خناس یعنی چه؟ چرا به شیطان خناس می گویند؟
۲۸ام دی ۱۳۹۶ زوارین

خناس یکی از صفات شیطان هست. این صفت به معنی عقب رفتن و پنهان شدن هست. زمانی که انسان به یاد خدا باشد شیطان به عقب می رود و مخفی می شود و نمی تواند انسان را وسوسه کند.

درون آخرین سوره قرآن که سوره ناس هست انسان از شر وسوسه های خناس به خدا پناه برده هست. آیا می دانید که خناس به چه معناست؟ یا این که خناس کیست؟ آیا می دانید چرا به شیطان خناس می گویند؟ آیا روایتی درباره خناس وجود دارد یا نه؟ ستاره درون این مقاله به تمامي این سؤال ها پاسخ می دهد.

معنی لغوی خناس
خناس صیغه مبالغه از ماده «خنوس» به معنی انقباض، تأخیر انداختن، کنار رفتن، بازگشتن، پنهان شدن، جمع شدن و عقب رفتن هست. به دلیل اين که شیاطین وقتی نام خدا برده می شود به عقب می روند و مخفی می شوند خناس را «اختفا» هم معنی کرده اند. درون تفسیر المیزان آمده هست که خناس به کسی گفته می شود که همواره ظاهر می شود و دوباره مخفی می شود.

خناس کیست؟ خناس یکی از صفات شیطان وسوسه کننده هست. به دلیل این که شیطان با بردن نام خدا کنار رفته و پنهان می شود این صفت را به او داده اند. درون بعضی از روایات آمده هست که «وسواس خناس» نام یکی از شیاطین هست که کار او وعده دادن و آرزومند کردن انسان هاست. او بعد از این مرحله انسان را برای رسیدن به آرزویش تشویق به ارتکاب گناه می کند و زمانی که دچار گناه شد استغفار را از یاد او می برد. درون روایت دیگری که بیشتر به داستان شبیه هست آمده که وقتی آدم و حوا از بهشت به زمین آمدند ابلیس یکی از فرزندانش را که اسمش خناس بود، وقتی که آدم به جایی رفته بود پیش حوا گذاشت و از او خواهش کرد مواظب او باشد تا برگردد؛ سپس خودش بیرون رفت. بعد از او آدم آمد و از حوا پرسید این کیست؟ اعلام کرد: فرزند ابلیس هست. آدم اعلام کرد: چرا او را نگه داشتی مگر نمی دانی این ها دشمن ما هستند؟ سپس او را کشت و چهار قسمت کرد و هر قسمتش را بالای کوهی گذاشت. دوباره وقتی آدم رفت، شیطان پیش حوا آمد و جویای حال خناس شد؛ حوا قضیه را شرح داد. ابلیس، خناس را صدا زد، فوراً درون آنجا حاضر شد. سپس شیطان رفت و آدم که برگشت دید باز خناس زنده شده هست و درون آنجاست. قضیه را از حوا پرسید و حوا توضیح داد. این بار آدم او را کشت و سوزاند و خاکسترش را به آب داد. باز جایی رفت و شیطان آمد دید خناس نیست، از حوا پرسید و او هم قضیه را تعریف کرد. شیطان باز خناس را صدا زد و زنده درون آنجا حاضر شد. این بار نیز آدم آمد و دید خناس زنده درون آنجاست بسیار عصبانی شد و او را کشت و سوزاند و خاکسترش را خورد. باز شیطان آمد و دید خناس نیست و حوا برایش تعریف کرد. شیطان، خناس را صدا زد و اعلام کرد کجایی؟ او جواب داد و اعلام کرد: درون سینه و دل آدم هستم. شیطان اعلام کرد: خوب جایی هستی! همان جا بمان و از آنجا تکان نخور که مقصود من همین بود و به او مأموریت داد تا هنگامی که زنده هست آدم و نسل آدم را وسوسه کند.
چرا به شیطان خناس می گویند؟
برای این که شیطان همیشه نرم افزار های خودش را مخفیانه پیش می برد. او باطل را درون لعابی از حق قرار می دهد و موفق به فریب دادن انسان می شود. درون این شرایط هست که انسان تصور می کند این فکر که توسط نفس اماره به او تلقین شده فکر خودش بوده و کسی به او تحمیل نکرده هست و راحت تر اين را می پذیرد.

خناس درون کدام سوره آمده هست؟
درون قرآن کریم دو بار از ریشه «خنس» دسترس شده هست؛
۱٫ آیه ۴ سوره ناس: « مِن شَرِّ الْوَسْوَاسِ الخْنَّاس »؛ «از شر وسوسه گر پنهان کار.»
۲٫ آیه ۱۵ سوره تکویر: « فَلَا أُقْسِمُ بِالخُنَّس »؛ «سوگند به ستارگانی که بازمی گردند.»

خناس درون روایات
پیامبر اکرم (ص) فرمود:
«شیطان پوزه خود را بر قلب هر انسانى خواهد گذاشت؛ اگر انسان به یاد خدا بیفتد، او مى گریزد و دور مى شود ولی اگر خدا را از یاد ببرد، دلش را مى خورد؛ این هست معناى وسواس خناس.» «هیچ مؤمنى نیست مگر اين که براى قلبش درون سینه اش دو گوش هست؛ از یک گوش فرشته بر او مى خواند و مى دمد و از گوش دیگرش وسواس خناس بر او مى خواند. خداى تعالى به وسیله فرشته او را تائید مى کند و این همان هست که فرموده: وَ أَیَّدَهُمْ بِرُوحٍ مِنْهُ؛ ایشان را به روحى از ناحیه خود تائید مى کند.»
گروه مذهبی ستاره


مطالب پیشنهادی