سی و هفتمین سالگرد حماسه هویزه برگزار شد
۱۷ام دی ۱۳۹۶ زوارین

به گفته گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، مراسم بزرگداشت سی و هفتمین ساگرد حماسه هویزه روز جمعه با حضور پر شور عشایر منطقه و خانواده شهدای حماسه هویزه از سراسر کشور و همچنین مسئولان لشکری و کشوری برگزار شد.

این مراسم با حضور خانواده های شهدای دانشجو از ۲۵ استان کشور و مسئولان کشوری و استانی همچون دکتر غلارضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدجواد نیک‌روش رئیس بسیج دانشجویی کشور، سردار داود عامری و دکتر محمد رضا زمانی سرپرست دانشگاه پیام نور کشور، سردار نادر ادیبی، دبیر ستاد راهیان نور کشور و سردار احمد حق‌طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس بسیج درون اين حضور داشتند.

درون ابتدای این مراسم حجت الاسلام والمسلمین حمزه نژاد امام جمعه هویزه، به حاضران درون این مراسم خیر مقدم اعلام کرد و بنابراين از اين غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات اعلام کرد: وظیفه خود می‌دانم یاد شهدای عزیز این سرزمین به ویژه شهدای سوسنگرد و هویزه را گرامی بدارم. شهدایی که درون پانزدهم و شانزدهم دی ۵۹ حماسه آفریدند. شهید علم‌الهدی دانشجوی تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد بود که درس‌های تاریخ دانشگاه را رها کرد و تاریخ  دیگری را رقم زد. او درس‌خوانده تجربی و عملی این سرزمین بود و نام او درون آثار تاریخی ما درون کنار دیگر شهدا و فداکارانی که همواره درون برابر ظالمان برای پاسداشت ارزش‌های دینی این سرزمین از جان خود مایه گذاشتند، باقی خواهد ماند.

وی تصریح کرد: نام و یاد شهدا حماسه هویزه درون متون تاریخی این سرزمین نقش بسته هست و این ما هستیم که باید تاریخ سراسر مجاهدت و حماسه آنها را بخوانیم. شهید علم‌الهدی و دیگر عزیزانی که دانشگاه را رها کردند و درون دانشگاه دیگری حضور یافتند، جوانانی بودند که نگاه عدالت‌گرایانه و استکبارستیزی آنها نه تنها درون جبهه‌های جنگ بلکه درون تمامي حوزه‌ها مشهود هست.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم با اشاره به اینکه شهید علم الهدی  و همرزمانشهمواره الگویی برای نسل جدید بوده اند، اظهار داشت: حماسه هویزه درون ۱۶ دی سال ۵۹ رخ داد و این نشان می دهد دانشگاه درون همان ماه‌های اول جنگ حضور مؤثری درون جبهه دارد و درون کنار دیگر عزیزان و رزمندگان این سرزمین، دانشجویان از جان خود مایه گذاشتند. دانشگاه همواره درون تمامي رخدادهای تاریخی، دفاع از کیان این سرزمین و ارزشهای دینی را وجهه همت خود قرار داده و با هوشمندی، تلاش و درایت توانسته هست حضور مؤثر خود را نشان دهد.

غفاری افزود: برگزاری چنین نرم افزار‌ها و جلساتی اهیت بالایی دارد و نباید این نرم افزار‌ها صرفاً تجلیل باشد. درون کنار این تجلیل باید تمام تلاش خود را به کار بندیم که شهیدان ما کسانی مثل شهید علم‌الهدی و همرزمانشان الگو و مرجع دانشجویان امروز قرار بگیرند، به آنها اقتدا کنند و دقت به عدالت و مبارزه با ظلم را درون هر قامت و قالبی وجهه همت خود قرار دهند.

وی درون پایان سخنان خود افزود: وفاق و انسجام کشور درون گرو فداکاری، ایثار و از جان‌گذشتگی هست و همین روحیه هست که سبب شده درون برابر تمام ناملایمات و فشارهایی که از جانب کشورهای خارجی درون این چهار دهه اخیر به کشور ما وارد شده هست، مقاومت کنیم. بن‌مایه‌های گرمابخشی به هر جامعه ای روحیه فداکاری، سعادت‌طلبی و ایثار هست.

 درون ادامه مراسم محمدجواد نیک روش، رئیس بسیج دانشجویی کشور با اشاره به پیام تاریخی حضرت امام خمینی (ره) درون سال ۶۷ به دانشجویان اعلام کرد: این پیام به پیام تشکیل بسیج دانشجو و طلبه معروف هست که درون اين امام ویژگی‌های بسیجیان را می‌شمارند. جملاتی مثل «بسیج مدرسه عشق هست» و «باید بسیجیان جهان اسلام به فکر تأسیس حکومت جهانی اسلام باشند»، درون همین پیام آمده هست.

وی افزود: شهادت‌طلبی یکی از ویژگی‌هایی هست که امام درون این پیام برای بسیجیان می‌شمارند و جرأت و جسارت حضور درون عرصه نبرد درون زمان آغاز جنگ تحمیلی شهامت خاصی بود که هر کسی از اين برخوردار نبود، جز آنان که این روحیه شهادت‌طلبی داشتند و شهید علم‌الهدی درون این عرصه پیشتاز بود و توانست خیلی‌ها را با خود همراه کند. علم‌الهدی شهیدی هست که امروز بسیار نامدار هست و این خطه به او افتخار می‌کند ولي درون اين تاریخ واقعاً گمنام بود. وی با تعدادی جوان برای دفاع از انقلاب اسلامی و هر آنچه به اين وابسته هست، درون این منطقه حاضر شد. روحیه استقلال‌خواهی و استکبارستیزی از ویژگی‌های دیگری هست که امام می‌فرماید ویژگی ذاتی بسیجیان هست. این روحیه‌ای هست که امروز به شدت به اين احتیاج داریم.

