استقلال حوزه از ولی فقیه بی معناست/درون بحث استقلال حوزه، مراقب نفوذ باشیم
۷ام اسفند ۱۳۹۶ زوارین

حجت الاسلام والمسلمین ذبیح الله نعیمیان متولد ۱۳۵۱ درون شهرستان خمین هست. دکترای علوم سیاسی اش را درون سال ۹۱ از پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اخذ کرد. وی درون خارج فقه و اصول نیز از محضر اساتیدی همچون حضرات آیات بهجت، مددی، صادق لاریجانی، سید کاظم حائری و عباس کعبی بهره برده هست. حجت الاسلام نعیمیان هم اکنون عضو تمام وقت گروه حکومت اسلامی پژوهشگاه مطالعات تقریبی هست. اعلام کرد و گوی ما با وی به بهانه ی حواشی پیش آمده نسبت به حوزه و روحانیت درون اعتراضات اخیر (دی ماه ۹۶) و ذیل عنوان کلی بازخوانی رابطه ی روحانیت و نظام بود که درون ادامه می خوانید.

درون اعتراضات اخیر شاید برای اولین بار شاهد بودیم که حوزه و روحانیت نیز مورد هدف قرار گرفتند؛ شاید مهم ترین دلیل اين هم وجود ذهنیت مردمی مبنی بر این همانی روحانیت و حکومت هست. به همین دلیل به نظر می رسد دغدغه ی قدیمی برخی مراجع و بزرگان حوزه مبنی بر استقلال این نهاد روحانیت از نهاد حکومت، بیش از پیش ضروری می نماید. نظر شما درون این باره چیست؟
مقوله استقلال حوزه از نظام سیاسی ریشه درون باورهای شیعی دارد که ابعاد مختلف اين درون تاریخ تشیع تجلی یافته هست. تشیع به عنوان مکتب اهل بیت(ع) همواره تلاش کرده هست تا مرز خود را از حاکمان جائر حفظ کند؛ بی اين که زمینه طرد خود از جامعه اسلامی را فراهم آورد؛ چنان که صحنه هایی از تعامل اسلامی و ضابطه مند را نیز با حکومت های مختلف به نمایش گذاشته هست. مهم ترین ضابطه کمک به جامعه اسلامی بوده هست. چنان که، حفظ هویت جامعه شیعی درون برابر دستگاه خلافت نیز اهمیت فراوان داشته هست. ولي با تشکیل برخی از حکومت های شیعی و درون رأس اين، تشکیل حکومت صفوی، علمای شیعه ناگزیر از حمایت مشروط و هدایت گرانه از اين ها بوده اند. بخشی از این ضابطه مندی درون حفظ استقلال علما و حوزه شیعه از اين ها، درون عین برخورداری از مساعدت های آنان به مکتب اهل بیت(ع) و توسعه حوزه های علمیه بوده هست. این رویکرد درون دوره قاجار نیز تبلور جدی یافته هست؛ چنان که درون همین مقطع به خاطر اوج گیری قدرت و نفوذ روحانیت شیعه، حفظ این استقلال اهمیت مضاعف یافت. به ویژه اين که، چاره ای جز حفظ تعامل مناسب و مقتدرانه با حکومت شیعه درون ایران و حکومت سنی درون عثمانی نیز نبود.
درون این میان، تکوین الگوی مرجعیت متمرکز درون دوسه سده اخیر نیز بر اهمیت صیانت از استقلال علما از حکومت های وقت افزود. ولي قدرت نمایی روحانیت شیعه درون ماجرای تحریم تنباکو و بنابراين از اين درون ماجرای مشروطیت، هجمه دشمنان به روحانیت را تشدید کرد. اوج این هجمه درون دوران پهلوی ها بود که زمینه ساز به هم خوردن مناسبات پیشین میان روحانیت و حکومت شد. با پیروزی انقلاب اسلامی این مناسبات ماهیت نوینی یافت.
نکته مهم درون این میان این هست که پدیده مرجعیت صرفاً محدود به «مرجعیت درون افتا» نبود؛ بلکه ماهیت اين «مرجعیت ولایی» و ولي درون چارچوب امکان های تاریخی درون دوران قاجار و پهلوی بود. با شکل گیری انقلاب اسلامی، مرجعیت ولایی درون الگوی ولایت فقیه متبلور شد و مرجعیت درون افتاء نیز درون قالب متکثری ـ شامل ولی فقیه و دیگر مراجع ـ ظهور یافت. ازاین رو، استقلال حوزه و روحانیت از حکومت ها هم بر این پايه معنا می شود. به تعبیر دیگر، استقلال حوزه و روحانیت از ولی فقیه بی معناست و به مثابه استقلال انسان از رأس خود هست. ولي استقلال اين از قوای مقننه، مجریه و قضائیه معنادار هست و می بایست اين را صیانت کرد.
بر این پايه، درون ادوار گذشته، به ویژه درون دوره قاجار، خودِ مرجعیت به معنای ولایت هست؛ ولي به اندازه ای که اين زمان امکان اعمال هست، من از ارتکاز عمومی دسترس کنم، به همین دلیل نیز ابتدا به سراغ مردم متدین نمی روم؛ به سراغ میرزا مَلکم خان می روم؛ ایشان و پدرشان جدیدالاسلام و یهودی هستند؛ ایشان درون اروپا هم بودند و مؤسس فراماسونری رسمی؛ تیپش مشخص هست. مانند اکنون که به دنبال سرمایه گذاری خارجی درون فضای کنونی، به طور معمولً تمامي بدون نقد می گویند سرمایه گذاری خارجی، اين زمان ایشان به دنبال سرمایه گذاری خارجی هست؛ اگر سودی هم می گیرد سر جای خودش هست. قصد دارم فضا را بگویم. ایشان درون روزنامه ی قانون می گوید بیایید یک مجلسی از علما تشکیل دهید که شاه را عزل و نصب کنید. این ایده را از کجا آورده هست؟ این مطابق با ارتکاز عمومی هست. امکان ندارد بدون دقت به ارتکاز عمومی صحبتی کند. اگر این طور نباشد اصلاً معنا ندارد. فرد عاقل و خبیری هست؛ می خواهد یک صحبت مؤثری داشته باشد.
پشتوانه ی عمومی داشته باشد.
بله؛ سید جمال هم همین صحبت را می کند. می گویند علما هم درون زمان های مختلف اشاراتی دارند که ما به اندازه ی قدر مقدورمان اعمال ولایت می کنیم. این جا هم ارتکاز عمومی هست. نزدیک انقلاب هم جالب هست. آقای احسان نراقی هم مشابه این را دارد. حالا ممکن هست درون این زمان بگوییم بحث ولایت پررنگ تر شده؛ ولي آقای احسان نراقی یک فرد روشن فکری هست؛ درون کتابش «از کاخ شاه تا زندان اوین» درون قسمتی اشاره دارد که من به شاه گفتم آخوندها به دنبال ولایت هستند.
عرضم این هست که با این نگاه تاریخی استقلال حوزه را متوجه شویم. مرجعیت، تنها مرجعیت درون افتاء نیست. یک شاهد اين علمایی بودند که می رفتند و می گفتند شما مرجعیت را قبول کنید؛ مثلاً می گوید فلان شخص از من بهتر می تواند اداره کند.
اصلاً ما گاهی اوقات باید مفهوم مرجعیت را هم تحلیل تاریخی کنیم. تنها محتوای لفظ نیست. بنابراین نباید فقط «مرجعیت درون افتاء» گفته شود؛ بلکه باید بگوییم مرجعیت درون امور ولایی و افتاء؛ چون تصدّی و امر و نهی می کردند. مرجعیت این بزرگان به قصد اصدار حکم و اعمال ولایت به اندازه ی مقدور بوده هست. پستا این جا مرجعیت را متوجه شویم تا به زمان جدید بیاییم.
اگر بخواهم به فضای جدید و بحث استقلال حوزه بپردازم، حوزه شئونات و ابعاد مختلفی دارد و درون رأس اين مرجعیت، فقها، علما، اساتید و طلاب هستند. زمانی که یک سیستم حاکم به معنای امروزی درون دست ولایت فقیه نبود، مراجع عظام بودند؛ آیا باید مستقل می بودند یا خیر؟ و این که آیا مستقل بودند؟ اين فرمایش سید جمال زیباست که می گوید نقطه ی قوت علمای شیعه درون این هست که مستقل از حکومت ها هستند؛ به ویژه از جهت مالی. ولي آسیب شناسی سیستم وجوهات و… بحثی جداست.
اسدالله علم درون خاطراتش اين جا که ماجرای آیت الله حکیم را مطرح می کند (بهار ۴۷) و این که به چه کسی تلگرام بزنیم، می گوید: «این آقای شریعتمداری آمد از ما پول گرفت؛ من برایش خیلی جایگاه قائل نیستم؛ به این جهت که دنبال پول آمده». حالا برخی درون حوزه حس می کنند که اگر این کار را بکنند، این هم مانند خاطرات، بعدها چاپ می شود. ولي درون دارالتبلیغ کارهای جالبی هم هست؛ افراد خوبی هم به اين جا رفت و آمد داشتند؛مانند شهید مطهری، آیت الله شبیری زنجانی، امام موسی صدر و… ؛ ولي پشت صحنه هایی هم دارد؛ ولو این که خود آقای شریعتمداری هم نداند؛ مهم نیست؛ مهم اين هست که درون این جا یک خطی شکل می گیرد.
درون نتیجه اکنون بسیاری از علمایی که به مسأله ی عدم استقلال حوزه حساس هستند، اين زمینه ی قبل را دارند؛ برخی به ماجرای آقای شریعتمداری حساس هستند که می گویند حوزه مستقل بماند؛ هرچند مطرح نمی کنند. الآن آیت الله مکارم و آیت الله سبحانی دوتن از مراجع بزرگوار فعلی، از شاگردان آقای شریعتمداری هستند؛ یا آقایان دیگری که برخی فوت کردند؛ این ها اين تجربه را دارند.
من از قبل مدنظرم بود که بحث استقلال با بحث نفوذ را عرض کنم؛ حداقل مثال هایی پیدا می شود. مثالی از کتاب «واقعات اتفاقیه درون روزگار»، نوشته شریف کاشانی می زنم. او پیرمردی معمم از اطرافیان سید عبدالله بهبهانی، یار غار و از حواریونش بوده هست. برخی صحبت هایش تأمل برانگیز هست. رئیس مجلس می آید علیه مرحوم بهبهانی صحبت های بدی می کند و می گوید تو پولکی هستی. این هم درون واقع یک موضوع مستقل هست که به استقلال هم مربوط می شود. یا مثلاً آقای موجانی درون کتابش اشاره می کند که یکی از دوستان سندی از ترکیه به او داده بود بدین مضمون که دولت عثمانی وقتی دید درون سامرا فضای شیعی حاکم شده هست، با صرف هزینه، حوزه ای درون سامرا ساخت و برای مدرسین اين هم حقوق معین کرد
یعنی دولت عثمانی درون سامرا حوزه ایجاد کرد؟
بله؛ سریع پولش را تأمین و اين را ایجاد کردند. پشت صحنه این طور هست. ولي ممکن هست پشت صحنه کارهای دیگری هم داخل حوزه بوده باشد. مرحوم آقای سید حسن امامی ـ که اصفهان بود و مرحوم شد ـ بحثی درون مورد آقای غروی اصفهانی داشت؛ چون با او محشور بود. اعلام کرد یک بار مرحوم آقای کافی (خطیب مشهور) این جا منزل برادرم آمده بود و اعلام کرد برخی از کسانی که درون عربستان داریم به ما لیستی دادند شامل افرادی که از عربستان پول می گیرند؛ یکی از اين ها آقای غروی اصفهانی هست. حالا این نقل یک عالم دینی بود. یعنی ممکن هست مسائل این چنینی هم باشد.
این مصادیقی که عرض شد درباره ی اهمیت نفوذ درون بحث استقلال حوزه هست؛ یعنی باید بحث نفوذ را هم درنظر بگیریم؛ صرفاً هم نباید بحثمان محدود به داخل ایران باشد؛ بحث ما حوزه ی شیعه به طور کلی هست؛ عثمانی، عراق، افغانستان، پاکستان و… ؛ تنها بحث حکومت اسلامی نیست. برخی از شاگردان آقای دکتر تقی زاده که برخی از شاگردانش درون مؤسسه امام خمینی از افغانستان بودند، زمانی به افغانستان رفته بود. درون گزارشی گفته بود بسیاری از این طلبه ها از مؤسسات امریکایی و بین المللی پول می گیرند؛ گفته بود که مواظب استقلالتان باشید. یعنی بحث استقلال مربوط به این جا هم نیست. به نظرم باید بحث را بسیار وسیع تر ببینیم.
