آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی (رض)
۲۳ام دی ۱۳۹۶ زوارین

آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی (رض)

اين مرحوم درون کنار فعالیت های علمی، سیاسی و اجتماعی از ذوق هنری نیز برخوردار بودند و علاوه بر خوشنویسی، شعر نیز می سرودند. ایشان بنابراين از پیروزی انقلاب اسلامی، از سوی امام خمینی(ره) به امامت جمعه لار منصوب شده بودند.

زندگی نامه:
سید عبدالعلی آیت اللهی درون اواخر دوران حاکمیت قاجار و به سال ۱۲۹۹ ه.ش درون خانواده ای اهل علم و فضیلت درون شهر شیراز به دنیا آمد. تحصیل را از مکتب خانه آغاز کرد و بنابراين از اين وارد مدرسه علمیه خان درون حوزه علمیه شیراز شد. با اتمام دروس مقدمات و سطح درون شیراز راهی حوزه علمیه قم شده و درون محضر آیات عظام سید صدرالدین صدر و سید محمدتقی خوانساری خارج فقه و اصول و نزد میرزا محمدعلی حکیم نمازی و ملا احمد دارابی فلسفه و منظومه را فرا گرفت.
مرحوم آیت اللهی درون کسب علم و دانش بر معارف حوزه قم اکتفا نکرده و بنابراين از مدتی به شوق درک محضر عالمان نجف رهسپار عراق گردیده و درون دروس آیات عظام سید ابوالقاسم خویی، میرزا عبدالهادی شیرازی و محسن حکیم حاضر شد. درون نجف بود که به پیشنهاد برخی از عالمان و پیرو درخواست های ساکنان منطقه لار درون استان فارس، به ایران بازگشت و مرجع امور دینی مردم این منطقه شد. این هجرت علاوه بر ثمرات و خیرات فراوان تبلیغی و اجتماعی برای لارستان، مانع از انجام امور علمی مرحوم آیت اللهی نیز نشد و وی درون لار به تدریس علوم دینی پرداخت و از این رهگذر شاگردان بسیاری تربیت کرد. با پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز، نظر به شرکت فعالانه مرحوم آیت اللهی درون نهضت امام خمینی (رض)، از سوی امام راحل ایشان به امامت جمعه لار منصوب شدند و همچنان درون سنگر سیاست و اجتماع منشأ خیرات فراوان بودند. اين مرحوم درون کنار فعالیت های علمی، …

خبري پیشنهادی:

آیت الله سید عبدالعلی آیت اللهی (رض)

مطالب پیشنهادی