رئیس بسیج دانشجویی با اشاره به حوادث اخیر رخ داده درون کشور اعلام کرد: این حوادث چیزی نبود جز دسیسه دشمنانی که نمی‌توانند استقلال این کشور را ببینند. مردم ما هر کمبود و مشکلی داشته باشند، قطعا مسأله آنها یک مسئله داخلی هست و اجازه دخالت غریبه درون اين را نمی‌دهند. راهپیمایی‌های چندروزه امت حزب الله درون شهرهای مختلف نشان داد راهی که شهید علم‌الهدی درون اين به شهادت رسید ادامه دارد.  استکبارستیزی یکی از جلوه‌های پیوند با حق و حقیقت هست و امروز این روحیه به ویژه درون عشایر غیور وجود دارد و تاریخ دفاع مقدس به اين شهادت می‌دهد.

نیک‌روش پیشگامی درون آزادی‌طلبی و روشنگری را ویژگی دیگر بسیج از نگاه امام دانست و اعلام کرد: علم‌الهدی و تمامي دانشجویان همراه او درون پیروی از حق پیشگام بودند. دشمنان امروز جرات ندارند با ادوات نظامی به کشور ما نزدیک شوند. این آب و خاک آنقدر زن و مرد غیور و مجاهد دارد که نمی‌توانند از این طریق وارد شوند. امروز ادوات دیگری دارند، سلاح آنها وب سايت‌هایی هست که شاید امروز تا خصوصی‌ترین محیط‌های زندگی ما نفوذ کرده هست و موج‌آفرینی آنها امروز با این روش هست و شاید عده‌ای را با همین شیوه فریب دهند. این مسئله هوشیاری بیشتر ما را می‌طلبد، هوشیاری تک تک بسیجیان را می‌طلبد که این پیشگامی را درون روشنگری و تبیین حفظ کنند.

رئیس بسیج دانشجویی افزود: حضرت امام چند مأموریت را هم برای بسیج تعریف می‌کند که شهید علم‌الهدی چندین سال قبل از بیان این جملات اين را به منصه ظهور رسانده هست. یکی از آنها دفاع از اسلام و انقلاب با تمام توان هست. شهید علم‌الهدی تمامي چیز خود را برای دفاع از اسلام و انقلاب درون طبق اخلاص گذاشت. امروز ما چه چیزی را می‌توانیم درون طبق اخلاص بگذاریم؟ باید به خود رجوع کنیم. این علت ماندگاری شهید علم الهدی هست. 

نیک روش با بیان اینکه گرامیداشت یاد شهید به نزدیک شدن رفتار ما به شهید و نزدیک شدن آداب و سبک زندگی ما به شهید بستگی دارد؛ اظهار داشت: تشکیل هسته‌های مقاومت برای رسیدن به حکومت بزرگ جهانی اسلام محور آخر هست و شهید علم‌الهدی چه اين زمان که با گروهی از جوانان پای کار بود و چه امروز که مزارش پایگاه تأثیرگذاری درون شکل‌گیری پایگاه مقاومت هست درون این زمینه بسیار نقش‌آفرین بود. مردم زیادی امروز می‌آیند روحیه و انگیزه می‌گیرند و برای دفاع از انقلاب منسجم می‌شوند. انس و مطابقت فکری شهید علم‌الهدی با امام سبب شده بود که سال‌ها پیش از آنکه امام این مطالب را بفرماید عملی را انجام دهد که به‌هنگام و مؤثر بود و بعد از چند دهه مایه برکات برای این منطقه، کشور و کل عالم شده هست.

محمد فتاحی برادر شهید فتاحی از شهدای هویزه دیگر سخنران این مراسم بود که به نمایندگی از خانواده های شهدا اعلام کرد: از برگزاری چنین نرم افزار ای قدردانی می کنم و  مطمئنا هیچ کدام شما بدون دعوت این شهدا نیامده اید. این شهدا از ۲۵ استان کشور بودند. این شهدا اخلاص داشتند، به ما درس دادند، جبهه ها را متحول کردند. امروز جانمان را می دهیم تا دین بماند.

درون ادامه سردار داود عامری نیز اعلام کرد: ما از شهدا آموختیم چگونه روی پای خود بایستیم و مقاومت کنیم. آنها زیست درست اسلامی را به ما آموختند. آنها به ما آموختند چگونه درون مقابل هم تواضع کنیم. به ما آموختند چگونه جانمان را برای مسلمانان فدا کنیم.

وی تصریح کرد: آنها به ما آموختند ایران اسلامی را به گونه‌ای بسازیم که نه فقط برای خود که برای تمامي امت اسلامی باشد. به ما آموختند درون دورترین مناطق جهان اسلام به گونه‌ای عمل کنیم که نمونه انسان مسلمان را تجسم کنیم.

سردار عامری درون پایان اعلام کرد: آنها به ما آموختند درون کوچه بنابراين‌کوچه‌های دمشق و خطرناک‌ترین محیط‌های عراق و سوریه از جان و مال و ناموس مسلمانان دفاع کنیم.شهدا به ما آموختند درون مقابل توطئه‌ها صبر پیشه کنیم و وحدت داشته باشیم تا آینده بهتری پیش رویمان باشد

درون پایان این مراسم، از تمبر یادبود سی و هفتمین سالگرد شهدای هویزه رونمایی و از خانواده های شهدای و بازماندگان حماسه بزرگ هویزه تجلیل شد. همچین مهمانسرای چهار واحدی جدید زیارتگاه شهدای هویزه  رونمایی شد.

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی