دلدادگی و محبت ام البنین به اهل بیت(ع)/ مرد آفرین روزگار
۱۱ام اسفند ۱۳۹۶ زوارین

دلدادگی و محبت ام البنین به اهل بیت(ع)/ مرد آفرین روزگار
محبت خالصانهام البنین به اهل بیت و نیز شهادت فرزندانش درون رکاب سیدالشهداء(ع) موجب شده تا شیعیان برای او جایگاهی والا و ارزشی ویژه قائل باشند و از او نزد خدا شفاعت طلبند.

خبرگزاری مهر ، گروه دین و اندیشه_علی کریمی: فاطمه بنت حِزام مشهور به اُمّ البَنین، از همسران امام علی و از شخصیت های محترم نزد شیعیان هست. او مادر حضرت عباس، عبدالله و جعفر و عثمان هست که هر چهار تن درون روز عاشورا به شهادت رسیدند. از آنجا که او مادر چهار پسر بود، بهام البنین مشهور شد.
اینها تقریبا اطلاعاتی هست که بیشتر افراد به خاطر ذکر مصائب کربلا از حضرت ام البنین می دانند و از اين مطّلع هستند، ولي قدر مسلم این هست که شخصیت ایشان دارای زوایا و مناقب و فضائل بیشتری هست که اهمیت این شخصیت را درون تاریخ اسلام و نزد تشیع والا و گرانقدر نموده هست که درون ادامه بدان پرداخته می شود؛
۱-اصالت شخصیتی و خانوادگی
حضرت ام البنین درون تاریخ دارای اوصاف و ویژگی هایی هست که بر ارزش والای ایشان مداما می افزاید، از اين اوصاف ابتدائا باید به اصالت هویت و شخصیت ایشان اشاره نمود تا آنجا که ام البنین را زنی شاعر و فصیح و از خانواده ای اصیل و شجاع شمرده اند. این نکته مهمه درون کتب متعددی چون اعلام النساء و اعیان الشیعه و عمده الطالب مذکور هست.
(علام النساء، عمر رضا کحاله، ج۴، ص۴۰. اعیان الشیعه، سید محسن الامین، ج ۸، ص۳۸۹. عمدة الطالب، ابن عنبه، ص ۳۵۷ )
۲-تباری دلیر و شجاع
بر پایه گفته هایی، پدران و خویشان ام البنین از دلیران عرب پیش از اسلام بوده اند، چنان که ابو بره عامر بن مالک، جد دوم او، درون میان قبایل عرب درون شجاعت بی نظیر خوانده شده و از او با تعبیر کنایی «ملاعب الاسنه» (بازیگر با نیزه ها) یاد کرده اند. به گفته ابن عبدالبر، وی پیش از مسلمان شدن نزد رسول خدا آمد و با تقدیم هدایایی، از ایشان خواستمبلغانی را به نجد اعزام کند.
(اسد …

خبري پیشنهادی:

دلدادگی و محبت ام البنین به اهل بیت(ع)/ مرد آفرین روزگار

مطالب پیشنهادی