درون یک سطح دیگر هم می توان بحث استقلال حوزه را مطرح کرد و اين سطح فردی هست. کسانی می آیند و به من به عنوان یک طلبه پول می دهند و می گویند کار کن. اگر من فرد ساده یا خوش بینی باشم و مناسبات را درون نظر نگیرم ـ که ایشان به چه حساب این پول را می دهد ـ ممکن هست به مرور خریده بشوم. درون این جا هم استقلال به هم می خورد. باید ضابطه تعیین کنیم؛ ضابطه نیز مسیر الهی و ضوابط شرعی هست. درون بسیاری از جاها اختیار طلبه ها یا فضلایی که به یک جایی (مثلاً یک مسجدی) می روند گرفته می شود. ولي شاید اشتباه می کنند و باید پخته تر شوند. اگر کسی بیاید یک هبه ای بدهد یا پولی کمک کند باید مراقب بود. این هم یک سطح از استقلال حوزه هست که مربوط می شود به تک تک حوزویان.
به بحث جمهوری اسلامی بازگردم. زمانی که انقلاب شکل می گیرد، بحث تشکیل حکومت با محوریت ولی فقیه مطرح می شود. اگر ولایت را درون شکل تام اين درون نظر بگیریم، بخشی از حوزه هست. درون واقع باید ولی فقیه را هم جزء حوزه حساب کنیم. از این نگاه استقلال از رهبری و ولی فقیه چه معنایی دارد؟
استقلال را هم نباید صرفاً درون معنای مالی اين درنظر بگیریم؛ بیش از مالی، اعتباری هم هست. آیا آقای شریعتمداری درون اعتبار هم استقلال داشت؟ دولت ها به دنبال این هستند که دسترس کنند و اعتبار را به خزانه خودشان واریز کنند. همین که به افراد مختلف تلگرام می زدند یک مسأله هست. مرحوم آقای ابوالحسنی منذر می گفتند محمدرضا شاه زمانی به دنبال این بود که پدر بنی صدر را شیخ الاسلام کند؛ حالا مستندات اين جای بحث دارد؛ تحلیل را عرض می کنم؛ اینکه بیش از استقلال مالی، استقلال اعتباری مهم هست. می خواهم از این نکته درون فضای بنابراين از انقلاب دسترس کنم.
یکی هم بحث استقلال از سیاسیون هست. این مسأله هم محدود نیست؛ بلکه علما، مراجع و تک تک حوزویان را شامل می شود. مثلاً این که من چطور آیت الله می شوم؟ به اعتبار واقعی، مردمی یا سیاسی؟ من از سال ها قبل به این فکر می کردم که به چه کسی آیت الله می گوییم؟ مثلاً آیت الله را شبیه استادتمام دانشگاه درون نظر بگیریم؛ استادتمام دکترای خود را گرفته، سال ها تدریس و پژوهش کرده و از سطح مربی به استادیاری و دانشیاری و استادی رسیده. اگر بخواهیم درون این جا مشابه سازی کنیم، می توانیم بگوییم به کسی آیت الله اطلاق می شود که ۲۰ ـ ۱۵ سال به طور مستمر درس خارج داده باشد و قبل از اين هم تدریس های پایین تر داشته باشد. حالا فرض بفرمایید آقای هاشمی رفسنجانی چطور آیت الله شد؟ سیاسیون و نظام جمهوری ایشان را آیت الله کردند؛ امثال روزنامه جمهوری و… تا جایی که کیهان هم تعبیر آیت الله هاشمی را به کار می برد. این درون واقع نفوذ درون حوزه و عدم استقلال اين هست. یا آقای بیات زنجانی چطور آیت الله العظمی شد؟ ولي همیشه درون این مسائل بحث پول هم مطرح هست؛ ولي اين پول هم ابتدا یک اعتبار و رسیدی باید باشد تا اين پول بیاید و سپس دفتر مرجعیت راه اندازی شود.
چون شما نام بردید شاید بد نباشد ماهم به یک مورد اشاره کنیم؛ مثلاً خبرگزاری تسنیم که وابستگی مالی و سازمانی مشخصی دارد درون یک برهه مشخص آقای قرهی را با روش های وب سايت ای و با لقب آیت الله تبدیل به یک چهره می کند. خب این هم یک اعمال نظر از بیرون حوزه هست.
ولي برای غیرفقها هم باید فکری کرد که آیا مثلاً فردی که اشتغال اصلی اش به تفسیر، فلسفه یا یک رشته ی دینی هست، به این ها هم می توانیم بگوییم؟ این ها اعتبار هست. اصل عرضم این هست که ما همیشه استقلال مالی را می گوییم؛ ولي استقلال درون اعتبار را نمی گوییم.
حوزه نباید از سیاسیون کسب اعتبار کند؛ این خلاصه ی بحث.
بله. درون همین رابطه تفکیک بین نهادهای حوزوی و اشخاص حوزوی هم مهم هست؛ هرچند نهادها هم تابع اشخاصی هستند که درون اين جا هستند؛ ولي تأکید بنده فعلاً بر اشخاص هست. فرض کنید من درون حوزه استاد هستم. طلبه ای بیاید و مدام خودش را به من نزدیک کند. هر طلبه ای ـ چه چپ، چه راست، چه اصول گرا و چه اصلاح طلب ـ اگر جهت دسترس ی علمی نزد استادش برود خوب هست؛ ولي اگر نیت این باشد که من کسب اعتبار کنم درست نیست. از سوی دیگر درون دست برخی هم پول هایی هست که برای جذب طلبه به او می دهند. یعنی ما تنها بحث بیرون حوزوی ـ و درون رأس اين دولت ها ـ را نداریم. واقعاً این مسائل را باید تحلیل کرد. روحیه ی خود بنده این هست که اگر احساس کنم کسی اخلاص ندارد، می گویم به دنبال قدرت و یا منافع دیگر هست.
ولي درون این جا قدرت معنای دیگری دارد؛ درون این جا یعنی استاد تلاش کند بر تعداد شاگردانش بیافزاید.
تلاش غیرطبیعی هست.
تلاش غیرطبیعی جهت اين که شاگردان را زیاد کند یا سعی کند مشهور شود.
بله؛ مثلاً کسی واسطه ای را بفرستد به خبرگزاری و بگوید به من آیت الله بگویید؛ این وضعیت بسیار بدی هست که کسی اطرافیانش را بفرستد برای چنین کاری.
