اعلام کرد‌وگو با جانبازی که فاتح قله‌های بزرگ ایران و جهان هست فتح مرتفع‌ترین قله‌های جهان با یک پا/ جانبازی؛ مانعی که برای فتح قله‌ها مانع نبود
۱۴ام بهمن ۱۳۹۶ زوارین

خبرگزاری فارس مازندران ـ دفاع مقدس/ داود عامری از جانبازان جنگ تحمیلی و از فعالان عرصه کوهنوردی هست که قله‌های زیادی چه درون داخل و چه درون خارج از کشور را فتح کرده و پرچم مقدس جمهوری اسلامی‌ را بر فراز اين‌ها به اهتزاز درآورده هست.

وی که ۳۰ خردادماه سال ۴۲ درون گرگان متولد شد درون معرفی خودش درباره علاقه‌اش به کوهنوردی می‌گوید؛ «از نوجوانی کوه‌های اطراف گرگان را می‌پیمودم و یک بار قبل از جانباز شدنم درون ۱۹ بهمن سال ۶۳ قله دماوند را فتح کردم و ۲۰ بار بعد از جانباز شدنم نیز این قله را فتح کردم.»

عامری درون اعلام کرد‌وگویی با خبرگزاری فارس از جانباز شدنش اعلام کرد و از اینکه هیچ‌گاه با داشتن تنها یک پا عزمش برای فتح قله‌های دنیا دچار تزلزل نشد.

فارس: پیشینه‌ فعالیت شما درون عرصه کوهنوردی و کوهپیمایی به چه سال‌هایی برمی‌گردد؟ و از دیدگاه شما چه ویژگی‌هایی موفقیت یک کوهنورد محسوب می‌شود؟

عامری: از سال‌های ۵۶ و ۵۷ کوهنوردی را آغاز کردم؛ به نظرم با دقت به ملاک و معیارهای این رشته، مدال، کاپ و نفر اول و دوم شدن مبنای موفقیت نیست، از دید من، صعود به قله‌های مختلف درون کنار تلاش و ممارست از ملاک‌های موفقیت درون این رشته به حساب می‌آید.

فارس: ورزش کوهنوردی را از چه تاریخی به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید؟

عامری: از سال ۶۹ بود که اولین گروه کوهنوردی را تشکیل دادیم، درون سال ۷۳ با ورود به دانشگاه منابع طبیعی، مسؤولیت گروه را به همراه مهندس علی‌نقی مقصودلو عهده‌دار شدم و از سال ۸۳ نیز مسؤولیت انجمن کوهنوردی گلستان به بنده واگذار شد.

فارس: کمی‌ از حال و هوای جانبازی و حضورتان درون جبهه بگویید؟

عامری: به عنوان یک بسیجی، افتخار حضور ۷۰ ماهه درون جبهه‌های نبرد را داشته‌ام که بیشترین حضورم به مناطقی چون جبهه‌های میانی درون مناطق مقابل «خانقین و منطقه گیلان غرب» باز می‌گردد، درون سال ۱۳۶۵ هم درون کربلای ۵ دچار مجروحیت قطع پا شدم و الان جانباز ۷۰ درصد هستم با قطع یک بار، جراحت درون شکم و دست.

اولین فعالیت کوهنوردی‌ام بعد از جانبازی درون سال ۶۹ بود که قله ‌ها و مسیرهای کوتاه را طی می‌کردم علاقه‌ام به کوهنوردی درون حدی بود که تنها چیزی که درون لحظه مجروحیتم زمانی که درون کنارم سه نفر از دوستانم شهید شدند و من هم متوجه شدم یک پایم قطع شده هست این بود «که اگر زنده بمانم تنها دغدغه‌ام این بود که شاید دیگر نتوانم کوهنوردی کنم» چون خودم دیدم پایم با ترکش قطع شده هست درون اين لحظه ۱۴ ترکش به من خورد و یک دقیقه بعد از ترکش خوردن بی‌هوش شدم ولی کاملا یادم هست که تنها چیزی که درون ذهنم مرور کردم این بود که اگر زنده بمانم با این شرایط می‌توانم دوباره کوهنوردی کنم…

فارس: این مجروحیت مانع از ادامه حضورتان درون جبهه نشد؟

عامری: طبق عهدی که با خودم بسته بودم، حضورم را درون جبهه ادامه دادم، یادم هست درون یکی از اين روزها عصایی درون دستم بود، سوار بر موتور درون حال خروج از محاصره‌ دشمن  بودم که بر اثر اصابت بمب خوشه‌ای هواپیماهای دشمن، موتورم آتش گرفت و با برخورد به کوه، پای مصنوعی‌ام از جا کنده شد ولي هرگز لحظه‌ای درون اين موقع و اکنون که با شما صحبت می‌کنم از آرمان‌هایم فاصله نگرفتم و نخواهم گرفت…

فارس: چطور شد که با وجود محدودیت شدید جسمی‌ باز به کوهنوردی برگشتید؟

عامری: همان طور که پرواز، نیازمند دو بال سالم هست، کوهنوردی هم دو پای سالم را طلب می‌کند، گاهی اوقات که با عصای چوبی به بالای کوه می‌رفتم، با مشکلات زیادی چون فشار به پای مصنوعی، آسیب به پوست پا، خونریزی، تاول و … روبه‌رو بودم ولي مشکلات را برای رسیدن به هدف و بهره‌مندی از مواهب طبیعت تحمل می‌کردم.

