دعای زلزله برای رهایی از این بلای طبیعی
۲۱ام دی ۱۳۹۶ زوارین

درون هنگامی که زلزله آمد با خواندن آیه ۴۱ سوره فاطر از این بلای طبیعی درون امان بمانید. همچنین کارهای دیگری از جمله خواندن آیه الکرسی، صدقه دادن، طلب استغفار و چند ذکر دیگر هم برای رفع زلزله توصیه شده هست.

زلزله یکی از دردناک ترین بلایای طبیعی هست که نه راه پیشگیری و نه راه درمانی دارد. هر چند مقاوم سازی ساختمان ها می تواند تا حدودی جلوی خسارات را بگیرد ولي درون نهایت بسیار هولناک و دردآور هست. تا حالا فکر کرده اید که چقدر آماده اید با زلزله روبرو شوید؟ ستاره برای شما مجموعه ای از توصیه های دینی برای درون امان ماندن زلزله را درون این مقاله آورده هست. امیدواریم که هیچ وقت دچار زلزله و سایر بلایای طبیعی نشوید.

دعای دفع زلزله از امام صادق (ع)
شیخ طوسی از امام صادق (ع) نقل می کند که اگر کسی دچار زلزله شد برای درون امان ماندن زلزله دعای زیر را بخواند. اگر آیه ۴۱ سوره فاطر را به همراه دعای بعد از اين، قبل از خواب بخوانید و شب هنگام زلزله بیاید آوار بر روی سر شما فرو نخواهد ریخت:
«یَا مَنْ یُمْسِکُ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ أَنْ تَزُولا وَ لَئِنْ زالَتا إِنْ أَمْسَکَهُما مِنْ أَحَدٍ مِنْ بَعْدِهِ إِنَّهُ کانَ حَلِیماً غَفُوراً؛ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَمْسِکْ عَنَّا السُّوءَ إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَیْ ءٍ قَدِیرٌ»
«خداوند آسمان ها و زمین را نگاه می دارد تا از نظام خود منحرف نشوند و هرگاه منحرف گردند، کسی جز او نمی تواند اين ها را نگاه دارد، او بردبار و غفور هست؛ بر محمد و خاندانش درود فرست و بدی را از ما بازدار؛ چرا که تو بر هر چیز توانایی»
برای رفع زلزله می توانید به روش زیر هم که توصیه امام صادق (ع) هست عمل کنید:
آیه الکرسی را تا آخر (هم فیها خالدون) بخوانید. به سجده بروید و ۷۰ مرتبه ذکر « اَستَغفِرُ اللَّهَ و أسأَلُهُ التَّوبَه » را تکرار کنید. درون همان حالت سجده ۷ مرتبه بگویید « بسم الله الرحمن الرحیم و لاحول و لاقوة الا بالله العلی العظیم » سر از سجده بردارید و به نیت تمام شدن زلزله یک مرتبه سوره زلزال را بخوانید. درون پایان دوباره آیه الکرسی را تا آخر بخوانید.
دعای رفع زلزله از امام جواد (ع) اگر درون منطقه ای هستید که زلزله های متعددی می آید به فرموده امام جواد (ع) روزهای چهارشنبه، پنج شنبه و جمعه را روزه بگیرید و غسل کنید و لباس پاکیزه بپوشید و روز جمعه از خانه بیرون بروید و به درگاه خداوند دعا کنید تا زلزله برطرف شود.
ذکرهایی برای نیامدن زلزله سه مرتبه آیه الکرسی را بخوانید. صدقه بدهید. طلب استغفار کنید. به توصیه علامه طهرانی ۷ مرتبه ذکر « یا حفیظ » و یک مرتبه ذکر « فَاللَّهُ خَیْرٌ حافِظاً وَ هُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِین » را تکرار کنید. دعای فرج را بخوانید. بنا به سفارش پیامبر (ص) درون بین اعمال مستحب خودتان سوره زلزال را بخوانید.
توصیه آیت الله بهجت برای رفع زلزله
آیت الله بهجت برای تمام شدن زلزله این طور توصیه کردند: دست ها را روی زمین بگذارید و سوره حمد را بخوانید.
گروه مذهبی ستاره


مطالب پیشنهادی