روایتی از هنرمند عکاس شیرازی آزاده‌ای که با شهدا زندگی می‌کند/ تعریف قابل تامل آزاده شیرازی از دوران اسارت
۲۵ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته خبرگزاری فارس از شیراز، این عکاس خبری با عشق عکاسی می‌کند، هرکجا نام شهیدی هست حاضر می‌شود و آرشیوی به‌یادماندنی از تشییع شهدا دارد، بخش‌های دیگری از آلبوم او را حضور درون مناطق جنگی پرکرده هست.

جانباز آزاده احمدرضا مداح را علاوه بر تمام خبرنگاران و مسوولان فارس، اکثر خانواده‌های شهدا و رزمندگان این استان می‌شناسند.

خوش‌رو و خوش‌برخورد هست، انگارنه‌انگار که زخم‌هایی بر پیکر و دردهایی از بیش از چهار سال اسارت را با خود دارد.

تمام آنچه از این عکاس می‌توان جستجو کرد این هست:

درون تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۶۵ درون سن ۱۷ سالگی درون منطقه بجلیه به اسارت رژیم بعثی عراق درآمده و بنابراين از ۵۱ ماه اسارت درون دوم شهریورماه سال ۶۹ همراه با دیگر آزادگان سرافراز به میهن اسلامی بازگشته هست.

 از سال ۸۴ به‌صورت حرفه‌ای کار عکاسی را آغاز کرده و بیشتر تلاش وی درون این هنر، صرف ترویج فرهنگ ایثار و شهادت درون جامعه شده هست.

بارها تلاش کردم که با او اعلام کرد‌وگویی داشته باشم ولی تمامي دستاورد من از این اصرار، دل نوشته منتشرشده‌ای بود که از بس درون پاسخ خبرنگاران برای مصاحبه گفته بود تمامي را از حفظ داشت.

سال‌هاست که برای اعلام کرد‌وگو با آزادگان و به تصویر کشیدن دوران اسارت آنان تلاش کرده و کمتر موفق به انجام این کارشده‌ام.

 دل نوشته احمد مداح مرا کاملاً مجاب کرد که چرا آنان کمتر سخن می‌گویند. ولي بازهم سعی می‌کنم، اگرچه طاقت تحمل پیشنهاد این آزاده درون دل نوشته فوق را ندارم.

«یکی از دوستان اعلام کرد کمی از اسارت برایمان تعریف کن …

نگاهش کردم.. نگاهم پر از حرف بود… دوست داشتم به او بگویم یک شلنگ آبی بردار و به یک نفر بگو تا با اين شلاقت بزند بعد بیا تا قصهٔ کابل آبی را برایت تعریف کنم تا شاید شمه‌ای از اسارت را درک کنی…»

به بهانه برگزاری نمایشگاهی از آثار عکاسی احمد مداح درون محل اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس فارس ودر حال شرح تصوير‌ها برای همرزمان دوران دفاع مقدس توسط وی، تلاش می‌کنم که یک‌بار دیگر باب اعلام کرد‌وگو را باز کنم.

حاصل اعلام کرد‌وگوی من درون این نمایشگاه فقط چند خط زیر هست که به‌قول‌معروف، درون خانه اگر کس هست یک حرف بس هست.

*تصوير‌های نمایشگاه را از کجا گرفته‌اید؟

بیشتر از کاروان شاهدان بصیر و ۹۴ شهید جديد تفحص شده هست که درون شهرهای نورآباد، قائمیه، کازرون، فسا، سروستان، خرامه، روستاهای شهیدآباد، شیراز و معراج شهدا تشییع شدند.

*چه موضوعی سبب می‌شود که تمامي‌جا برای عکاسی با سوژه‌های مربوط به شهدا حاضر باشید؟

حقی که شهدا به گردن ما دارند و اینکه زندگی خود را مدیون خون شهدا می‌دانم مرا عاشق این‌گونه کار کرده هست، درون یک کلام با شهدا زندگی می‌کنم.

انتهای پیام/و


مطالب پیشنهادی