بله؛ برای ما به عنوان یک وب سايت ی حوزوی، این مسأله یکی از مشکلات اساسی درون چندسال اخیر بوده هست. انتشار مصاحبه با برخی آقایان یک طرف؛ به کاربردن عناوین حوزوی هم یک طرف دیگر؛ مثلاً اگر درون مورد آقایی، آیت الله ننویسیم بسیار ناراحت می شود و حتی ممکن هست پشت سر ما بدگویی کند. از سویی ما می بینیم که ایشان درون این سطح نیست؛ ولي اطرافیانشان پیام های مختلفی می دهند که چرا شئونات حوزوی را درباره ی ایشان رعایت نکردید و حتی درون مواردی برای اجازه ی انتشار مطلب، شرط می گذارند که باید با این عنوان باشد. واقعاً مصیبتی شده هست.
من به شما توصیه می کنم با کسی که احساس می کنید درون رفتار و گفتارش اخلاص ندارد مصاحبه نکنید. هیچ فرقی هم ندارد که از کدام جناح سیاسی باشد. این جمله ی مطلق امام را همیشه به یاد می آورم که «دعوا بر سر نفس دنیاست»؛ بعد با خودم می گویم که چرا امام یک جمله ی قیدی به اين اضافه نکرده که مثلاً برخی جاها هم دعوا بر سر سوءتفاهم هست؟ چون ما بسیاری جاها می بینیم که دعوا بر سر سوءتفاهم هست. سپس می گویم امام یا نمی خواهد بگوید تا راه را برای فرار باز نکند؛ یا با نگاه معنوی و الهی اش می بیند که درون بسیاری موارد این چنین هست.
بنابراين شما یکی از مشکلات را ـ غیر از بحث وابستگی به نظام، مسائل مالی و… ـ درون تلاش خود افراد برای مطرح شدن درون جاهای مختلف می دانید.
بله؛ این استقلال را به هم می زند. ولي من نمی خواهم توصیف کنم یا درصد بگویم؛ و حتی درون مصادیق هم ممکن هست اشتباه کنم. اصل نکته این هست که بیش از بحث مالی، استقلال درون اعتبار مهم هست.
ما درون حال مقایسه حوزه با اين رسالت انبیائی اش هستیم.
بله؛ حالا درون اين فضا بحث مدیران هم هست. اگر درون بین مدیران، فردی به دنبال تعریف و تمجید از فرد دیگری باشد؛ مثلاً من یک فرد بی شخصیت باشم که از ابتدا مستقل نبودم؛ درون چنین حالتی زمانی شخصی از من تعریف و تمجید می کند که با همدیگر بده بستانی داشته باشیم. امروز از این بده بستان ها شروع می شود و فردا اقتضای اين ایجاد می شود؛ مگر اين که یک صیانت الهی پشت سر من باشد.
درواقع شما می فرمایید که مدیریت درون حوزه هم درون معرض خطر لابی گری و ارتباط بازی هست؛ مانند برخی جاهای دیگر که مثلاً اگر کسی بخواهد رشد کند، مهم هست که درون باند چه کسی باشد.
من درون این بحث نه درون حال توصیف هستم و نه درس اخلاق می دهم؛ بلکه با نگاه اجتماعی ـ سیاسی راه حل می دهم. به فضای انقلاب بازگردیم. از ابتدای انقلاب، برخی از بزرگواران حوزوی به مناصب حکومتی راه یافتند. این که این بندگان خدا از دولت و جایی که کار می کنند حقوق بگیرند، یک مسأله ی طبیعی هست. ولي آیا این مسأله از نگاه بحث ما اشکال دارد؟ ما باید درون این جا یک انضباطی داشته باشیم؛ هم درون اندیشه سیاسی و هم درون فقه؛ یعنی معیار الأهم فالأهم داشته باشیم. زمانی برخی پول گرفتن ها یا کسب اعتبارها را ذاتاً حرام می دانیم؛ زمانی هم ممکن هست اصل اين حرام نباشد؛ ولي باید با معیار اهم و مهم سنجیده شود؛ یعنی پشت سر اين می تواند ملاحظات، مصالح و جوانب اقتضایی بیاید. این که مثلاً من درون دانشگاه تدریس کنم، طبیعی هست که مانند تمامي ی اساتید دانشگاه به من پولی پرداخت می شود؛ برایم اعتباری هم درون نظر گرفته می شود؛ درون ملاحظات داخل دانشگاه هم تعریف می شوم. رفاقت با رئیس دانشگاه می تواند برای من آثار مثبتی داشته باشد؛ بالعکس مخالفت با او. درون این موارد باید یک روحیه تهذیب شده وجود داشته باشد. ولي باید مقداری هم ساختار تعریف کنیم؛ مخصوصاً درون جاهایی که نهادهای حوزوی هستند. حوزه را هم نباید تنها مبلغین یا افرادی که درون قم هستند درنظر بگیریم؛ نهادهای حوزوی مستقر درون جاهای مختلف نیز جزو حوزه هستند و نباید به اين ها بیش از نیاز کاریشان اختیار تفویض شود.
اگر نهادهای خرد حوزوی را دست های حوزه درنظر بگیریم، پرسش این جاست که آیا بدنه و مغز متفکر اين ـ یعنی خود حوزه ـ باید از دولت ها مستقل باشند؟ از ولی فقیه چطور؟ چون دولت ها می آیند و می روند؛ و نه فقط دولت؛ بلکه نهادهایی همچون سپاه را هم باید تحلیل کنیم.
بحث همین هست؛ این که اگر قرار هست حوزه انقلابی باشد، قیمت اين چیست؟ به این قیمت که مثلاً یک نهاد انقلابی ـ و حتی نظامی ـ بیرون از حوزه برای اين تعیین تکلیف کند؟ یعنی خود را درون جایگاهی بداند که برای حوزه تکلیف تعیین کند که مثلاً فلان مدیر شما باید این طور باشد و… . به تعبیر دیگر به نام انقلابی بودن هم حوزه درون معرض نفوذ از خارج حوزه قرار دارد.
ولي بحث من فعلاً صرفاً نظری هست. هرچند جدیداً مقداری فضای حوزه خراب شده هست.
