای مفصل ذکری به میان نیامده، ولی شأن و منزلتش بر اهل نظر پوشیده نیست، از میان علماء، بسیاری زبان به تعریف و تمجیدش گشوده اند.

سخن از محدثّی گرانقدر هست، گر چه از شخصیت با عظمتش، درون کتب رجالی به گونه ای مفصل ذکری به میان نیامده، ولی شأن و منزلتش بر اهل نظر پوشیده نیست، از میان علماء، بسیاری زبان به تعریف و تمجیدش گشوده اند. ما درون این نوشتار سعی داریم درون حد توان خویش، با معرفی اساتید و شاگردان این محدث بلند مرتبه و انسان الهی، او را هر چه بیشتر به جامعه بشناسانیم و قدمی هر چند ناچیز درون مسیر آشنا ساختن مردم عالم دوست با عالمان و محدثان اسلامی برداریم.به امید اینکه مقبول درگاه احدیت قرار گیرد.
خاندان پاک
نامش محمد و کنیه اش ابوجعفر یا ابوالقاسم هست. وی از جمله محدثین و فقهای نامدار شیعه و از موثقین علماء به شمار می رود. مرحوم محمد بن جعفر بن قولویه (۱) از شاگردان و راویان خاص سعد بن عبدالله اشعری قمی هست که سالیان دراز از محضر استاد بهره جست و توشه و زاد راه خویش را، از اين خرمن معرفت برگرفت. آنگاه خود به پرورش شاگردان پرداخت. خاندان او، از جمله خاندانهای دانش پرور و عالمان روزگار بودند از و اين سلاله پک، خیرات فراوانی به جامعه تشّیع رسید و شیعیان از ایشان بهره های فراوانی بردند. محمد بن قولویه درون طول زندگی، برای جمع آوری احادیث اهل بیت و رساندن اين به گوش مشتاقان و شیفتگان سخن ائمه اطهار، به سفرهای متعددی دست زد. درون اثنای این مسافرتها و هجرتهای فی سبیل الله به ملاقات بزرگان اهل سنت نیز رفت و احادیثی را از آنان استماع نمود.(۲)
درون محضر استاد
از …

خبري پیشنهادی:

عالم عامل شیعی محمد بن قولویه رحمه الله علیه

مطالب پیشنهادی