دو حکایت از میرزای قمی
۱۹ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

دو حکایت از میرزای قمی

شخصی درون راه مکه همیانش گم شد و شاید درون دریا افتاد. وقتی که به نجف اشرف برگشت به امیرالمؤمنین علیه السلام متوسل شد. شب حضرت را درون خواب دید، حضرت به او فرمود: همیانِ تو درون قم نزد میرزای قمی هست.

میرزا ابوالقاسم بن محمدحسن شفتی قمی(۱۱۵۰-۱۲۳۱ق.) معروف به میرزای قمی، از مراجع تقلید شیعه درون قرن دوازدهم و سیزدهم قمری هست. میرزای قمی درون سال ۱۱۵۰ق. درون روستای دره باغ (درون منطقه جاپلق، دهستانی درون ۱۲ کیلومتری بروجرد) متولد شد و درون سال ۱۲۳۱ق درون شهر قم وفات یافت و درون قبرستان شیخان قم مدفون شد. مهمترین اثر او کتاب « قوانین » هست که به همین جهت او را «صاحب قوانین» لقب داده اند.(۱) درباره مقامات معنوی و کمالات اخلاقی میرزای قمی حکایت مختلفی نقل شده هست؛ از جمله دو حکایت ذیل که مرحوم آیت الله بهجت نقل فرموده اند:
۱-«شخصی درون راه مکه همیانش گم شد و شاید درون دریا افتاد. وقتی که به نجف اشرف برگشت به امیرالمؤمنین علیه السلام متوسل شد. شب حضرت را درون خواب دید، حضرت به او فرمود: همیانِ تو درون قم نزد میرزای قمی هست. وی به قم آمد و سراغ میرزا رحمه الله را گرفت. او را به خانه میرزای قمی راهنمایی کردند. هنگامی که به درون خانه ایشان رسید، مرحوم میرزا پیش از ملاقات و بازکردن درون خانه و بدون سؤال، از سوراخِ درون، همیان را به او داد. وی اين را باز کرد و دید همیان اوست و به محل زندگی خود بازگشت. وقتی که به محل زندگی بازگشت، به او گفتند: چرا چنین آقایی را رها کردی؟! دوباره به قصد خدمت به مرحوم میرزا، به قم مراجعت نمود، ولی وقتی رسید، دید که آقا مرحوم شده هست. خادم قبرش شد تا اینکه از دنیا رفت و نزد میرزا دفن شد و اکنون قبر او داخل مقبره میرزا قرار گرفته …

خبري پیشنهادی:

دو حکایت از میرزای قمی

مطالب پیشنهادی