چطور؟
تشکّل نشست دوره ای اساتید فضا را خراب کرده هست. این تشکل چطور شکل گرفته؟ اعضای اين چه تیپ افرادی هستند؟ آیا همگی یکدست هستند؟ خیر؛ این طور نیست. این بزرگواران به بهانه ی بروز برخی مشکلات درون مدیریت حوزه ـ به ویژه مسائل صنفی حوزوی ـ دست به ایجاد این تشکل زدند؛ ولي اين تعداد حدود هزارنفری که اطرافشان جمع شدند لزوماً ایده ی اين ها را ندارند و با منویات گروه مرکزی همسو نیستند؛ بلکه با انگیزه و صلاحدید خودشان آمده اند و درون نرم افزار ی اين بزرگواران شرکت می کنند. به عبارت دیگر نشست اساتید از مسائل صنفی شروع شد؛ ولي کسانی به دنبال اين رفتند که نمی توان اعلام کرد تنها به دنبال حرف های صنفی بودند. تعدادی از افراد محوری، گرایش اصلاح طلبی داشتند و از ابتدا هم درون این خط بوده اند؛ نمی توان انکار کرد. برخی هم به دنبال یافتن جایگاه مرجعیت هستند؛ که ولي تجربه ی تاریخی نشان داده که به جایی نمی رسند و زمین می خورند؛ چون هنجار حاکم بر حوزه یعنی این که آیت الله بهجت یا آیت الله اراکی درون اواخر عمر به مرجعیت رسیدند.
از سوی دیگر درون اتاق فکر این نشست، بعضی سنّتی، بعضی نیمه مدرن، بعضی دنبال مرجعیت و برخی نیز اخلاص بسیار خاصی دارند؛ برخی هم جایگاه های قدرتی و مقدماتی مرجعیتی دارند؛ ولي این جمع ـ با تفاوتی که درون بحث استقلال مطرح کردم ـ درون زمان آقای احمدی نژاد فی الجمله استقلال را مطرح کردند. آقای احمدی نژاد واقعاً کمک مالی خوبی به تمامي ی نهادهای کشور انجام داد. ولي دوران وفور مالی هم بود. ما مشکل ارتباطی با آموزش و پرورش داشتیم؛ روحانیت حضور نداشت؛ اکنون هم ندارد؛ درون زمان آقای احمدی نژاد استارت جدی خورد و بعد از اين مجدداً متوقف شد. اکنون شما کتاب های مدرسه ای ها را اگر نگاه کنید، اصلاً ادبیات دینی نیست؛ ایران باستان و… . پسر من کلاس پنجم هست؛ درون کتاب هایشان دو حرف از اسلام به اجبار زده شده هست.
ولي حالا نقد دولت و شخص آقای احمدی نژاد سر جای خودش هست؛ ولي بالاخره یک تحولی ایجاد شد و به تمامي ی نهادها ـ نه فقط درون داخل حوزه؛ بلکه حتی بیرون حوزه ـ هم کمک شد. تمامي ی دولت ها درون هرحال به حوزه کمک می کردند؛ ولي درون زمان آقای احمدی نژاد طوری فضاسازی شد که گویی استقلال حوزه درون حال از دست رفتن هست؛ بخشی از اين هم توسط این آقایان نشست دوره ای با گرایش های فکری مختلفشان بوده هست.
درون همین درون حوزه، همین آیت الله مصباح که از آقای احمدی نژاد حمایتی داشتند، اصلاً کمک این چنینی نگرفتند.
یعنی بودجه ی مؤسسه ی امام خمینی یک رشد غیرمعمول نداشت؟
غیر معمول خیر.
این که هر سال ده درصد بیش تر می شد، ولي درون زمان آقای احمدی نژاد مثلاً ۵۰-۴۰ درصد؟
من از این آمار ریز اطلاع ندارم. بر پايه آشنایی ام از درون مؤسسه امام خمینی، عرض می کنم که سلیقه ی آیت الله مصباح بزرگوار این نیست که به این علت که آقای احمدی نژاد هم سو بوده هست، خود را وابسته به آقای احمدی نژاد بداند و کمک خاصی بگیرد.
ساختمان مؤسسه امام خمینی با بودجه خاص دولت آقای هاشمی ساخته شد. حتی پیمانکار ویژه از سوی دولت مأمور اجرای اين شد.
عرض کردم آمار دقیقی ندارم؛ باید با مسئولین مؤسسه مصاحبه کنید. طبعاً با شنیده ها و گفته های وب سايت ای نمی توان قضاوت درستی کرد.
موضع استقلال از طرف نشست دوره ای درون زمان احمدی نژاد را می فرمودید.
عرضم این هست که بحث استقلال که حرف درستی هست، محدود به اين ها نیست؛ ولي اين ها بیش از اندازه مطرح کردند. درون فضای برخی از بیوت هم ـ که ولي طبیعتاً با این ها هم تعامل دارند ـ مقداری بیش از اندازه هست.
 شما نشست دور ه ای را نقد کردید؛ ولي بافت اين بسیار متفاوت و گوناگون هست؛ ولي برخی افراد شاخص اش، اين ویژگی هایی که ذکر کردید را دارند. ولي متقابلاً تشکّل اساتید را هم داریم که به هرحال دغدغه ی بحث انقلابی بودن حوزه را دارند؛ اگر از این سمت کسی بگوید که نشست دوره ای این طور هست، می تواند بگوید تشکّل اساتید هم از سمت نهادهای انقلابی خارج از حوزه شارژ می شود؛ تا جایی که به نفع یک جریان خاص درون ایام انتخابات پیام می دهند. اگر قرار باشد یک نهاد حوزوی، فراتر از کار حوزوی موضع گیری سیاسی کند یا… چرا تنها به نشست دوره ای اساتید اشکال می گیریم؟ طرف مقابل نیز همین کار را می کند.

یک بحث درون استقلال این هست که استقلال نهادهای رسمی حوزوی حفظ شود؛ تمامي این را پذیرفتند. بنابراین دو مسأله وجود دارد؛ یکی نسبت به دولت ها که من اوج اين را عرض کردم. آیت الله مصباح اصلاً دنبال وابستگی به دولت نبود یا حتی این که بگوید دسترس می کنم. از یکی از بزرگواران که نام نمی برم شنیدم که آمده بود کمکی هم بکند؛ ولي چون به عنوان یک جای رسمی نبود، اصلاً نپذیرفتند. بعدها درون ایام انتخابات هم او را به علت همین سابقه اصلاً راه ندادند. بنابراین مهم هست که ما نهادها و اشخاص را به دولت وابسته ی مالی نکنیم.
ولي بودجه ی اصلی مؤسسه ی امام خمینی، دولتی هست؛ به عنوان این که یک نهاد دانشگاهی هست و کارهای علمی انجام می دهد؛ ولي از دولت می گیرد؛ یعنی نیازهایش را برطرف می کند و بیش از نیاز و انتظارش نمی گیرد.