هیچ زمان بعد از مجروحیتم فکر نکردم که به دلیل شرایط جسمانی‌ام نمی‌توانم کوهنوردی کنم؛ ممکن هست که مسیری که درون قبل مثلا ۶ ساعت طی می‌کردم را الان هشت ساعته بروم ولي با عشق و علاقه با این شرایط کوهنوردی می‌کنم و چیزی مبنی بر اینکه ضعف و ناتوانی داشته باشم درون این مسیر برایم متصور نیست.

کسب آرامش، فارغ شدن از دغدغه‌های زندگی، درک زیبایی‌های طبیعت و ترویج رفاقت سرلوحه کار کوهنوردی هست.

فارس: نقش خانواده را درون رسیدن به این پیروزی‌ها چگونه می‌بینید؟

عامری: درون دوران مجردی پدر و مادرم از مشوقان اصلی‌ام بودند، بنابراين از ازدواج نیز همسرم با روحیه‌ای باز مرا همراهی کرد، به طوری که ایشان به دفعات بنده را درون پیمودن کوه‌های کم‌ارتفاع همراهی‌ کرده‌اند.

فارس: از حس و حال‌تان به هنگام فتح و صعود قله بگویید.

عامری: افراد و گروه‌های زیادی تلاش دارند هر چه سریع‌تر دست خود را به قله بزنند، تصوير بگیرند و برگردند ولي آنچه که برای من بیش از تمامي‌ این‌ها مهم بوده، صرف زمان بیشتر برای ماندن درون قله هست، انسان‌ها اهداف متعددی دارند، من رسیدن به قله را مقصدی کوتاه تلقی می‌کنم که فرصتی هست برای رسیدن به اهداف بلندتر.

فارس: کمی‌ از واکنش‌های خارجی‌ها درون صعودهای خارجی که داشتید برای‌مان بگویید؟

عامری: از مسیر قله‌ کلیمانجارو از اين جهت که روی خط استوا واقع هست و هم به‌واسطه داشتن جاذبه‌های توریستی، افراد زیادی بازدید می‌کنند، ولي آنچه که موجب تعجب آنان می‌شد، حضور ۲۰ تن از جانبازان ایرانی بود که با لباس‌های متحدالشکل درون حال عبور از مسیر بودند، آنها فرصت را غنیمت شمرده و تصوير‌هایی را از ما گرفتند ولي چیز دیگری هم که دقت آنها را به خود جلب کرده بود، بازگشت آسان و بدون تکلف کوهنوردان جانباز ایرانی بود، حال اين که درون کنار همین یک مجروح جنگی آمریکایی  ۲۵ ساله‌ای بود که با کمک همراه سیاهپوست خود درون حالی که زیر بغلش را گرفته بود با سختی درون حال برگشت به پایین قله بودند و جالب‌تر اين که اين جوان آمریکایی از لحاظ جثه و جوانی بسیار جوان‌تر از جانبازان ما بود.

درون این فتح سعی کردیم درون مواجهه با آدم‌هایی که با فرهنگ‌های متفاوت درون مسیر قرار می‌گیرند بسیار آرام‌تر و صبورتر برخورد کنیم به دلیل اینکه تبلیغات متفاوت زیادی بر علیه کشورمان صورت می‌گیرد سعی کردیم واکنش نشان ندهیم و آنها وقتی رفتار ما را دیدند خودشان به سمت ما آمدند و ارتباط برقرار شد.

*فارس: تاکنون چند قله داخلی و خارجی را فتح کردید و به چه میزان بوده هست؟

عامری: تاکنون چندین بار قله‌های دماوند، سهند، سبلان، شیرکوه، علم‌کوه، اشترانکوه، شاهوار، دنا و تفتان درون داخل کشور و دوبار قله آرارات درون ترکیه و کلیمانجارو را فتح کردم که درون کنار کوهنوردی هم عکاسی انجام می‌دادم و هم فیلمبرداری یعنی گاهی مواقع تا ۵ دوربین درون کنار سایر وسایل کوهنوردی را با خودم به همراه می‌برم و حین کوهنوردی حمل می‌کنم.

ارتفاع قله دماوند ۵ هزار و ۶۰۰ متر هست، سهند بیش از ۳ هزار متر، ارتفاع سبلان ۴ هزار و ۸۵۰ متر، شیرکوه ۲ هزار و ۶۰۰ متر، علم کوه ۴ هزار و ۸۵۰ متر، اشترانکوه ۴ هزار و ۱۵۰ متر، شاوار هزار و ۲۰۰ متر، دنا بیش از ۴ هزار متر و تفتان ۴ هزار و ۴۱ متر ارتفاع از قله‌های داخلی هست که تاکنون چندین بار فتح کردم.

همچنین قله آرارات ۵ هزار و ۱۳۷ متر درون ترکیه هست و قله کلیمانجار درون آفریقا با  با ۵ هزار و ۸۹۵ متر ارتفاع از قله‌های خارجی بود که فتح کرده‌ام.

فارس: اگر توصیه‌ای هست با گوش جان می‌شنویم.

عامری: گذر درون طبیعت با تحمل سختی، همت، اراده و غیرت میسر هست و این مسئله موجب می‌شود توانمندی فرد به منصه ظهور برسد و خود فرد نگاه متفاوتی با خودش داشته باشد و قطعا هر فردی درون مواجهه با سختی‌ها اینگونه عمل کند؛ موفق می‌شود.

———————————-

اعلام کرد‌گو از: مهرانگیز عباسی

———————————-

انتهای پیام/ج/۲۳۴۶


مطالب پیشنهادی