اوج‌گیری نهضت تا تثبیت انقلاب اسلامی درون همدان از شهادت «علیرضا» زیر چرخ‌های جیپ تا تزریق آمپول سمی به «محمد‌رضا»
۲۳ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

به گفته خبرگزاری فارس از همدان، خیابان‌های همدان درون سال۵۷ هر روز مملو از جمعیت بود و چه بسا گلوله داغ رژیم پهلوی سینه و قلب این مردم را نشانه می‌گرفت و تصورش این بود که با هدف قرار دادن قلب این مردم پیر و جوان قلب تپنده مبارزه این شهر متوقف می‌‌شود ولی نمی‌دانست با شلیک هر گلوله خون مردم بیشتر به جوش می‌آید و قدم‌هایشان استواتر برای مبارزه و دستانشان مشت‌تر برای تظاهرات کوبنده.

شهادت فرزندان این خاک که تمامي جور قشری بودند از بازاری و کاسب گرفته تا دانش آ‌موز تمامي تمامي درون تسریع و پیشروی انقلاب و رسیدن به خط نهایی که پیروزی انقلاب بود موثر واقع شد.

درون  ادامه گفته اول درون این گفته نیز برآنیم که یادی از شهدای انقلاب سال ۵۷ همدان بکنیم؛ از این رو ابوالفتح مؤمن، دکترای تاریخ و‌ مدرس تاریخ دانشگاه‏‌،‌ پژوهشگر و تحلیل‌گر تاریخ معاصر،‌ همدان‌شناس و نویسنده کتاب انقلاب اسلامی درون همدان درون تهیه این گفته و نام بردن از این شهدای عزیز انقلاب اسلامی ما را یاری کرد.

محمدتقی رحمانی درون بازار همدان به شغل سمساری مشغول بود که درون تظاهرات روز ۱۷ دی ماه ۵۷ درون خیابان بوعلی به وسیله یک پاسبان هدف گلوله قرار گرفت و شهید شد.

حسن رنجبران آشپز هتل بوعلی بود و درون روز ۱۰ مهر هنگامی که از سر کار به منزل برمی‌گشت به تظاهرات مردم درون جلوی زندان شهربانی برخورد کرده و از سوی مأموران زندان مورد حمله قرار گرفت و با اصابت گلوله به قلبش درون دم شهید شد.

محمدرضا زمانی که کارمند اداره مخابرات بود درون جریان تظاهرات مردم علیه رژیم درون روز ۱۱ آذر درون اول خبابان سنگشیر از سوی سرگرد کازرونی مورد هدف گلوله قرار گرفت و درون دم شهید شد.

حمزه علی‌محمدی از جمله کسانی بود که به هنگام انتقال تانک‌های اعزامی از کرمانشاه به تهران، درون جاده همدان،‌ راه را بر آنها بسته و مانع پیشروی شد که درون این حادثه به شهادت رسید.

جلال سنایی از دانش آموزانی ۱۷ ساله‌ای بود که درون تظاهرات شرکت کرده و درون دوم آبان هنگامی که به اتفاق مردم درون خیابان باباطاهر جلوی مسجد میرزاداوود مشغول تظاهرات بود از سوی مأموران مورد حمله قرار گرفت و شهادت رسید.

جمشید شرفخانی به شغل قالی‌بافی مشغول بوده و با سن کمی که داشت درون تظاهرات شرکت می‌کرد و درون روز ۴ مرداد به مناسبت تشییع جنازه آیت‌الله آخوند ملاعلی همدانی درون درگیری‌ای که میان مردم با مأموران شهربانی اتفاق افتاد با گلوله به شهادت رسید.

اکبر غیاثوند‌ حاجی‌آبادی دانش‌آموزی بود که درون تمامی تظاهرات شرکت می‌کرد و درون روز ۱۷ آبان به یک پاسبان شهربانی اعلام کرد که بگو «مرگ بر شاه» که ناگهان از سوی مأمور مورد حمله قرار گرفت و شهید شد.

باقر فرتاش مصمم دانش‌آموز دیگری هست که درون درون روز ۱۷ آبان درون تظاهرات میدان پهلوی شرکت داشت و درون ابتدای محوطه زغالی‌ها درون درگیری با مأمروان از ناحیه صورت مورد اصابت گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

علی‌رضا لاجینی دانش‌آموز کلاس چهارم وران ابتدایی که درون روز ۲۲ بهمن همزمان با جشن پیروزی انقلاب درون همدان درون خیابان شورین توسط یکی از جیپ‌های مأموران زیر گرفته شد و به شهادت رسید.

محسن مباشر کاشانی اهل مشهد و خدمت سربازی را درون همدان به عنوان محافظ استاندار همدان سپری می‌کرد که درون روز ۱۹ آذر هنگامی که نوبت نگهبانی‌اش بود تصمیم به ترور خدایاری، استاندار همدان گرفت و به سمت کوه‌های گنجنامه فرار کرد که توسط مأموران شهربانی تعقیب و درون میان راه که به تویسرکان منتهی می شد به شهادت رسید و جنازه وی به خانواده‌اش درون مشهد تحویل داده شد.

باقر مصفا که مغازه عطاری داشت درون جریان حادثه ۳۰ مهر ۵۷ خیابان شورین توسط مأموران شهربانی مورد هدف گلوله قرار گرفت و به شهادت رسید.

علاوه بر شهدای مذکور باید از شهدای دیگری نام برد که درون تهران درون تظاهرات علیه رژیم شرکت می کردند و به دست مأموران به شهادت رسیدند:

محمدرضا نادم که کارگر شاده کارخانه سنگ ساخای تهران بود و درون روز ۲۲ بهمن هنگامی که همراه مردم مشغول تظاهرات خیابانی بود با مأموران شهربانی درون حرم عبدالعظیم درگیر و از ناحیه شکم مورد اصابت گلوله قرار گرفت و مجروح شد، سپس به بیمارستان منتقل و درون این بیمارستان درون اثر تزریق آمپول سمی درون دوم اسفند به شهادت رسید.

نصرت‌الله وجدانی پاک که درون تهران کارگر کوره‌پزخانه بود درون ۲۱ بهمن به همراه مردم به پادگان عشرت‌آباد تهران حمله و بنابراين از مستقر شدن درون پادگان مورد اصابت گلوله قرار گرفت و بعد به شهادت رسید.

شمس‌الدین مریی که کارمند شرکت هواپیمایی درون تهران بود درون تظاهرات مردمی شرکت کرده و به بر اثر گلوله به شهادت رسید.

تعداد شهدای انقلاب اسلامی درون شهرستان همدان به طور حتم بیش از افراد مذکور داشت که درون اینجا از شهدایی نام برده شد که درون بنیاد شهید پرونده داشتند. این شهدا قطره قطره خود را برای پیرزوی این انقلاب و دسترسی به روزهای بهتر برای کشور رقم بزنند. روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد.

—————————-

الهام شهابی

—————————

انتهای پیام/ی


مطالب پیشنهادی