من از زمانی که با فضای مؤسسه ی امام خمینی آشنایی دارم، دیده ام سلیقه بر این هست که بیش تر از طریق مقام معظم رهبری می گیرند؛ یعنی طوری تعریف شده که وابستگی به دولت نباشد. طبیعتاً مسئولین بزرگوار حوزه هم همین طور بودند. حالا زمانی شعار استقلال این هست که اصلاً کمکی گرفته نشود؛ یا این که کمک ضابطه مند گرفته شود و مخصوصاً موارد مصرف اين مشخص باشد.
از قبل هم نه حضرت امام و نه مقام معظم رهبری تمایل به وابستگی حوزه به دولت ها نداشتند و قطعاً به این مسأله حساس و و نسبت به اين مراقب بوده اند. نهادهای زیرمجموعه هم باید درون این چارچوب حرکت کنند و اگر بخواهند با حوزه ارتباط داشته باشند باید همین ضابطه را رعایت کنند؛ درون اين ها هم نباید وابستگی ایجاد شود. ولي رابطه ی حوزه با ولی فقیه فرق دارد با رابطه ی حوزه با دولت. ولي درون فضای کنونی و مخصوصاً زمانی که مقام معظم رهبری به قم سفر کردند، برخی آقایان نشست اساتید صحبت های مبهمی مطرح می کردند و این طور به ذهن می رسید که استقلال حوزه، یعنی استقلال از ولی فقیه و نظام.
یک مسأله ی دیگر هم درون این جا ظرفیت مراجع و ارتباط اين با ولی فقیه هست که نباید اصطکاکی باشد؛ یعنی مثلاً مراجع، کارهای ولایی ـ مانند رؤیت هلال ـ را کم تر باید انجام بدهند.
چون به نوعی القاکننده ی استقلال از حاکمیت جمهوری اسلامی و درون رأس اين ولی فقیه هست؟
بله. اگر این سیستم مرجعیت به بحث صرفاً علمی متمرکز شود، بندگان خدا روز قیامت راحت تر می توانند پاسخگو باشند؛ چون امور مالی آنان عملاً درون دست اطرافیان هست و نخ تسبیح درون دست خود مراجع؛ دیگران ممکن هست سوءاستفاده کنند. خودِ این تنوع و تکثر مرجعیت، بی ضابطه بودن، مصرف ها و تجمیع وجوهات و… آسیب زاست.
ما باید مرجعیت را درون خدمت تشیع بگیریم؛ نه این که برای تضعیف اين دسترس کنیم؛ مرجعیتی که شأن اصلی اين شأن علمیت باشد. اگر قسمتی از اداره ی جامعه بخواهد درون دست یک مرجع ـ مخصوصاً با بودن وجوهات ـ بیفتد، با اعلام مواضع نامناسب، مشکل ایجاد می شود. من اصلاً بحثم این نیست که ولی فقیه را قبول داریم یا خیر؛ ولي اگر یک فرد منصف از منظر بیرونی مشاهده کند، خواهد دید این بحث تاریخی درون فقه «نقض حکم حاکم» بوده و نادرست هست.
اگر بخواهیم الگوی اين را بگوییم، می توانیم به آیت الله شبیری زنجانی اشاره کنیم که وارد مسائل مالی نمی شوند؛ ولي جایگاه علمی خود را دارند.
قصد مقایسه ندارم؛ ولي مثلاً آیت الله جنّاتی از جهت علمی درون سطح دیگران هستند یا خیر؟ ایشان می گویند من اصلاً دنبال وجوهات نرفتم؛ یعنی یک فقیه علمی. استقلال این بیوت چطور حفظ می شود؟ اگر برخی کارهای شئونات خود را کنار بگذارند، به علمیت کار خود و شاگردپروری هم بیش تر می رسند. اکنون واقعاً نظام ما به تربیت نیروی فقیه نیاز دارد. حال این بزرگواران چه مقدار از وقتشان صرف این می شود که مؤسسات و مراکزی که تشکیل دادند را اداره کنند؟ این یک نکته.
نکته ی دیگر این که بخشی از آخرین بحث ما با مرحوم ابوالحسنی منذر، به این بحث ما مرتبط هست؛ و اين این که ما نباید برخی که دیدگاه نظریشان درون مورد ولایت فقیه، اختیاراتش و… با برخی دیگر تفاوت دارد را به عنوان ضدّ ولایت فقیه تلقّی کنیم. این ها ظرفیت هایی دارند. اکنون ولایت مقام معظم رهبری و حضرت امام از منظر ما گسترده هست؛ اين هم نه فقط درون مرزهای جغرافیایی. ولایت قراردادی نیست. بر خلاف سلیقه ی برخی آخوندهای بزرگوار متجدّد اصلاً قرارداد اجتماعی بی معناست. این جا دایره ی ولایت عام هست. ولي نحوه ی اعمال ولایتشان طوری هست که بزرگواران بومی درون هر منطقه را برجسته می کنند؛ چون نمی خواهیم ظرفیت اين ها ـ مانند آیت الله سیستانی ـ بسوزد. مراجع داخل قم همیشه مسئولین حوزوی را ارجاع می دهند که برای اداره ی حوزه خدمت مراجع بروید؛ یک سیاست خیلی زیبا که تمامي ی ظرفیت ها را هم آوا و به یک سمت می کند.
چند نکته درباره ی صحبت هایی که فرمودید به ذهن می رسد؛ ابتدا این که من تصور می کنم هنگامی که درون مورد استقلال حوزه صحبت می شود، خیلی بحث استقلال از دولت مطرح نیست؛ چون ما درون حوزه چند جای مشخص داریم که از دولت بودجه می گیرند؛ بقیه بودجه نمی گیرند؛ مثل جامعةالمصطفی و دفتر تبلیغات. بنابراین به نظر می رسد بحث بر سر استقلال از دولت ها نباشد؛ بلکه بحث استقلال از حکومت هست.
