به غلامحسین گفتم از این اتاق که می روی دیگر نامت حسن باقری هست/ تحلیل حسن باقری که بعد از ۳۶ سال به وقوع پیوست
۵ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته گروه حماسه و مقاومت خبرگزاری فارس، سرلشگر محسن رضایی فرمانده سپاه درون دوران جنگ با حضور درون مراسم بزرگداشت شهید باقری به سخنرانی پرداخت و از شهدای مدافع حرم، شهدای دفاع مقدس و‌امام خمینی(ره) یاد کرد.

وی درون ادامه افزود: درون آستانه سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی هستیم، حادثه ای که سرنوشت این ملت را تغییر داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان داشت: این حادثه به وجود آمد زیرا درون نفوس جوانان ما تحول به وجود آورد. شهید باقری از جمله این جوانان هست که هر جا انقلاب به او احتیاج پیدا کرده مثل یک‌مهاجر الی الله خود را حاضر میکرد به گونه ای که درون چهره ایشان انقلاب، شهدای دفاع مقدس را می شود دید.

وی اظهار داشت: امتیاز آدم ها درون رژیم قبل به درجات و‌ مقامشان بود ولي بعد از انقلاب اینگونه نبود و‌جوانان ما از این القاب فرار میکردند و ارزش های انان درون راه خدمت به خلق خدا معنی پیدا میکرد.

رضایی با بیان اینکه ارزوی بزرگ فرماندهان ما شهادت درون راه خدا بود، ادامه داد: شهید باقری از قبل انقلاب تا لحظه شهادت مستمر درون همین مسیر ارزشی حرکت کرد.

وی افزود: روزی خدمت مقام معظم رهبری که نماینده امام درون ارتش و‌عضو شورای انقلاب بود رفتم و خواستم برای تشکیل اطلاعات عملیات جوانان مومن را به ما معرفی کنند. اقا یک روز شهید باقری را به من معرفی کردند، من انبوهی از سوالات را از او‌پرسیدم مانند اینکه نظراتش را درون مورد گروه ها و فرقه های مختلف بگوید. جواب هایش بیشتر از اطلاعات من بود حتی. وقتی خپاست برود گفتم از وقتی مه از این اتاق بیرون میروی دیگر نام تو‌حسن باقری هست نه غلامحسین افشردی. زیرا ماجرای ترور منافقین جدی بود.

وی اعلام کرد: بعد از مدتی به خوزستان رفتم که دیدم جبهه ها بهم ریخته هست، برگشتم تهران حسن را ببینم تا رسیدم او امد و اعلام کرد من نمیتوانم بمانم تهران و‌گفتم اتفاقا من هم میخواستم تو را بفرستم خوزستان. درون جلساتی که شرکت میکردم درون شورای عالی دفاع وقتی اطلاعاتی که از حسن میگرفتم و درون جلسه طرح میکردم برای تمامي جالب بود.

وی بیان داشت: شهید باقری، غلامعلی رشید، رحیم صفوی، شمخانی و صیاد جلسه ای تشکیل دادیم که تصمیم‌گیری های اصلی را میگرفتیم که هسته اصلی تصمیم گیری های عملیات دلست. حسن تاثیر زیادی درون اطلاعات وارد شده درون این جلسات داشت. او‌درون مسائل سیاسی نیز بسیار میفهمید و تحلیل های خوبی داشت.

او درون خاطراتش نوشته صدام شکست خواهد خورد و امریکایی ها خواهند امد و اعراب را مقابل ما قرار خواهد داد. مه اکنون دقیقا این تحلیل به وقوع پیوسته هست. بنابراين هم اطلاعاتی بود هم فرمانده بود و هم سیاسی اين هم با سن کمش حقیقتا نبوغ نظامی داشت.

این فرمانده سپاه درون دوران جنگ بیان داشت: درون روز دوم عملیات فتح المبین ما رفتیم درون قرارگاه نصر که امیر حسنی سعدی کنار شهید باقری مدیریت میکردند گفتیم امشب باید عملیات شود، ولي او اعلام کرد نه نمیشود، گفتم نشود شکست میخوریم. صیاد که دید بحث ما طولانی شد رفت استراحتی کند و بعد از یک ساعت امد دید حسن قبول کرده عملیات انجام شود.

وی افزود: بنده از شهید باقری خاطرات فراوانی دارم ولي حقیقتا نماد واقعی یک انسان مؤمن بود.

انتهای پیام/


مطالب پیشنهادی