حکومت یعنی از ولی فقیه؟
بله؛ این نگاه می گوید کاری که امامان معصوم(ع) انجام دادند این بوده که درون هر دوره ای تشیع را به نسل بنابراين از خودشان منتقل کردند و تاریخ جمهوری اسلامی هم مقطعی از تاریخ تشیع هست؛ ممکن هست ۴۰ سال، ۸۰ سال یا ان شاء الله تا ظهور ادامه پیدا کند؛ ولي اگر عمرش ۵۰ سال بود، آیا ما تاریخ شیعه را به طور کلی با جمهوری اسلامی تمام کنیم؟ به تعبیر حضرتعالی، تشیع تنها ایران نیست؛ هند، پاکستان و… هم هستند.  بنابر اين چه شما فرمودید، اگر قرار باشد مراجع هیچ کار دیگری غیر از مسائل فقهی انجام ندهند، بر فرض که ۲۰ سال دیگر حکومت جمهوری اسلامی به هر دلیلی به هم بخورد، درون اين وضعیت، فقها به دلیل نداشتن سازمان، دیگر نمی توانند تشیع را تبلیغ و منتقل کنند؛ چون تمامي چیز درون قالب حکومت بوده و از مراجع هم خواسته شده که بنشینند و فقط درس بگویند و شاگردپروری کنند. اصلاً مگر مراجع تقلید از دولت پول می گیرند؟ ۹۹ درصد اساتید دست دوم هم پول نمی گیرند. این نکته که عرض کردیم تقریر یک نظر بود و لزوماً نظر ما نیست.
درون این جا یک سؤالی با همین منطق پیش می آید: اگر (نعوذ بالله) جمهوری اسلامی ساقط شود، آیا تنها ولی فقیه کنار گذاشته می شود یا مراجع هم کنار گذاشته می شوند؟
درون یک مقطع ۳۰-۲۰ ساله کنار گذاشته و دوباره بازیابی می شود.
مشخص نیست. درون همین تنش های اخیر، رفتند و حوزه ی تاکستان را آتش زدند؛ اگر طلبه ها فرار نکرده بودند، اين ها را هم می زدند. پرسش این هست که چه کسانی می خواهند نظام را ساقط کنند؟ قشر مذهبی که این کار را انجام نمی دهد؛ مگر اين که یک قشر مذهبی خاصی تشکیل شود. یک جریان غیرمذهبی به چه دلیل می خواهد نظام را ساقط کند؟ به دلیل دیانتش. درون تاریخ هم که نگاه کنید، وقتی چنین جریانی به راه میفتند، نه تنها با شیخ فضل الله که مشروطه خواه هست مخالفند، بلکه سید عبدالله بهبهانی که جزء مشروطه خواهان هست را نیز ترور می کنند.
لزوماً ضدمذهب نیستند؛ مثلاً می گویند مشکل اقتصادی هست و این سیستم فکری نمی تواند رفاه ایجاد کند.
به طور طبیعی اين که می خواهد رهبر را کنار بگذارد، شخص رهبر مد نظرش نیست؛ بلکه شخصیت و جایگاه رهبری مدنظرش هست؛ شخصیت او هم به دینی بودنش هست.
می گویند سیستم را عوض کنیم.
اگر سیستم تغییر پیدا کند که اصلاً جایی برای مرجعیت نمی ماند؛ مانند زمان رضاشاه. رضاشاه وقتی آمد به دنبال این بود که مرجعیت را لگدمال کند.
تضعیف کرد و درون مخمصه قرار داد؛ ولي شیخ عبدالکریم حائری علی رغم تمامی تضییقات ـ که لباس ها را درآورند و… ـ به هرحال نگذاشت این نخ پاره شود. عرض من این هست که لزوماً معلوم نیست این طور باشد؛ یعنی ممکن هست حتی یک نگاه سکولار هم بر سرکار بیاید و نگاهش به افراد متدین این طور باشد که این ها بالاخره یک مرجعی دارند و وجوهاتشان را به او می دهند و… ما هم کاری با او نداریم.
منطقاً این طور نیست؛ قدرت به این معناست که تمامي چیز را تا حدّ امکان جلو ببرید؛ مگر اين که زورتان نرسد؛ این نکته ی دوم هست.
اکنون این سیستم مرجعیت، تمامي ی کارهای عمده ی اين مسائل مالی هست. مشکلاتی هم دارد؛ من به دنبال نفی کلی اين نیستم؛ ولي مهم تر این که آیا حضرت امام به دنبال مقابله با این سیستم بود؟ آیا مقام معظم رهبری به دنبال اين هست که این سیستم تغییر کند؟ خیر؛ می خواهند منضبط شود؛ یک نوع سیستم خودگردان. مقام معظم رهبری کاری نکردند که تمامي وابسته ی مالی شوند؛ به این معنا اصلاً موضوع منتفی هست؛ چون هیچ کس نمی خواهد استقلال حوزه را از بین ببرد که ما بگوییم باید حفظ استقلال شود. کسی نگفته که اصلاً نباید وجوهات بگیرند. بله؛ ممکن هست زمانی بیاییم بگوییم فلان آقا صلاحیت مرجعیت ندارد؛ این بحث دیگری هست.
مسأله ی دیگر این که اکنون به طور مثال اگر پول بیش تری درون دست مقام معظم رهبری باشد و به من به عنوان یک طلبه شهریه بدهد، آیا استقلال من گرفته خواهد شد؟ مراجع هر زمان که پول داشته باشند می دهند و رهبری هم هر مقدار که پول داشته باشد می دهد. درون این جا عدم استقلال بدنه ی حوزه و طلبه ها چگونه ایجاد می شود؟ این که بگوییم رهبری کم تر پول شهریه بدهند و مراجع بیش تر؟ اگر مراجع داشتند که پرداخت می کردند.
بگذارید از سلیقه ی مدیریت مقام معظم رهبری بگویم؛ الآن درون این مؤسسه ی شما چند نفر می توانند رئیس باشند؟ طبیعتاً یکی از بزرگواران. ممکن هست بگویید اگر ایشان فوت کردند ـ ولي خدا حفظشان کند ـ چه کار کنیم؟ آیا می توانیم بگوییم اکنون چند نفر درون عرض هم مدیر باشند تا اگر مدیرفعلی فوت کرد، مدیریت این ها باقی بماند؟ این طور نمی شود. فرض کنیم اکنون رئیس حوزه ولی فقیه باشد؛ اشکالی دارد؟ یعنی دیگران درون مسائل فقهی و اجتماعی و سیاسی رأی تخصصی خود را داشته باشند؛ ولي ولی اين یک نفر باشد و اصلاً رئیس و مدیر حوزه را عزل و نصب کند؛ چه اشکالی دارد؟ از نگاه نظری اشکالی ندارد.
حالا به سلیقه ی مقام معظم رهبری و حضرت امام بازگردیم؛ این بزرگواران می خواهند اداره ی اين مجموعه با ظرفیت های داخلی ـ ولو این که ده مشکل دیگر هم دارد ـ باشد. الآن چرا یک بخشی از حوزه ی قم دچار مشکلات جدی مدیریتی هست؟ به علت همین کش و قوس هاست.
این شاید خیلی مثال درستی نباشد؛ چون بنیاد مستضعفان هم مثلاً دچار مشکلات مدیریتی هست.
خیر؛ مثلاً مدرکی که درون انتهای حوزه دادند چه بود؟ سطح ۳، سطح ۴. من این را بگویم چه کسی متوجه می شود؟ نمی گویم دکتر بگویند؛ خود من هم دکترا دارم؛ ولي خیلی نمی پسندیدم که به من دکتر بگویند.
سلیقه ی رهبری عملاً اجرا نمی شود؛ اگر سلیقه ی ایشان این هست که مدیریت با ظرفیت های داخلی باشد، چرا باید یک نهاد بیرون از حوزه، برای حوزه وب سايت راه بیندازد؟
ممکن هست شما مصادیق زیادی بیاورید؛ این طور نمی توان پاسخ داد.
عرض می کنم این با سلیقه ی رهبری سازگار نیست.
من نه اثباتاً و نه سلباً درون این مورد مصداقی شما نظری ندارم. وب سايت ای هم که می فرمایید قطعاً برای خودش مجوز دارد.
از باب مثال عرض کردم؛ و این که اين چه اکنون اتفاق میفتد با نظریه ای که شما می فرمایید تفاوت دارد.
الآن برای حفظ تشیع، گاهی اوقات ما کارهایی می کنیم که تشیع زمین می خورد. امروزه درون حوزه بسیاری از طلبه ها سرخورده می شوند؛ چرا؟ چون جایگاه اعتبار و توانمندی علمیشان به علت همین ضعف های مدیریتی هدر رفته هست. درون این سیستم مرجعیت هرکسی می رود برای خود یک چیزی را علم می کند؛ یکی می گوید تقریب؛ دیگری می گوید ولایت و تبری و… .
بحث استقلال از جهت مالی رها شد؛ شما پاسخ این را ندادید که چه کار کنیم؟ آیا بگوییم رهبری به طلبه ها پول ندهد؟
خیر؛ رهبری هم به عنوان یک مرجع تقلید و ولي به علاوه ی جایگاه حاکمیتی شان پول می دهند و هیچ کس هم نمی گوید چرا پول پرداخت می کنید.
ولي لازمه ی اين که بخواهیم اين معنای استقلال را خیلی پررنگ کنیم، این هست که بگویند شما که پول می دهید بنابراين حوزه را وابسته خود می کنید. الآن من که از این آقایان مراجع تقلید پول می گیرم؛ آیا من وابسته به اين آقای مرجع تقلید شدم؟ این فرمایش شما نقضی هم دارد؛ اگر شما می فرمایید که مستقل نمی ماند، من هم مدام نسبت به مرجع تقلید وابسته می شوم. اگر این مرجع تقلید دچار مشکل شود، من هم دچار مشکل خواهم شد. این جهت مالی هست.
ولي از جهت سیاسی؛ چند عَلَم می توانند جهت دهنده باشند؟ نمی توانیم ده علم داشته باشیم. هر روز هم یک مرجع تقلید می آید؛ با چه شاخصی؟
مراجع اصلی که مشخص هستند؛ همان ۷-۶ نفری که جامعه مدرسین تأیید کرده هست.
خود اين ها مدام بالا و پایین می شوند؛ مثلاً شما می خواهید برای یک مرجع بزرگواری، یک گفته مدیریتی درباره مسائل حوزه ببرید؛ اصلاً فرصت اين را ندارد یا تمایل ندارد گوش بدهد. گوش نمی دهد و فردا ممکن هست بگوید رأی من این بود.
نکاتی که حضرتعالی درون مورد استقلال حوزه فرمودید بسیار خوب بود؛ به ویژه تبیین گستره ی اين. یک نکته ی دیگر که حضرتعالی هم به اين اشاره کردید، این بود که یکی از افتخارات تشیع همیشه این بوده که روحانیتش مستقل بوده اند. طبق قاعده ای که شما می فرمایید، روحانیت ذیل ولی فقیه قرار می گیرند؛ این بدین معناست که اگر همان قرن های سوم یا چهارم یک حکومتی با ولی فقیه تشکیل می شد، دیگر اصلاً استقلالی نبود و ما هم می شدیم مثل اهل سنت.
نظر شما، مغالطه ای آشکار هست؛ من استقلال از دولت های جور و حاکمان نامشروع را عرض کردم.  اهل سنت عالم و خلیفه ی خودشان را جور نمی دانند؛ اصلاً او را قبول دارند که با او همکاری می کنند. ضمن این که ما همیشه ولی فقیه داشتیم؛ تمامي ی فقهایی که محوریت داشتند برای زیردستان خودشان ولی فقیه بودند.
ولایت اين ها بیش تر حالت معنوی داشته؛ نه سیاسی.

خیر، به اندازه ای که مقدور سیاسی بوده، تابع بودند. ببینید ما الآن نباید با این فرض که ممکن هست درون آینده فلان اتفاق بیفتد، ظرفیت سوزی کنیم؛ مانند این هست که درون یک نیروی نظامی بگوییم چون امکان دارد فرمانده ی ارتش کشته یا اسیر شود، از همین الآن تابع فرمانده ی دوم یا جانشین فرمانده باشیم. این طور که هیچ کاری جلو نمی رود.
 آینده نگری هست.
آینده نگری درون حدّ بالقوه مشکلی ندارد؛ این که بگوییم این ولی فقیه رفت، ما باز هم نیاز به رهبر داریم؛ شما بیایید رهبر بعدی باشید؛ یعنی یک سیستمی برای شناسایی ولی احسن داشته باشیم و داریم. بنابراین باید یک سیستم داشته باشیم؛ نه این که از الآن بگوییم ما نسبت به ولی فقیه تبعیت نداریم و ایجاد درگیری کنیم؛ اين هم با برخی توجیهات ظاهراً جالب؛ مثل این که می گوییم ما داریم نقد می کنیم! نقد را باید درون سیستم مطرح و پیگری کنیم. درون فلسفه های تحلیلی می گویند خود «بیان»، فعل هست. بنابراین با این کار بیش از اين که مشکل را حل کنیم، ولی فقیه را تضعیف می کنیم.


مطالب پیشنهادی